iWant

Apple zaznamenal v Q1 2016 největší zisk v historii, ale iPhony rostly nejpomaleji od roku 2007

iWant

Apple oznámil, že v prvním fiskálním čtvrtletí roku 2016, do kterého spadají poslední tři měsíce roku předchozího, zaznamenal historická čísla. Kalifornskému gigantovi se podařilo prodat nejvíce iPhonů v historii a zároveň zaznamenat největší zisk. Z výnosů 75,9 miliardy dolarů Apple vytěžil 18,4 miliardy dolarů zisku, čímž o čtyři desetiny miliardy překonal předchozí rekord zaznamenaný před rokem.

V rámci Q1 2016 Apple vydal pouze jediný nový produkt, iPad Pro, a podle očekávaní se nejvíce dařilo iPhonů. Ostatní produkty, jmenovitě iPady a Macy, zaznamenaly propad. Apple dokázal za tři měsíce prodat 74,8 milionu telefonů a nepotvrdily se tak předchozí spekulace, že by nemusely prodeje iPhonů poprvé v historii meziročně narůst. Přesto však o pouhých 300 tisíc více prodaných telefonů představuje nejpomalejší růst od jejich představení, tedy od roku 2007. Proto již ani v tiskové zprávě Applu nenajdeme nic o rekordních prodejích jeho vlajkového produktu.

Q1-2016-iphone

Naopak iPadům zatím příliš nepomohl ani iPad Pro, meziroční propad je opět významný, a to o celých 25 procent. Před rokem Apple prodal přes 21 milionů tabletů, nyní za poslední tři měsíce jen něco málo přes 16 milionů. Průměrná cena se navíc zvedla o pouhých šest dolarů, takže efekt dražšího iPadu Pro se zatím nedostavil.

Nepatrně klesly také Macy. Meziročně se jich prodalo o 200 tisíc kusů méně, ale také o 400 tisíc kusů méně než v předchozím čtvrtletí. Meziročně se zvedla alespoň celková hrubá marže společnosti, z 39,9 na 40,1 procenta.

Q1-2016-ipad

„Náš tým vytvořil největší čtvrtletí Applu v historii, a to díky nejvíce inovativním produktům na světě a historicky rekordními prodeji iPhonů, Apple Watch a Apple TV,“ oznámil výkonný ředitel Applu Tim Cook. iPhony se na výnosech firmy znovu podílely závratnými 68 procenty (předchozí čtvrtletí 63 procent, před rokem 69 procent), nicméně konkrétní čísla pro zmíněné Watch a Apple TV zůstávají skryta v rámci souhrnné položky Ostatní produkty, kam patří také produkty Beats, iPody a příslušenství od Applu i třetích stran.

Počet aktivních zařízení překročil magickou miliardovou hranici.

Dařilo se službám, pod které spadají obsah nakoupený v iTunes, Apple Music, App Store, iCloud nebo Apple Pay. Tim Cook oznámil, že ze služeb přišly také rekordní výsledky a počet aktivních zařízení překročil magickou miliardovou hranici.

Významně ovšem finančním výsledkům ublížily neustále kolísání hodnoty měn. Pokud by zůstaly hodnoty stejné jako v předchozím čtvrtletí, byl by podle Applu výnos o pět miliard dolarů vyšší. Největší výnosy vůbec nicméně zaznamenala Čína, což částečně koresponduje s tím, že dvě třetiny výnosů Applu pochází ze zahraničí, tedy mimo Spojené státy.