Zavřít reklamu
iWant

Apple získal na pomoc v boji s plagiátory klíčový patent

iWant

Apple získal další patent, na tomto sdělení není nic neobvyklého. Společnost z Cupertina totiž vlastní patentů obrovské množství a jejich počet neustále narůstá. Apple mezi 25 dalšími získal patent naprosto klíčový. Na zahraničních serverech je často označovaný jako „mother of all software patents“. Jedná se o zbraň, kterou může firma teoreticky dostat na lopatky celou konkurenci v oblasti chytrých telefonů.

Apple patent graphic interface

Patent číslo 8223134 v sobě skrývá „Metody a grafické rozhraní pro zobrazování elektronického obsahu a dokumentů na přenosných zařízeních“ a pravděpodobně bude použit jako přelomová zbraň v boji proti plagiátorům. Pokrývá totiž způsob, jakým Apple graficky řeší například zobrazení samotné telefonní „aplikace“, e-mailové schránky, fotoaparátu, video přehrávače, widgetů, vyhledávacího pole, poznámek, map a podobně. Především se ale patent týká samotného multidotykového pojetí uživatelského rozhraní.

Tyto prvky, které má nyní Apple patentované, jsou obsaženy prakticky ve všech telefonech a tabletech s operačním systémem Android nebo Windows Phone. Patent se tedy přirozeně nelíbí uživatelům těchto telefonů a svůj postoj dávají najevo. Uživatelé Androidu si myslí, že by Apple neměl svojí konkurenci ničit soudní cestou, ale poctivým konkurenčním bojem. Ovládat trh by měl ten, kdo má nejlepší výrobky a ne nejdražší právníky.

Je ovšem pochopitelné, že si Apple chce své duševní vlastnictví chránit. Jak poznamenává stránka Patently Apple:

V roce 2007, Samsung, HTC, Google a všichni ostatní v oblasti chytrých telefonu neměli srovnatelné zařízení s podobnými funkcemi jako iPhone od Apple. Neměli řešení, která na trh přinesl Apple a dělala z telefonů opravdu chytré telefony.
…jediným způsobem, jakým mohla konkurence soutěžit s Apple, bylo okopírovat jejich technologie, přestože dobře věděla, že pro iPhone bylo podáno více než 200 patentů.

Faktem ovšem zůstává, že smartphone moderní doby v pojetí těchto značek jednoznačně vychází z filosofie iPhonu. Apple si je tohoto faktu vědom a snaží se své výrobky chránit. Poučil se z poloviny devadesátých let, kdy prohrál sérii soudních pří s Microsoftem o vzhled operačního systému. Apple velmi opatrně a po dílčích částech patentoval klíčové části systému. Je logické, že si vedení kalifornské korporace nepřeje, aby bylo Cupertino centrem výzkumu a zisk putoval společnostem, které zásadní myšlenky pouze převezmou.

Mnozí samozřejmě zastávají názor, že není v zájmu konzumní společnosti, aby soudní spory brzdily technický pokrok. Apple se však alespoň částečně bránit musí. Věřme tedy, že bude v Cupertinu vkládána do výzkumu nových technologií, usnadňující každodenní život běžného člověka, alespoň stejná energie a prostředky, jaké jsou vkládány do těchto právních tahanic. Doufejme, že Apple zůstane i nadále inovátorem a nestane se pouze ochráncem inovací dávno minulých.

Zdroj: CultOfMac.com
pple Android War icon