iWant

5 věcí, které by měl Apple udělat pro iOS/Mac hry

iWant

Integrace Game Center byl od Apple jistě skvělý tah. Sjednotil systémy pro žebříčky, achievementy a umožnil online multiplayer v reálném čase, čímž v mnohém usnadnil vývojářům implementaci takového systému. Ale stačí to?

iOS zařízení se za dobu své existence staly plnohodnotnou herní platformou a kromě různých casual hříček se objevují i silné tituly, které excelují hratelností a grafikou. Portace starších populárních her, jejich remake či zcela unikátní hry jako je Infinity Blade stále více táhne hráče k dotykovým obrazovkám. Hraní na iPhonu, iPodu a iPadu se stalo mainstreamem, přesto je zde ještě mnoho prostoru pro zlepšení. Sestavil jsem proto pět věcí, kde by mohl Apple ještě zabrat, aby pro hráče přinesl ještě lepší herní zážitek.

1. Podpora tahových her

Automatické hledání spoluhráčů a následná hra více hráčů v reálném čase nemá chybu. Systém je velice dobře odladěn a pro různé hry od Fruit Ninja po Infinity Blade slouží výborně. Jenže pak jsou tu ještě ty hry, které v reálném čase úplně hrát nelze. Patří mezi ně různé tahové strategie, deskové hry nebo různé hry se slovy, např. Words with Friends.

U těchto her musíte kolikrát dlouhé minuty čekat na tah protihráče, přitom byste v době jeho tahu mohli třeba vyřizovat elektronickou poštu. U výše zmíněné hry je to vyřešené chytře – pokaždé, když jste na tahu, vám hra zašle push notifikaci. Hru tak můžete hrát třeba několik dní a s více hráči najednou. Je pouze na vás, jak rychle budete reagovat, přitom soupeř nemusí tupě zírat do obrazovky a sledovat vaší nečinnost.

Přesně něco takového chybí u Game Center. Opět by se tento systém sjednotil a nemusely by vznikat různé implementace extra pro každou hru. Stačila by jediná implementace Game Center.

2. Synchronizace herních pozic

S tímto problémem se Apple potýká už dlouho. V současné době není jednoduché obecné řešení, jak zálohovat data z aplikací. Ačkoliv se při každé záloze uloží do počítače nebo na iCloud, není nijak možné je vyzobat zvlášť. Pokud rozehranou hru smažete, musíte ji po nové instalaci rozehrát znovu. Jste tak nuceni si hry v telefonu uchovávat, dokud je nedohrajete a během té doby zbytečně zabírají cenné megabajty.

Ještě horší problém to je, pokud hrajete jednu hru zároveň na iPadu a na iPhonu/iPodu touch. Hra běží na každém přístroji samostatně a pokud ji chcete hrát na obou zařízeních, musíte mít dvě rozehrané hry, Apple totiž nenabízí žádný nástroj pro synchronizaci herních pozic mezi přístroji. Někteří vývojáři tento problém vyřešili alespoň integrací iCloud, nicméně takovouto službu by měl spíš obstarat Game Center.

3. Standard pro herní příslušenství

Herní příslušenství pro iOS zařízení je kapitola sama pro sebe. Na současném trhu máme hned několik konceptů, které mají usnadnit hraní na displeji, který nenabízí žádnou fyzickou odezvu a částečně tak alespoň emuluje komfort tlačítkového ovládání.

Z portfolia různých výrobců existují Fling či Joystick-IT, které se přikládají přímo na displej a fungují jako fyzický mezičlánek mezi vašimi prsty a displejem. Pak tu jsou pokročilejší hračky jako iControlpad, iCade nebo GamePad od 60beat, které z iPhonu či iPadu udělají klon Sony PSP, herní automat nebo fungují jako samostatný gamepad připojený kabelem. Dokonce i Apple má vlastní patent pro podobný ovladač.

Všechny tři poslední zmíněné doplňky mají jednu velkou vadu na kráse – malý počet kompatibilních her, který se pro každý model pohybuje maximálně v desítkách, většinou však v jednotkách titulů. Přitom velcí herní hráči jako Electronic Arts či Gameloft toto příslušenství zcela ignorují.

Tato situace by však šla lehce změnit. Stačilo by, kdyby Apple do vývojářských nástrojů přidal API pro hardwarové ovládání her. Kompatibilita by pak byla nezávislá na tom, kdo ovladač vyrábí, skrz jednotné API by každá podporovaná hra uměla správně zpracovat signály z jakéhokoliv přístroje, který API využívá. Úroveň hraní by se tak zvedla o tři úrovně výš a i ovládání akčních her z pohledu první osoby by náhle bylo komfortní.

4. Game Center pro Mac

Apple se v mnoha ohledech snaží přenést prvky iOS do OS X, což ukázal na nejnovější verzi systému 10.7 Lion. Proč tedy neimplementovat i Game Center? Stále více her z iOS se objevuje v Mac App Store. Tímto způsobem by se dalo v mnohém vyřešit ukládání pozic, třeba i mezi dvěma Macy, které vlastníte, zjednodušil by se multiplayer a i systém žebříčků a achievementů by byl jednotný.

V současné době existuje obdobné řešení pro Mac – Steam. Tento obchod pro digitální distribuci her neslouží pouze k prodeji, jeho součástí je i herní sociální síť, kde můžete komunikovat se svými přáteli a hrát s nimi online, porovnávat skóre, dosahovat achievementů a v neposlední řadě také synchronizovat postup ve hře mezi zařízeními, ať už se jedná o Mac či stroj s Windows. Vše pod jednou střechou. Mac App Store už tak konkuruje Steamu, proč tedy nepřinést i další funkční věci, které jinde fungují?

5. Sociální model

Sociální možnosti Game Center jsou výrazně omezené. Sice si můžete prohlížet své skóre a achievementy z her a porovnávat je s přáteli, nějaká hlubší interakce zde však chybí. Neexistuje žádná možnost, jakou byste mohli s ostatními komunikovat – ať už chatování nebo třeba hlasová komunikace během hry. A přitom právě to by mohlo přenést hraní na úplně novou úroveň. Poslouchat soupeře na druhé straně, jak se snaží a vzteká, může být přeci zajímavá zábava. A pokud o to nestojíte, prostě tuto funkci vypnete.

Stejně tak možnost chatování přímo v aplikaci Game Center by dávalo smysl. Kolikrát daného hráče znáte pouze pod jeho přezdívkou, vůbec to nemusí být člověk z vašeho života. Proč s ním tedy neprohodit pár slov, i kdyby to měla být jen gratulace k vítězství? Pravda, sociální sítě nejsou zrovna silná stránka Applu, vzpomeneme-li si třeba na Ping v iTunes, po kterém dneska pomalu neštěkne ani pes. Přesto by tento experiment stál za vyzkoušení, tím spíše proto, že v konkurenčním Steamu funguje.

Je také škoda, že body, které za splněné achievementy dostanete, nemůžete nijak zužitkovat, fungují pouze pro porovnávání s ostatními hráči. Přitom Apple by zde mohl využít podobného systému jako v případě Playstation Network nebo Xbox Live – každý hráč by mohl mít svého avatara, kterému by mohl za utržené body ve hrách například kupovat oblečky, vylepšovat jeho vzhled a podobně. Nemusí přitom bloudit ve virtuálním světě jako v Playstation Home, ale i tak by to bylo skvělá, byť infantilní přidaná hodnota, než jen tupě navyšovat bodové hodnocení.

A jak si myslíte vy, že by mohl přispět k lepšímu zážitku z hraní na Apple přístrojích?