iWant

Apple se pochlubil zelenými iniciativami a novým recyklačním robotem

iWant

Apple obecně klade velký důraz na ekologii a zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Tentokrát ale dostaly zelené snahy Applu poměrně dost prostoru i během velice sledované keynote, ještě před samotným představení nových produktů. Na pódiu vystoupila Lisa Jacksonová, v této věci nejpovolanější žena Applu, která ve firmě působí jako šéfka pro životní prostředí a politické a sociální záležitosti.

Kalifornská firma se pochlubila, že 93 procent ze všech jeho zařízení, mezi které patří administrativní budovy, prodejny Apple Store a datová centra, již nyní fungují čistě na energii z obnovitelných zdrojů. Apple se tak úspěšně přibližuje svému před dvěma lety stanovenému ambicióznímu cíli využívat obnovitelnou energii ze sta procent. Ve Spojených státech, Číně a dalších 21 zemích světa se již tohoto ideálního stavu podařilo dosáhnout.

apple-green-energy-solar-panels

Datová centra firmy běží na obnovitelnou energii již od roku 2012. K jejímu získávání přitom slouží solární, větrné i vodní elektrárny a využívána je rovněž geotermální energie a energie z bioplynu. Letos navíc Tim Cook oznámil, že společnost chystá výstavbu více než 500hektarové solární farmy, která bude energií zásobovat nový kampus Applu i ostatní kanceláře a obchody v Kalifornii.

Lisa Jacksonová mluvila také o nejnovějších iniciativách firmy, mezi které patří například 40megawattová solární farma v Číně, kterou se podařilo vybudovat, aniž by bylo narušeno tamní přirozené prostředí, což bylo v prezentaci doloženo jakem (známý zástupcem pravých turů) pasoucím se přímo mezi solárními panely. Dalším čínským projektem, na který jsou v Cupertinu očividně hrdí, jsou pak solární panely umístěné na střechách více než osmi set výškových budov v Šanghaji.

Pozornosti se pak ze strany Lisy Jacksonové dočkalo také zacházení s papírem. Apple papír využívá především při balení produktů a firma je hrdá na to, že i se dřevem využívaným za tímto účelem zachází jako s obnovitelným zdroje. Devadesát devět procent papíru využívaného Applem je z recyklovaného materiálu či z lesa, se kterým je zacházeno v rámci pravidel trvale udržitelného rozvoje.

Za zmínku jistě stojí také pokrok Applu v recyklaci vysloužilých iPhonů. Apple na videu předvedl speciálního robota jménem Liam, který je schopen rozebrat iPhone takřka na prvočinitele. Liam rozmontuje celý iPhone od displeje přes základovou desku až po fotoaparát a umožní tak, aby mohly být zlaté, měděné, stříbrné, kobaltové či platinové součástky patřičně zrecyklovány a materiál znovu použit.