iWant

iWant

5 zajímavých utilitek zdarma – 3. díl

iWant

Náš seriál pokračuje, tentokrát opět s aplikacemi, které neodlehčí vaší kreditní kartě ani trochu – jsou totiž zdarma. Rozhodně tedy neváhejte s jejich vyzkoušením, přece jen smazat je můžete kdykoliv.

Dropbox

Tato cloudová služba se dostává do podvědomí stále více uživatelů, především díky jednoduchému přístupu a bezplatnému užívání, na rozdíl třeba od iDisku, který je součástí služby Mobile.me . Dropbox využijete především jako úložiště pro zálohování či synchronizaci souborů, stejně třeba jako zmíněný iDisk, případně Live Mesh. K dispozici máte ve verzi zdarma celých 2GB prostoru, který můžete rozšířit až na 10GB zvaním přátel. Za každého, který se k službě přihlásí a stáhne si klienta, získáte dalších 250MB prostoru. Onen klient je dostupný pro všechny možné platformy, jak desktopové, tak mobilní (např. nedávno byl představený klient pro Android). iPhonovská verze je, stejně jako ostatní klienti, zdarma a nabízí jednoduchou správu uložených souborů.

Aplikace si poradí s prohlížením většinou typů dokumentů, problém nemá ani se soubory .mp3, .mp4 nebo .mov. Přehrávání je ovšem podmíněné limitací nativního přehrávání v iOS. Co nepřehraje iPhone nativně, to nezvládne ani Dropbox. Co se editace týče, soubory se dají mazat, přesouvat do složek, které nově můžete i vytvářet, nechybí ani možnost přidání souborů. Přidat ovšem lze jen fotografie či videa z knihovny. Můžete také soubory z úložiště stáhnout a otevřít v jiné aplikaci.

Nejzajímavější je ale asi možnost linkování.   Místo abyste posílali e-mailem celý soubor, pošlete pouze odkaz ke stažení a příjemce pak bude přes něj přesměrován na stránku, kde si může kýžený soubor stáhnout. Tuto funkci oceníte především při odesílání velkých souborů, např. velkého balíku fotek zabaleného v archivu. S nainstalovaným klientem na počítači tak můžete položku jednoduchým přesunem nahrát do cloudu a na cestě do práce ji odešlete přes odkaz známým na mail. Jednoduché a produktivní.

iTunes link – Dropbox

 

LED Light for iPhone 4

Jak již název napovídá, jedná se o jednoduchou aplikaci, která zapne LED diodu na iPhone 4 a promění ji tak v šikovnou baterku. Kromě základní svítilny má aplikace i funkci stroboskopu, který funguje ve tmě velice působivě, nicméně bych se trochu strachoval o životnost diody, o baterii nemluvě. Každopádně na krátké pobavení splní svůj účel. Další skvělou funkcí se svícení “on hold” – dioda tak bude svítit jen při stisknutí tlačítka. Nabízí se tak použití Morseovy abecedy, ostatně funkci S.O.S. lze v nastavení zapnout také. Poslední funkcí je Sleep timer, kdy po určitém časovém intervalu dioda zhasne.

Celá aplikace je vyvedená v pěkném grafickém kabátku a ani na Springboardu vám nebude dělat ostudu. Ačkoliv je aplikace zdarma, finančně ji pohání iAds, kterých si ale moc neužijete – fungují jen v USA. Považoval bych to však spíše za výhodu.

iTunes link – LED Light for iPhone 4

 

ShopShop

Velice užitečná aplikace pro nakupování. Pokud jste si někdy psali nákupní seznam na lístek, teď můžete nějaký ten strom ušetřit a vytvořit si seznam přímo v iPhone. Aplikace má velmi jednoduché rozhraní, tj. dvě tlačítka a samotný seznam. Těch si můžete vytvořit hned několik, pojmenovat si je, dokonce zvolit i barvu pozadí. Tlačítkem “+” pak přidáváte jednotlivé položky. Kromě názvu můžete zapsat i množství, a to nejen číselně, ale třeba i v litrech či kilogramech, záleží pouze na vás, co do pole vepíšete.

Velkou výhodou aplikace je bezesporu našeptávání. Aplikace si pamatuje každou položku, kterou jste zadali, a místo opětovného vepisování pak můžete jednoduše vybírat. Seznam našeptávaných položek se samozřejmě bude časem nafukovat, bude pak třeba zadat alespoň prvních pár písmen, abyste se nemuseli prodírat nekonečným seznamem čítající několik desítek, klidně až stovek nákupních položek.

Jakmile je váš seznam hotový, můžete z něj věci postupně odškrtávat jednoduchým kliknutím. Položka se tak přeškrtne a pro lepší orientaci můžete přeškrtnuté položky zatřesením telefonu promazat. Aby nebyl ShopShop sobec, nabízí i možnost sdílení, konkrétně přes SMS nebo e-mail. Díky tomu můžete sepsat seznam věcí, které má nakoupit váš spolubydlící/partner/maminka, aniž byste vytahovali tužku a papír.

iTunes link – ShopShop

 

On This Day

On This Day je velice zajímavý typ kalendáře. Sice se z něj nedozvíte, kdy mají narozeniny nebo svátek vaši přátelé či blízcí, zato se můžete mnohému přiučit z historie. Tento kalendář totiž zobrazuje výročí slavných událostí, popř. data narození a úmrtí známých osobností. Databáze veškerých událostí je skutečně obrovská a ke každému dni obsahuje klidně i několik stovek údajů. Pokud jste alespoň trošku do historie a angličtina není vaším úhlavním nepřítelem, rozhodně byste si neměli nechat tuto aplikaci ujít.

V aplikaci nejste limitováni daným dnem, můžete datum posouvat podle libosti v přímé úměrnosti k vaší zvědavosti. Dalším lákadlem může být i nádherné grafické prostředí, které o to víc vynikne na retina displeji iPhonu 4.

iTunes link – On This Day

 

IMDb

Poslední aplikace dnešního seriálu není tak úplně utilitou, přesto bych se o ní rád zmínil. Jedná se o aplikaci k serveru IMDb.com, největší světové databáze filmů, s kterou si nezadá ani tuzemská ČSFD. Aplikace nabízí kompletní přístup k veškeré databázi serveru naservírované v nativní iOS podobě. Hned nahoře najdete pole pro hledání, kde můžete zadat název filmu, herce, režiséra, postavy, prostě všeho, co jakkoliv může s filmem souviset.

Kromě hledání můžete prohlížet i jednotlivé sekce, jako je například žebříček filmů, nově vydané DVD nebo třeba seznam narozenin herců. Rozepisovat se o všech možnostech by bylo zbytečné, nejlépe uděláte, když se přesvědčíte sami v aplikaci nebo přímo na stránkách IMDb.com.

Jako poslední bych chtěl zmínit užitečné tlačítko s logem serveru nahoře vpravo. Pokud jste někdy brouzdali touto databází, mnohdy jste si vytvořili postupným proklikáváním odkazů cestu čítající klidně několik desítek stránek. Vracet se tak na původní obrazovku po jednotlivých krocích by bylo značně zdlouhavé. Ono tlačítko tento problém řeší a po jeho stisknutí se okamžitě přesunete právě tam.

iTunes link – IMDb

 

Tímto dnešní díl seriálu končí, nicméně brzy se můžete těšit na pokračování. Pokud se vám seriál líbí a některý s dílů jste propásli, určitě si jej nezapomeňte přečíst.

1. díl – 5 zajímavých utilitek pro iPhone zdarma

2. díl – 5 zajímavých utilit za hubičku

3. díl – 5 zajímavých utilitek pro iPhone zdarma – 2. díl

4. díl – 5 zajímavých utilit do 2$