iWant

Amazing Alex nepřináší revoluci, ale přesto baví

iWant

Do App Store dorazil Amazing Alex, jedna z nejočekávanějších her poslední doby. Jejím tvůrce je totiž studio Rovio, které stojí za populárními Angry Birds, a tak všichni netrpělivě čekali, s čím se Finové vytasí. Jejich druhá hra, která se točí kolem zvídavého chlapce Alexe, rozhodně neurazí, nicméně nenabízí ve světě iOS nic zásadně nového…

V Roviu vsadili na osvědčený model – logickou hru, ve které musíte zkombinovat několik předmětů a správně načasovat jejich využití ke splnění určitého cíle. Amazing Alex rozhodně není první, který na tomto „mechanismu“ staví; před ním tu byly například The Incredible Machine, pak třeba Where’s My Water? nebo Cut the Rope, ale to je nyní vedlejší.

Amazing Alex se nesnaží parazitovat na úspěších výše zmíněných titulů, což ani nemá zapotřebí, ale chce nabídnout trochu něco jiného. Celá hra se točí kolem mladého chlapce Alexe, který musí uklízet nepořádek po celém domě. Jenže aby ho uklízení trochu bavilo, provádí ho zábavnou a důvtipnou formou. Dopravit míč do koše tedy není jen tak – cesta vede přes poličky, knížky, tenisáky, balónky, ale i lana, kyblíky či nůžky.

V každém levelu na vás čekají různé překážky a různé úkoly. Jednou máte dostat bowlingovou kouli do koše, podruhé zase stačí, když vedle sesbírání všech hvězdiček propíchnete nůžkami nebo šipkou balónek. Právě sbírání hvězdiček je v Amazing Alex důležité. Podobě jako v Cut the Rope máte v každé úrovni tři hvězdičky, které cestou sbíráte. Do dalšího levelu se dostanete, i když všechny hvězdičky neseberete, nicméně pak nedostanete tolik bodů. Jednotlivé úrovně jsou poměrně rozmanité, a tak je v jedné jednodušší splnit vedlejší úkol, než sebrat všechny hvězdičky, a v další je tomu naopak.

Na rozdíl od zmiňované konkurence si navíc velkou část každého levelu stavíte sám, a tak má Amazing Alex zpravidla větší množství možných řešení. Vedle již přednastavených předmětů totiž máte k dispozici také několik dalších, které na hrací plochu dle libosti rozmisťujete a kombinujete, abyste dosáhli kýženého cíle. Tu a tam budete muset přidat poličku, po které sjede míček, nůžky, které přestřihnou lano, nebo bowlingovou kouli, jež aktivuje mechanickou pěst. Celkem je na výběr z 35 interaktivních objektů, přičemž postupem ve hře objevujete stále další a další.

Využít budete moci prak či potrubí ve čtyřech různých prostředích – pracovna, dvorek, ložnice a stromový domek dohromady čítají stovku levelů, takže o zábavu budete mít na nějakou dobu postaráno. Můj subjektivní pocit je, že jsou celkově úrovně v Amazing Alex náročnější než třeba u zmíněného Cut the Rope či Where’s My Water?.

Rovio si navíc připravilo bonus pro ty, které by již základní levely omrzely nebo je dohráli. V Amazing Alex si totiž můžete vytvořit své vlastní úrovně. Dostanete k dispozici veškeré dostupné objekty, přidáte tři hvězdičky, které jsou podmínkou pro každý level, a můžete hrát dál. Navíc své výtvory sdílíte s ostatními hráči, stejně jako vy můžete hrát levely vytvořené někým jiným.

Celkově se Rovio v Amazing Alex na tzv. „sociálnost“ hodně soustředilo. Prvotní patálie s připojením ke Game Center byly okamžitě vyřešeny aktualizací, a tak již nyní vše funguje, jak má – přes Game Center se nesdílí jen skóre, ale také řešení jednotlivých úrovní. Pokud si tak nevíte s některou rady, stačí se podívat, jak ji vyřešili jiní.

Amazing Alex existuje ve dvou verzích – pro iPhone za 0,79 eur a pro iPad 2,39 eur. Pochopitelně druhá hra od Rovia vyšla také pro Android a chystají se i verze pro PC, Mac a Windows Phone. Na závěr se tak stačí jen zeptat: podaří se Finům s Amazing Alex podobný kousek jako s Angry Birds?

…asi ne, nicméně i tak Amazing Alex za obětování pár korun stojí.

[app url=“http://itunes.apple.com/cz/app/amazing-alex/id524333886″] [app url=“http://itunes.apple.com/cz/app/amazing-alex-hd/id524334658″]