Zavřít reklamu

Bezdrátová klávesnice, která nepotřebuje nabíjet. Praktická součást stolního počítače, nebo zbytečný luxus? Rozhodněte sami, představujeme klávesnici Logitech K750 pro Mac.

Obsah balení

Klávesnici Logitech K750 dostanete v klasické kartonové krabici. Hned po jejím otevření uvidíte na spodní straně víka jednoduchý návod, jak klávesnici zapojit. Kromě klávesnice se v krabici také nachází malý dongle pro bezdrátovou komunikaci s klávesnicí a USB prodlužovací redukce k němu. Samotný dongle lze použít i s dalšími bezdrátovými produkty Logitech, a to najednou. Ušetříte tak cenné USB sloty.

Podle nákresů na krabici by měla být prodloužená redukce měla sloužit k připojení do iMacu, nicméně nevidím důvod, proč by nestačilo připojit pouze dongle. Možná pro jednoduší odpojení. Nakonec v krabici najdete malou brožurku o bezpečném používání, nicméně žádný manuál se zde nenachází. Krabice vás odkáže na PDF soubor nacházející se na stránce podpory, nicméně na zmíněné adrese žádný elektronický manuál nenajdete.

Zpracování

Horní část klávesnice je tvořena vrstvou skla (či tvrzeného průhledného plastu), pod ním je další barevná plastová vrstva, vytvářející dojem hliníkové šedi. zbytek klávesnice je rovněž plastový v bílém provedení. K750 má velice štíhlý profil, jak jsme zvyklí u klávesnic od Applu, na zadní části najdeme i pacičky, kterými lze změnit sklon klávesnice o šest stupňů.

Klávesy jsou o něco menší než ty applovské, přibližně o milimetr, mezi jednotlivými klávesami je tak o něco větší mezera. Při srovnání s klávesnicí s MacBookem Pro jsem nepocítil žádný výrazný rozdíl. Zvláštností jsou zakulacené funkční a ovládací klávesy. Díky nim působí klávesnice velice nekonzistentním dojmem, Caps Lock je vůbec zvláštně vyveden s vystouplou ploškou. Hlučnost úderů se dá srovnat srovnat s klávesnicí MacBooku, který byl při testování k dispozici.

Co zamrzí, je poměrně nepochopitelná absence diodové indikace zapnutého Caps Locku. Na klávesnici se také nachází neobvyklá skupina kláves, a to F13-F15. Vzhledem k faktu, že manuál pro klávesnici neexistuje, oficiální cestou se to nedozvíme. Ovšem klávesnice vychází z verze pro Windows (od které se liší prakticky jen popiskami některých kláves), kde jsou těmto klávesám přiřazeny Print Screen/Scroll Lock/Pause, v OS X by se tedy neuplatnily. F13 a F14 v prostřední OS X mění hlasitost, F15 je naprosto bez funkce.

Klávesy F1-F12 fungují podle funkcí znázorněných na klávesách, pokud chcete vyvolat standardní funkce kláves, musíte to dělat skrze klávesu Fn, která se nachází nad směrovými šipkami. Systémově bohužel nejdou přehodit, jak je to možné u běžné klávesnice Apple. Krom toho klávesa pro Mission Control nefunguje, jak by měla, což je třeba vyřešit malým trikem v nastavení klávesnice v Předvolbách systému.

Klávesnice působí velice solidním dojmem, žádné vrzání či nedoléháním částí. Sice se nejedná o kus odlitý z jednoho kusu hliníku, přesto klávesnice působí celistvým a elegantním dojmem. Její váha je o něco vyšší, než by člověk očekával, to je způsobeno především solárním panelem a vestavěným akumulátorem.

Solární panel

Celou horní třetinu klávesnice zaujímá solární panel, který přivádí energii. V pravé části vedle přepínače pro zapnutí klávesnice také naleznete tlačítko, které po stisknutí rozsvítí jednu z diod značící, zda je světlo pro solární panel dostatečné či nikoliv.

Panel je poměrně nenáročný na zdroj světla, vystačí si i se slabým zářivkovým světlem. Za denního světla nebudete mít s nabíjením vestavěného akumulátoru sebemenší problém, v nočních hodinách si vystačíte s malým stolním světýlkem, v obou případech se bude akumulátor nabíjet. Při plném nabití pak klávesnice vydrží až několik týdnů, nicméně byste tu dobu museli strávit v naprosté tmě, abyste dosáhli úplného vybití.

V Mac App Store navíc můžete nalézt aplikaci zdarma, která s klávesnicí komunikuje a ukáže vám stav nabití i množství světla, které na solární panel dopadá. Tuto aplikaci můžete získat samozřejmě i pro Windows.

Nabízí se otázka, zda má vůbec smysl si připlácet za takový luxus, jako je solární panel, když si můžeme vystačit s bateriemi napájenou klávesnicí, kde baterie čas od času vložíme do nabíječky. Tato volba je otázkou priorit. Prioritou zde je především pohodlí, nemusíte řešit nabíjení a výměnu baterií při jejich vybití, navíc ušetříte i něco málo elektřiny. A konec konců ušetříte i za pár dobíjecích baterií, pokud nejsou součástí balení klávesnice.

Zkušenosti

Klávesnice funguje tak, jak je prezentovaná, stačí do počítače zapojit dongle, zapnout klávesnici a můžete okamžitě psát. Žádné navazování spojení mezi vysílačem a přijímačem, žádné instalování ovladačů nebo speciální aplikace.

Čas od čase se mi ale přihodilo, že najednou klávesnice přestala reagovat, stejně tak i klávesnice MacBooku, počítač bylo možné ovládat pouze touchpadem. Problém vyřešilo zaklopení/vyklopení víka, tedy uspání počítače, poté klávesnice začala fungovat opět normálně. Nevím, zda tuto chybu přičíst klávesnici nebo operačnímu systému, jelikož podobný problém se mi stával i u bezdrátové myši jiné značky.

Psaní na klávesnici bylo stejně příjemné a komfortní jako na integrované klávesnici MacBooku. Jediné, co trochu vadilo, byla již zmíněná signalizace zapnutého Caps Locku.Během používání se stav baterie držel stále na 100%, což svědčí o efektivnosti solárního panelu i velké kapacitě akumulátoru.

Vyvstává otázka, proč se Logitech rozhodl pro řešení bezdrátového 2,4 MHz přijímače namísto technologie Bluetooth. Na rozdíl od Bluetooth toto řešení poskytuje jednoduší navazování spojení, na druhou stanu nemůžete klávesnici připojit třeba k iPadu, navíc přijdete o jeden z USB portů. Logitech zvolil svůj Unifying dongle především kvůli možnosti propojení více zařízení této společnosti najednou za použití jediného USB portu.

Závěr

Logitech K750 si jistě získá své příznivce. Prakticky nekonečná kapacita adaptéru zbaví člověka starostí o nabité baterie, navíc se se svým zpracováním a designem nemusí vedle produktů Apple vůbec stydět a své místo si mezi nimi najde. Na druhou stranu zde chybí pověstná Applovská preciznost, díky které si uživatelé v mnoha případech raději zvolí originální Apple klávesnici.

Volbu neulehčí ani cena (přibližně 1 800 Kč), která je ještě o něco vyšší než bezdrátová klávesnice Apple. Alespoň potěší možnost výběru z několika barevných verzí. V nabídce je applovská stříbrná, stříbrná s barevným horním pruhem kolem solárního panelu (modrá, zelená, růžová) či klasická černá. Galerii fotografií klávesnice naleznete pod článkem.

.