Zavřít reklamu

Apple získal další patent, na tomto sdělení není nic neobvyklého. Společnost z Cupertina totiž vlastní patentů obrovské množství a jejich počet neustále narůstá. Apple mezi 25 dalšími získal patent naprosto klíčový. Na zahraničních serverech je často označovaný jako „mother of all software patents“. Jedná se o zbraň, kterou může firma teoreticky dostat na lopatky celou konkurenci v oblasti chytrých telefonů.

Apple patent graphic interface
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Patent číslo 8223134 v sobě skrývá „Metody a grafické rozhraní pro zobrazování elektronického obsahu a dokumentů na přenosných zařízeních“ a pravděpodobně bude použit jako přelomová zbraň v boji proti plagiátorům. Pokrývá totiž způsob, jakým Apple graficky řeší například zobrazení samotné telefonní „aplikace“, e-mailové schránky, fotoaparátu, video přehrávače, widgetů, vyhledávacího pole, poznámek, map a podobně. Především se ale patent týká samotného multidotykového pojetí uživatelského rozhraní.

Tyto prvky, které má nyní Apple patentované, jsou obsaženy prakticky ve všech telefonech a tabletech s operačním systémem Android nebo Windows Phone. Patent se tedy přirozeně nelíbí uživatelům těchto telefonů a svůj postoj dávají najevo. Uživatelé Androidu si myslí, že by Apple neměl svojí konkurenci ničit soudní cestou, ale poctivým konkurenčním bojem. Ovládat trh by měl ten, kdo má nejlepší výrobky a ne nejdražší právníky.

Je ovšem pochopitelné, že si Apple chce své duševní vlastnictví chránit. Jak poznamenává stránka Patently Apple:

V roce 2007, Samsung, HTC, Google a všichni ostatní v oblasti chytrých telefonu neměli srovnatelné zařízení s podobnými funkcemi jako iPhone od Apple. Neměli řešení, která na trh přinesl Apple a dělala z telefonů opravdu chytré telefony.
…jediným způsobem, jakým mohla konkurence soutěžit s Apple, bylo okopírovat jejich technologie, přestože dobře věděla, že pro iPhone bylo podáno více než 200 patentů.

Faktem ovšem zůstává, že smartphone moderní doby v pojetí těchto značek jednoznačně vychází z filosofie iPhonu. Apple si je tohoto faktu vědom a snaží se své výrobky chránit. Poučil se z poloviny devadesátých let, kdy prohrál sérii soudních pří s Microsoftem o vzhled operačního systému. Apple velmi opatrně a po dílčích částech patentoval klíčové části systému. Je logické, že si vedení kalifornské korporace nepřeje, aby bylo Cupertino centrem výzkumu a zisk putoval společnostem, které zásadní myšlenky pouze převezmou.

Mnozí samozřejmě zastávají názor, že není v zájmu konzumní společnosti, aby soudní spory brzdily technický pokrok. Apple se však alespoň částečně bránit musí. Věřme tedy, že bude v Cupertinu vkládána do výzkumu nových technologií, usnadňující každodenní život běžného člověka, alespoň stejná energie a prostředky, jaké jsou vkládány do těchto právních tahanic. Doufejme, že Apple zůstane i nadále inovátorem a nestane se pouze ochráncem inovací dávno minulých.

Zdroj: CultOfMac.com

Diskuze k článku

  Mega-huste-kruto-prisne !!! :oD
  Ale co? Navrhli, zrealizovali, patentovali. Od toho ty patenty jsou. A ruku na srdce, kdo z vas by svuj napad/produkt takovych rozmeru nechranil sec se da?!

  Kdyby nebyla konkurence blba, tak se vykasle na pravniky a soudy, uzna, ze kopiruje a navrhne Applu nejake schudne reseni treba v podobe licencniho poplatku (on treba ten ctvrtak ci 50cen za jedno zarizeni se ztrati…). 

  Ano, presne o tom to je. Konkurenci se nechce platit za nápady Applu. At chcete nebo ne, Android obrazně řečeno ukradl Applu auto a Apple nechce noc jineho, nez aby za nej zaplatil. Apple take využívá patenty sve konkurence, jen za ne plati a pokud ne, tak ho konkurence take zažaluje a musi se dohodnout. Je to jednoduche, neni treba lidi strašit a z Apple delat brzdu pokroku.

  Já to nechápu, jak to že není patent na vzhled televize, ovladače k televizi a jeho rozmístění tlačítek atd. vzhled auta, a to ze má volant, pedáli atd. Kdyby se toto takto řešilo už dříve tak je všechno neskutečně drahé kvůli soudním sporům a pořádně se nic moc nerozvíjí. Dneska se prostě neumí soutěžit jinak než právnicky a patentově. Je to hnus. Patent na vzhled hodin, nožů atd. Je to stejná ptákovina jako co vymýšlejí takový jako Apple. Věřím tomu že to co si teď apple patentuje stejně někde on sám někde okopírovat, trošku upravil a teď to má za své. To si za chvilku budou patentovat vzhled ho.na které leze ze za.ku. Současný svět je prostě hnus. Morální dno. Nic proti patentům, ale toto už je fakt moc. UFF. Tak jsem si ulevil :)

  Ahoj, moc dobře si pamatuji tu dobu, kdy přišel první iphone. Já měl v tu dobu HTC Tytn a koukal jsem na to něj jako na zjevení z jiného světa. Najednou mi ten můj hi-tech stroj přišel jako něco tak zastaralého, že jsem si říkal, proč to vůbec ještě používám.

  během následujících měsíců přišlo HTC sense, což byl slabý odvar, ale také první odpověď na iphone. 

  Do té doby něco jako gesta. Pinch to zoom plnohodnotný webový prohlížeč byli věci tak nemyslitelné, že plně chápu Apple, že si svoje nápady chrání. 

  Pinch to Zoom bylo něco co mě naprosto odrovnalo. Něco tak přirozeného, že to nikoho nenapadlo dříve. Dnes to má každý android, proč? protože to vymyslel Apple. 

  Způsob vytváření složek na androidu je také okopírováno od Apple, přejet ikonou na jinou ikonu a tak vytvořit složku. S tím přišel také Apple.

  Nikdo nebrání si tento nápad licencovat, ale to by najednou Android nebyl „tak levný“.

  Mohli bychom tu mluvit ještě dlouho, ale pokud s něčím přijdu, a je to tak revoluční jako technologie prvního Iphone, která se používá dodnes, tak má Apple plné právo chtít peníze za svoje nápady.

  Ony na to všechno patenty jsou, jenom je u patentů omezena doba působnosti a u všech uvedených technologií už jejich platnost vypršela (tuším to je maximálně 24 let, ale stoprocentně jistý si tímto nejsem). Třeba na dálkové ovládání k televizi získal patent Nikola Tesla v roce 1898. V podstatě je rozdíl proti současnosti jenom v tom, že aktuální patenty jsou stále platné a tudíž není možné patentované technologie užívat bez licence. Vlastně nikomu nic nebrání v tom, aby si našel svoji vlastní cestu, nebo se pokusil licenci na využívání vyjednat. Za příklad vlastní cesty považuji např. systém WebOS, který je dle mého názoru velmi vydařený, zároveň však nevypadá jako kopie iOS a jde zcela odlišnou cestou se zcela jinou filozofií ovládání. Osobně bych současnou situaci neviděl jako morální dno, ale jako celkem běžnou součást každé doby. Jen jsme holt nezažili tu dobu, kdy se nejspíš obdobně hádali právě o ty patenty na auta, televize, rádia, letadla, lodě či prakticky cokoliv dalšího. Prostě stačí si buď počkat příslušný počet let a používat to až potom, nebo se dohodnout s tím, kdo to má patentované. Fungovalo to tak i před 100 lety a nepovažuji tento koncept za něco, co lze považovat za překonané.

  Naprostý souhlas. Jinak já zase nechápu jak může vůbec někdo Apple v tomto směru napadat a chtít férový konkurenční boj když sami bojují nefér. Nic nepřizanjí a vydělávají na nápadech druhých.

  Sám moc dobře vím co to znamená něco vymyslet a o ten nápad přijít ;) logicky nemůžu jmenovat o co jde, ale to je fuk… Já naprosto souhlasím s Applem, že si patentuje vynálezy a že je brání soudními spory, navíc se to na kvalitě a inovacích jejich výrobků neodráží alespoň zatím, tedy pokud to bude brzdit inovace konkurence tak je mi to celkem jedno, ale chápu že uživatelům konkurečních výrobků se to nelíbí ;) tak ať nepoužívají kradené nápady a jdou za originálem.

  ono plati hlavne u nas…ze kdyz to neni hmatatelny(programovani, grafika) tak se lidem nechce platit. Kdybych dostal za kazdou vetu ktererou jsem slysel od klientu „dyt to je par kliku, mel jste to celkem za chvilku“ …tak jsem milionar. Lide u nas tohle nechapou a klidne ti naposilaji fotky z googlu a divi se proc maji platit za fotky z fotobanky…kdyz se daji zadara stahnout a o fontech nemluve :o)

  Jo to mi něco říká ;) tak to bohužel je. To že to vypadá jednoduše není proto že to je jednoduchý ale protože je někdo prostě odborník a ví jak na to.

  Jak je možný, že vůbec takový patent někdo udělí!!! Tohle už vážně zavání obrovskym problémem. Apple si teď bude moci nárokovat snad cokoliv, co se odehrává na obrazovkách jakýchkoliv smartphonů a tabletů. Tohle se nemělo stát… Do pekla s Applem!

  Apple si jen narokuje sve nápady a pokud je chce někdo používat, mel by za ne zaplatit tomu, kdo do vývoje těchto nápadu masove investoval. Říká se tomu licence a je to v oblasti technologii běžná věc. Konkurenci se ale platit nechce, a to je skutečným rizikem pro dalsi rozvoj. Docela by mne zajimalo, jak by dneska vypadali chytré telefony, pokud by Apple neprisel s iPhone …

  ja chapem ze ked niekto nieco vymisly ma pravo za to pytat peniaze, ale nech prytom zachovaju aspon trocha sebaucty a nepatentuju kazdu chujovinu, to uz je potom vidno ze mu dochadzaju napady. Apple so mal rad v casoch ked investoval tie peniaze do vyvoja a nie do sudnych sporov.

  Ono to je zrádné tvrzení. Problémem je vnímání patentu v kontextu špatného času. Prakticky na všechny patenty, o které se nyní v případě Apple jedná, byly podány už docela dávno. Třeba tento v roce 2007 (nejobvyklejší rok v případě věcí souvisejících s iPhonem). No a za těch posledních 5 let se leccos dost významně změnilo. Třeba smartphony byly i před iPhonem a nebyly špatný (sám jsem používal Palm Treo 650). I u iPhonu vidím v dost věcech inspiraci zrovna u PalmOS. Ale stejně tak si pamatuji, že když jsem si v roce 2007 pořídil iPhone, tak mě to naprosto uchvátilo např. tím, že nebylo třeba používat stylus, vše bylo velikostí optimalizované ovládání prsty a spousta podobných drobností. A přesně to jsou věci, které si Apple nechal patentovat.

  Jinak je celý problém v tom, že během těch 5 let schvalovacího procesu u těchto patentů se ani Google ani nikdo jiný neozval proti schválení těchto patentů a nedodal žádné důvody, proč by neměly být schváleny. To, že na všechno podal Apple patentové přihlášky rozhodně věděli, tak proč to neudělali? Místo toho se nechali iPhonem nemálo inspirovat a po letech se ukazuje, že to možná nebylo nejšťastnější. Osobně si myslím, že se Google měl zaměřit na vytvoření něčeho nového, ne jenom předělat konkurenční systém a pak nadávat na to, že je spousta funkcionality patentována. Dělají to ostatní (WinPhone, WebOS – u obou je na první pohled vidět, že nešlo o to udělat klon iOS, což se o Androidu v prvních verzích říct rozhodně moc nedá), tak proč ne oni? Je také zajímavé, že třeba mezi Microsoftem a Applem k žádným zásadním problémům nedochází a pokud ano, tak se rozumně dohodnou.

celý text

Čtěte více