Zavřít reklamu

Dock

Jedním ze způsobů, jak na Macu přistupovat k souborům, může být Dock. Dock totiž dokáže pojmout nejen ikonky aplikací, ale také složky s vybranými soubory. Jednoduše vytvořte složku se soubory, ke kterým chcete mít rychlý přístup z Docku, a poté tuto složku jednoduše kurzorem myši přetáhněte na Dock na pravou stranu – do sekce, ve které se nachází Koš.

Spotlight

Spotlight je multifunkční a někdy neprávem opomíjený nativní nástroj, který vám toho na Macu umožní opravdu mnoho, a to samozřejmě včetně vyhledávání souborů i složek. Není nic jednoduššího, než stiskem kláves Cmd + mezerník aktivovat Spotlight, a do jeho vyhledávacího pole následně zadat název požadovaného souboru či složky.

Terminál

Pokud vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje klasické „klikací“ grafické uživatelské rozhraní vašeho Macu, můžete si podle chuti přizpůsobit vzhled Terminálu třeba tak, abyste si při práci s ním připadali jako Neo v Matrixu, a poté se soubory pracovat v jeho rozhraní. Spousta uživatelů v průběhu používání Terminálu zjistí, že je pro ně práce s příkazovou řádkou vlastně mnohem pohodlnější a efektivnější.

Přístup z lišty nabídek

K souborům a složkám můžete překvapivě získávat přístup i z lišty nabídek. Jednou z možností je menu Zkratek – spusťte nativní Zkratky, vytvořte novou zkratku pro spuštění nebo otevření vybraného souboru, a v nastavení zkratky aktivujte její zobrazování v liště nabídek v horní části obrazovky vašeho Macu po kliknutí na ikonku Zkratek. Využít můžete také aplikace třetích stran – tento postup podrobně popisujeme v článku odkazovaném níže.

Nedávno otevřené soubory

Operační systém macOS nabízí také dva různé způsoby, jak rychle otevřít nedávno používané soubory. První možností je kliknout pravým tlačítkem myši na ikonu aplikace v Docku, ve které jste nedávno daný soubor používali, a z menu vybrat požadovaný soubor. Pokud máte příslušnou aplikaci otevřenou, můžete na horní liště obrazovky Macu kliknout na Soubor a vybrat Otevřít poslední položku.

.