Zavřít reklamu

V našem včerejším článku jsme vás informovali o chystané novince, která by měla pomoci v boji proti zneužívání dětí. Na internetu se totiž začaly objevovat informace o novém systému, který dokáže v iPhonu či iPadu automaticky rozpoznat sexuálně explicitní snímky, případně fotky zobrazující zneužívání dětí. V zájmu bezpečnosti by se samotný proces měl odehrávat takzvaně na straně klienta, tedy přímo v telefonu. Doposud ale nebylo jasné, jak to vlastně celé bude fungovat.

Včerejší predikce zněla, že k odhalení dojde dnes, což se následně potvrdilo. Nová funkce by do jablečných zařízení měla dorazit již brzy. Celé to bude fungovat prostřednictvím strojového učení, díky čemuž veškeré výpočty provede samotné zařízení, aniž by měl Apple přístup k samotným fotografiím. Jelikož je systém určený pro ochranu dětí, tak je také úzce spojen s rodiči. V praxi to bude fungovat poměrně jednoduše. Pokud dítě prostřednictvím iMessage na iPhonu či iPadu obdrží nahou fotografii, zařízení ji automaticky rozmaže. Přesto ale bude možné ji zobrazit, což je nutné potvrdit prostřednictvím dialogového okna – v takovém případě se ale rodiči zobrazí notifikace o této skutečnosti.

Detekce nahých fotek

Při pokusu o zobrazení fotografie bude dítě informováno hláškou, která upozorňuje na citlivé snímky a videa zobrazující části těla, která se běžně zakrývají plavkami. Podobně to bude fungovat i v případě, kdy se bude samotné dítě pokoušet zaslat sexuálně explicitní fotografii. Opět bude nejprve před varováno a v případě odeslání obdrží rodič notifikaci.

Skenování fotografií

Tady to ale ještě nekončí. Apple se zároveň chystá skenovat všechny fotografie uložené na iCloudu, které budou kontrolovány, zdali nezobrazují sexuální aktivity spojené s dětmi. Případné nálezy budou následně nahlašovány americké organizaci zabývající se touto problematikou. Prozatím je každopádně nejasné, jak to celé bude fungovat v Evropě, respektive tedy na půdě členských států Evropské unie, kde je legislativa odlišná. Rovněž také Siri a Vyhledávání budou neurčitým způsobem zasahovat v případě, kdy se uživatel bude pokoušet vyhledat sexuální zneužívání dětí.

Tento nový systém určený pro ochranu dětí by se měl objevit v operačních systémech iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 a macOS Monterey později v tomto roce. Celou funkcionalitu Apple popisuje na svém webu věnujícím se ochraně dětem. Lze očekávat, že systém bude nejprve funkční na poli Spojených států.
.