iWant

AirPlay 9. díl – JBL a Harman Kardon

iWant

Co je to JBL? Za prvé je to jméno. James Bollough Lansing je zakladatelem americké firmy na výrobu kvalitních reproduktorů. Za jeho éry JBL Sound vyrobili legendární reproduktory, které se prodávaly v letech 1946 až 1970. V roce 1969 JBL koupil Harman International, v čele s Dr. Sidney Harmanem, jenž dostal výrobky JBL do nahrávacích studií (studiové monitory – psal jsem o nich v 7. dílu o MM1), které se uchytily v Capitol Records (EMI), a dále jejich reproduktory použil i Leo Fender, legendární výrobce elektrických kytar v ranných dobách rokenrolu.

Legendární jsou jejich reproduktory, kterým se říkalo „bullets“, protože středový kryt cívky na membráně připomínal tvarem střelu – tento tvar se mimochodem používá i dnes. V posledních letech jste mohli zahlédnout i nové řady výrobků Altec Lansing, takže JBL je ve světě kvalitního zvuku opravdovým pojmem už přes padesát let. Kromě toho, že reproduktory JBL jsou použity v aktuálních řadách automobilů Toyota, byly použity i ve starších modelech MacBook. Tímto si můžeme JBL rovnou zařadit mezi top výrobce zvukových zařízení, hned vedle Bose, Bower & Wilkins, Bang & Olufsen, AKG, Sennheiser a Shure. Ti všichni jsou na trhu padesát a více let a desítky let intenzívního vývoje jsou prostě znát.

Současnost

Teď, když víme, že JBL rozhodně patří mezi top společnosti v oblasti reprodukce zvuku, můžeme se podívat na to, co vyrábí v současnosti. Nás budou zajímat vybrané audio docky a přenosné modely. Níže vypíšu vždy název produktu a krátký popis s mým subjektivním názorem.

JBL Flip 2 je větší než Beats Pill
JBL Flip 2 je větší než Beats Pill

JBL Flip 2

Velmi sympatické zařízení s neurčitým tvarem a velmi dobrým zvukem. A také velmi dobrou cenou. Zvukově je hlasitější než Beats Pill a Jawbone Jambox, kvalita odpovídá konstrukci s basreflexovou ozvučnicí. Basy jsou syté, pěkně zřetelné a dobře zdůrazněné tvarem ozvučnice. Konstrukce a tvar ozvučnice je velmi důležitou složkou výsledného zvuku, za posledních šest let nabídl Flip 2 asi nejlepší konstrukci ozvučnice, zvuk je o třídu lepší než u stejné (i cenové) kategorie dvě generace zpátky. V ceně kolem tří tisíc korun se pohybovaly OnStage Micro, zvuk výborný, ale Flip je silnější a s mnohem lepšími basy. Navíc OnStage Micro měly vyměnitelné tužkové baterie, u Flip 2 je vestavěný mnohem výkonnější akumulátor a navíc bezdrátový AirPlay přes Bluetooth. Mohu říci, že při svém rozměru, tvaru a ceně je to jeden z nejlepších přenosných produktů na trhu. Musíte si ze tří tisíc doplatit na pět tisíc korun, abychom se zvukově a výkonem dostali o třídu výše. V cenách do tří tisíc určitě doporučuji jako jeden z lepších kousků.

JBL OnBeat Rumble má skvělý zvuk
JBL OnBeat Rumble má skvělý zvuk

JBL OnBeat Rumble

V ceně pod osm tisíc korun jednoznačně nejsilnější zvuk u JBL a určitě žhavý kandidát i mezi ostatními značkami. Akorát v ceně kolem osmi tisíc toho není moc, takže konkurence jsem moc neviděl. Ale kromě hlasitosti mne vždy zajímá i kvalita, takže jedním slovem: paráda. Líbí se mi síla zvuku; středy, výšky i basy jsou vyrovnané a zvuk je ve všech pásmech i při vyšší hlasitosti čistý, zřetelný a příjemný. Za rozumné peníze skvělý zvuk, silný a kvalitní. Napsal bych to nejraději ještě jednou, protože přesně takový je. Výkon i kvalita odpovídají ceně, jediné, co je ke zvážení, je připojení přes Bluetooth, což je problém, když přejdete do jiné místnosti – reproduktorová soustava přestane hrát. Pro majitele iPhonu 5 a výše s Lightning konektorem je zde příjemná možnost iPhone často dobíjet a tím šetřit vestavěný Li-Pol akumulátor v iPhonu. Celkově považuji OnBeat Rumble za velmi povedenou investici. Nevím, v čem bych ho přirovnal k jiným výrobkům jiných značek, B&W A5 nebo Bose SoundDock jsou zvukově i cenově blízko, cenově a výbavou je A5 zajímavější díky Wi-Fi a SoudDock díky menšímu rozměru. Rumble mě baví používat, líbí se mi, rozhodně můžu doporučit od metalu přes taneční až po jazzovou muziku. Maximální spokojenost se zvukem u všech žánrů, přijde mi výkonově i kvalitou stejný jako OnBeat Extreme, jen bez konektoru pro nabíjení iPadu. Teď si tak uvědomuji, že kdyby měl WiFi místo BT, tak bych možná ani netoužil tak moc po A5 od B&W. Nenechte se oklamat neobvyklým vzhledem a zajděte si ho poslechnout na prodejnu.

JBL OnBeat Extreme zvládá nabíjet iPad
JBL OnBeat Extreme zvládá nabíjet iPad

JBL OnBeat Extreme

Jeden z prvních bezdrátových modelů od JBL, pro AirPlay využívá Bluetooth, jeho hlavní předností je možnost nabíjení iPadu, to znamená, že elektronika, která nabíjí iPad skrze 30pinový konektor, má dostatečný výkon, aby iPad nabíjela. A druhou obrovskou výhodou je otočný kloub pro umístění iPadu – můžete ho pak otočit na šířku a užívat si filmy s velmi dobrým zvukem. Osobně ho považuji za nejlepší audiodock pro iPad. iHome umí nabíjet iPad také, je možná o tisíce levnější, ale zvukově se to ani nepřibližuje. Kdybych doma neměl televizi, a v mém okolí je takových lidí více a více, tak považuji iPad s OnBeat Extreme za skvělou náhradu domácího kina. Zvukově i výkonově patří mezi špičku a určitě odpovídá ceně. Celkem čtyři zesilovače po 30 wattech umí vyrobit opravdu slušný kravál, já tomu říkám „simulátor metalových koncertů“. Vougue od Madonny, Dream Theather, Erykah Badu – vše zní na jedničku. Mimochodem o dva tisíce levnější menší model OnBeat Air je také skvělá volba.

JBL OnBeat Micro

Nečekaně silný zvuk včetně zřetelných a čistých basů, to je první dojem z těchto přenosných reproduktorů. Sám mám doma o dvě generace starší model a novější za stejné peníze hraje znatelně lépe. OnBeat Micro můžete zespodu nakrmit AAA bateriemi nebo AAA akumulátory, ale i když to svádí, tak pozor: žádný z přenosných reproduktorů nenabíjí iPhone na cestách při provozu na baterie nebo na akumulátor. Zato všechny audiodocky, které jsou připojené do napájení, umí nabíjet iPhone. Stejně tak OnBeat Micro: když odpojím síťový napájecí adaptér, OnBeat Micro přestane nabíjet iPhone z vestavěného Lightning konektoru (to samé modely s 30pinovým konektorem), když ho připojím zpět, iPhone se samozřejmě začne automaticky nabíjet. Z přenosných a levných audiodocků bych určitě vždy volil některý z produkce JBL, bude mít lepší zvuk než noname výrobky a bude jen o pár stokorun dražší. Pokud vám nevadí „připlatit si za lepší“, pak jsou všechny JBL skvělou volbou.

JBL OnBeat Venue je nenápadný s výborným zvukem
JBL OnBeat Venue je nenápadný s výborným zvukem

JBL OnBeat Venue

Mezi těmi reprosoustavami co znám, patří mezi střední velikosti, takže i když nevyniká výkonem, tak zvuk tradičně působí, jako by ho vydávaly mnohem větší reproduktory. Zvuk se mi líbí, nic mu nechybí, basy, středy, výšky, čistota a zřetelný projev, vše je jak má být. Tímto modelem nejenže neurazíte hudebníka, ale určitě potěšíte kuchařku v kuchyni nebo vytvoříte příjemnou kulisu ve středně velkém pokoji. A přitom OnBeat Venue hraje dostatečně hlasitě, aby vyplnil místnost hudbou nebo ozvučil film lépe než vestavěné reproduktory ve vaší velkoplošné TV.

JBL OnTime s budíkem
JBL On Time s budíkem

JBL On Time, Radial

Řada On Time obsahuje radiový tuner, ale protože rádiu a televizi moc neholduji, moc mne nezajímala. Ale při občasném zkoušení pro zákazníka musím uznat, že On Time hrají výborně. Stejně tak řada Radial, která hraje až nepochopitelně dobře nízké tóny. Když hrajete na basskytaru, víte, jak má zvuk tohoto nástroje znít. A zvuk z těchto dvou modelů je opravdu nečekaný. Při minimálních rozměrech jde slyšet snad vše, co slyším z basového komba, jen tam chybí ten výkon, samozřejmě. Každopádně verze s budíkem a rádiovým tunerem i modely Radial můžu doporučit, vždy to odpovídá ceně, takže jak už jsem zmínil, snad všechny modely od JBL jsou dobrá koupě.

Harman Kardon Go + Play Wireless
Harman Kardon Go + Play Wireless

Harman Kardon Go + Play Wireless

Pro zjednodušení produkty od Harman Kardon uvedu mezi JBL. Přenosný Go + Play má výborný a silný zvuk v basech, hlavně proto, že má 4 zesilovače na 4 reproduktory, na zvuku to jde znát hlavně při vyšších hlasitostech. Další zajímavostí je provoz na 8 alkalických baterií velikosti D, ze kterých nelze dobíjet ani iPhone ani iPad, to lze jen při připojení Go + Play do síťového napájení. Ano, to znamená, že je dostatečně silný a umí dobíjet i iPad, stačí použít Lightning kabel od iPadu a zapojit ho do USB konektoru na zadním panelu. Starší verze neměla bezdrátové připojení Bluetooth, zvuk zůstal stejný. Stejně dobrý, abych byl přesný. Mimochodem, Go + Play je jeden z mála přenosných audiodocků, který je stejně zajímavý a za podobnou cenu jako Bose SoundDock Portable. Zvukově je to stejná třída, jen Go + Play je mnohem větší, potřebuje baterie (nemá vestavěný akumulátor), má silnější zvuk, ale při vyšších provozních nákladech. Osobně bych při provozu na baterie preferoval menší rozměry a dlouhou výdrž u Bose. Na druhou stranu na používání AirPlay jsem si už zvykl a se silnějším zvukem je Go + Play určitě zajímavá možnost pro každodenní používání v pokoji či kanceláři. Bose zamozřejmě má i modely pro bezdrátové přehrávání pomocí AirPlay, ale ty jsem ještě neměl možnost zkoumat, jedná se o řadu SoundTouch, která zvukově vychází z modelů SoundDock a SoundDock Portable.

Harman-Kardon Nova
Harman Kardon Nova

Harman Kardon Nova

Průhledný plast ve tvaru koule a dotekové ovládání hlasitosti – to je snad provokace, nebo co. Kroutíc hlavou jsem se připojil přes Bluetooth a pustil Vogue od Madonny. Páni, slušné! Prostě jako vždy, když to nečekám – překvápko. Díky použití ozvučnice s technologií radiator (pasivní závaží na membráně rozkmitávané reproduktorem v uzavřené ozvučnici) to nízké tóny hraje velmi zřetelně a čistě. Neregistroval jsem žádné zkreslení nebo nepatřičné zvuky, ani při vyšší hlasitosti. Takže zvukově spokojenost, odpovídá to ceně. Jen dva detaily. Na zadní straně je lesklý kotouč závaží zmíněného radiatoru. Ten je připevněn pomocí membrány, sice pevné, ale membrány, dávejte si velký pozor, ať ji při manipulaci nepoškodíte. A druhý detail je spíše výtka směrem k dotekovému ovládání hlasitosti. Funguje, ale nezvykl jsem si. Při pohlazení okraje prstem pravého reproduktorové koule doprava nebo doleva se zvýší nebo sníží hlasitost. Odezva je pomocí několika podsvícených teček, takže nejde přesně vidět, jak jsem změnil hlasitost, protože si je zakrývám prstem či dlaní, podle toho jak na ovládání sahám. Tohle mi přijde maličko nešikovné, ale na druhou stranu ten zvuk a komfort používání přes AirPlay to vyváží, takže to nemusíte dělat moc často. Co je neobvyklé, H/K Nova jsou dvě oddělené jednopásmové reprosoustavy s výkonem 20 W, čili to není pravý a levý kanál v jedné ozvučnici. Jsou propojené pomocí vícežílového kabelu, který vede napájení a signál z té hlavní, ovládací do druhé, ovládané. Takže zde máme adepta na velmi kvalitní repro k počítači, kde požadujeme, aby byly reprosoustavy po stranách. Zvukově je Nova slabší než MM1 od B&W, jsou ale za poloviční cenu, takže to odpovídá. Pokud máte rádi dobré rozlišení sterea u bezdrátových reprosuktorů, určitě si je zajděte poslechnout do prodejny.

Co říci závěrem?

Samozřejmě, že nabídka je mnohem širší, ale bohužel, všechny jsem v rukou opravdu neměl. Řady OnBeat a On Stage jsou mi nejsympatičtější, mohu jen a jen doporučit cokoliv, co vás na prodejně zaujme. Vybírat si v e-shopu není ono, ty audiodocky musíte slyšet. Pokud chete za své tisíce korun velmi slušný zvuk, vyberte si z nabídky JBL v ceně a výbavě, která vám sedí, neproděláte. Můžete si připlatit za styl a filozofii jednotlivých značek, ale u JBL si nemusíte na nic hrát a můžete být sami sebou. Mne nejvíce zaujal On Beat Rumble, na domácí simulace heavymetalových koncertů je přímo skvělý. Kdybych si měl vybrat něco od JBL, beru Rumble. Ježíšku? Slyšíš?

Postupně jsme si probrali tyto obývákové audiodoplňky:
[related-posts]