Co udělat před prodejem iPhonu či iPadu

iphone-5s-box-icon

Blíží se zahájení prodeje obou nových iPhonů v České republice a mnozí z vás jistě nad jejich koupí přemýšlí. Zakoupením nového telefonu však vyvstane nová otázka. Jak naložit s tím starým? Pokud se rozhodnete svůj starší iPhone prodat či darovat, je v rámci vlastní bezpečnosti a pohodlí nutné provést několik jednoduchých kroků. Prvním z nich je správné zazálohování dat a tím druhým jejich bezpečné vymazání z přístroje a obnovení továrního nastavení. Postup nastíněných úkonů je velice jednoduchý, ale nesmírně důležitý. Připravili jsme pro vás tedy stručný návod, jak svůj telefon správně připravit na změnu majitele.

Zazálohování

Zazálohování dat je velice užitečný proces a zabere jen pár minut. Díky tomuto kroku budete na svém novém iPhonu moci obnovit data a nastavení toho starého. Se svým novým telefonem tedy budete moci začít přesně tam, kde jste skončili s tím starým. Obnoví se všechna vaše nastavení a automaticky se nainstalují všechny vaše aplikace. Po softwarové stránce bude váš nový iPhone dokonalou kopií toho starého.

K dispozici jsou dvě možnosti, jak zálohu provést. Prvním z nich je použití iCloudu. Jedná se o velice jednoduché a spolehlivé řešení, ke kterému nepotřebujete nic než svůj iPhone nebo iPad, Apple ID, aktivovaný iCloud a připojení k Wi-Fi. Stačí otevřít Nastavení a v něm vybrat položku iCloud. Poté je nutné posunout se dolů a zvolit možnost Úložiště a zálohy. Nyní je již v dolní části obrazovky k dispozici tlačítko Zálohovat, které obstará vše potřebné, a stačí tedy jen počkat na dokončení procesu. Na displeji je zobrazen procentuální stav a čas do konce zálohování.

zalohovani-navod2

Druhou možností je záloha přes iTunes na počítači. Připojte svůj iPhone nebo iPad k počítači a spusťte iTunes. Chytré je uložit si své fotografie, na Macu jednoduše přes iPhoto, ve Windows přes nabídku AutoPlay. Dalším úkonem, který je dobré pro jistotu udělat, je přenesení svých nákupů z App Store, iTunes a iBookstore do iTunes. Opět se jedná o velmi jednoduchou věc. Statčí v okně iTunes zvolit nabídku Soubor > Zařízení > Přenést nákupy ze zařízení. Po dokončení této úlohy již stačí v bočním panelu rozkliknout v nabídce své iOS zařízení a použít tlačítko Zálohovat. Stav zálohování je opět možné sledovat v horní části okna.

[do action=“tip“]Stejné postupy lze pochopitelně využít i na iPadu, zálohování i mazání dat funguje totožně.[/do]

Vymazání dat a obnovení továrního nastavení

Ke smazání všech dat stačí přejít do Nastavení > Obecné > Obnovit a klepnout na Smazat data a nastavení. Vaše zařízení se tímto krokem úplně vymaže a vypnou se i služby iCloud, iMessage, FaceTime, Game Center a další. V případě, že používáte nejnovější operační systém iOS 7 a máte zapnutou funkci Hledat iPhone, budete vyzváni k zadání svého Apple ID a hesla. Poté se zařízení vymaže a bude odebráno z vašeho účtu, aby ho příští majitel mohl bez problémů aktivovat a přiřadit ke svému vlastnímu Apple ID.

erase-navod-2

Pokud používáte iCloud a na svém zařízení máte aktivovanou funkci Hledat iPhone, smazání telefonu je možné provést i na dálku. Na počítačí se přihlašte na web icloud.com/find a v nabídce vyberte své zařízení. Následně klikněte na Smazat. Až bude zařízení vymazáno, klikněte na Odebrat z účtu.

Předchozí článekDalší článek
 • Pingback: » Co udělat před prodejem iPhonu či iPadu 1. zprávy()

 • Honza

  To jsem zkusil, a po smazani me behen nastaveni chtelo puvodni id majitele, takze musite predem zrusit find my iphone a pak smazat.

 • zelinář

  Super. Jsou i nové MBP, určitě uvítame podobný návod při jejich prodeji. Dík.

  • Martin Lévay

   Tak ten návod by mne taky zajímal :-) Já to dělám dvěma způsoby a ke oběma potřebuji speciálně připravený disk.

   Například jak se korektně zbavit nežádoucích aplikací a zachovat iLife, když iPhoto, iMovie a Garageband není součástí instalace Mac OS X? iLife jdou stáhnout z App Store, ale jak je k přiřadit k Apple ID nového majitele?

   Podomácku to jde udělat asi jen nekorektně: nabootovat pomocí stiknutého Alt a přes Zotavovací disk spustit instalaci přes Internet, zadává se při tom Apple ID, ke kterému musí být koupeno Mac OS X. Balík iLife si dotyčný musí koupit na své vlastní Apple ID. Fajront.

 • jarda

  To same s MacBookem bych take bral :)

 • kempesko

  Práve pred 1 hodinou som predal svoj iPhone 4S :)))

 • hrewq

  Dekuji,ja bych ho bez tohoto navodu jen tak prodal,vyndal sim a tot vse,mozna i tu sim bych tam nechal.

 • Tomáš

  pokus mám nový iPhone 5 a obnovím ze zálohy starého (rozbitého) iPhone 5, není možné, že se nový iPhone nějak zpomalí? Není lepší obnovit ze zálohy a pak smazat všechny nastavení (kromě dat) a nastavit na „novo“? Nebo je to úplně šumák?

 • Pavel

  Srovná mě to i fotky do složek jak jsem je měl když nahraju zálohu do nového iPadu?