Zavřít reklamu
Q4-2015-revenues

Apple pokračuje v rekordních čtvrtletích, co se finančních výsledků týče. Stejně jako třetí fiskální čtvrtletí, i to čtvrté je v roce 2015 zatím nejlepší ze všech předchozích. Kalifornská firma oznámila výnosy ve výši 51,5 miliardy dolarů se ziskem 11,1 miliardy dolarů. Jedná se o téměř desetimiliardový růst výnosů proti předchozímu roku.

Více než šedesáti procenty k rekordním číslům přispěly prodeje mimo Spojené státy a podobný podíl (63 %) představují také iPhony. Jejich podíl na zisku meziročně vzrostl šest procentních bodů a jsou pro Apple zcela zásadním hnacím motorem. Dobrá zpráva tedy je, že stále nepřestávají růst.

Q4-2015-iphone

Za třetí fiskální čtvrtletí letošního roku Apple prodal více než 48 milionů iPhonů, což značí 20% meziroční nárůst. Možná ještě o něco lepší zpráva se týká Maců – ty zaznamenaly vůbec nejlepší tři měsíce v historii, prodalo se jich 5,7 milionu. Stejně jako v předchozím čtvrtroce se i tentokrát přehouply přes rekordních pět miliard dolarů služby.

Do služeb Apple zahrnuje také prodeje svých hodinek Watch, u kterých odmítá – prý i kvůli tomu, že jde o konkurenční informaci – sdělit konkrétní čísla. Podle odhadů analytiků měl ale v posledním čtvrtletí prodat zhruba 3,5 milionu hodinek. To by znamenalo 30% kvartální růst.

„Fiskální rok 2015 byl nejúspěšnějším rokem Applu v historii, výnosy rostly o 28 % na téměř 234 miliard dolarů. Tento pokračující úspěch je výsledkem našeho závazku vytvářet nejlepší, nejvíce inovativní produkty na světě a je důkazem skvělého výkonu našich týmů,“ komentoval poslední finanční výsledky šéf Applu Tim Cook.

Q4-2015-ipad

Potěšen ale nemohl být Cook se stavem iPadů. Prodeje jablečných tabletů opět klesly, 9,9 milionu prodaných kusů znamená nejhorší výsledek za více než čtyři roky. Podle Cooka ale přesto jeho firma vstupuje do vánočního období s nejsilnější nabídkou produktů vůbec: vedle iPhonů 6S a Apple Watch se chystají do prodeje také nová Apple TV nebo iPad Pro.

Finanční ředitel Applu Luca Maestri prozradil, že provozní cash flow bylo v zářijovém čtvrtletí 13,5 miliardy dolarů a celkem společnost vrátila investorům v rámci odkupu akcií a výplaty dividend 17 miliard dolarů. Z celkového 200miliardového plánu s návratem kapitálu tak již Apple vrátil přes 143 miliard dolarů.

Vedle výnosů a zisků vzrostla Applu meziročně také hrubá marže, z 38 na 39,9 procenta. V hotovosti po posledním čtvrtletí Apple disponuje 206 miliardami dolarů, většinu kapitálu ale drží v zahraničí.

Q4-2015-segments

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Tak od Watch si Apple asi sliboval víc, než že je bude muset zařazovat mezi „others“, ale oproti jiným výrobcům dobrý…navíc je tam extrémní prostor pro zlepšování. Ale zajímalo by mě, kolik lidí ještě používá iPad 2…s životností v Apple ekosystému už je na hraně a jsem moc zvědav, jak s příchodem nového iOS proběhne obměna.

    Bohuzel, nebo spis bohudik, jeste porad skvele funguje muj iPad 2, takze duvod ho menit zatim neni. Mozna pristi rok uz nebudu moc updatovat novy iOS, ale dokud aplikace co pouzivam pojedou, nevidim duvod ho menit.

    Jsem na tom stejne. Provozní rychlost teda žádná hitparáda není, ale jinak mě plně vystačuje. Nepoužívam ho pracovně jinak bych kuli rychlosti už měnil

    Mám iPad mini 1 (stejná „střeva“ jako iPad 2) a od updatu na iOS9 pozoruji znatelný propad v rychlosti a celkové použitelnosti.

    Mám ho ale v podstatě jen jako prohlížeč webu, občas napíšu e-mail a několikrát do roka (testy a zkouškové období) jako PDF čtečku. Jsem spokojen a/ale neplánuji přecházet na nový model ani pokud iOS 10 nedostanu. Není důvod.

celý text

Čtěte více.