Zavřít reklamu

S představením nových generací iPhonů a iPadů spousty uživatelů napadá, že by svůj starý model nahradili novým. Jak však naložit s tím starým? Ideální cesta je prodání či darování, ovšem v rámci vlastní bezpečnosti je nesmírně důležité podchytit dva zásadní aspekty – zazálohování dat a bezpečné vymazání přístroje včetně obnovení továrního nastavení. Pomocí pár jednoduchých kroků to lze zvládnout zcela bez potíží.

Zazálohování dat

Proces zálohování dat je velice užitečný a zabere pár minut. Pomocí tohoto kroku budete schopni na svém novém zařízení obnovit data a nastavení toho starého a začnete tak přesně tam, kde jste u starého iPhonu či iPadu skončili.

Zazálohování je možné provést dvěma způsoby. Prvním z nich je použití iCloudu a nahrát svou zálohu do jablečného cloudu. Potřebujete jen iPhone nebo iPad, Apple ID, aktivovaný účet na iCloudu a připojení k Wi-Fi.

Nastavení vyberte položku iCloud, zvolte Záloha (pokud ji nemáte aktivovanou, tak ji lze zprovoznit přímo tady) a klikněte na Zálohovat. Poté jen vyčkáte na dokončení procesu. V Nastavení > iCloud > Úložiště > Spravovat úložiště pak jen zvolíte své zařízení a zkontrolujete si, zda se záloha provedla v pořádku a uložila.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Možností číslo dvě je provedení zálohy přes iTunes na vašem počítači. K tomu je zapotřebí připojit iPhone nebo iPad k počítači a spustit iTunes. Pro následnou rychlejší obnovu je dobré si přenést také všechny nákupy z App Storu, iTunes a iBookstoru, což uděláte přes nabídku Soubor > Zařízení > Přenést nákupy. Poté jen v bočním panelu rozkliknete své iOS zařízení a zvolíte Zálohovat (pokud chcete uložit i svá zdravotní data a údaje o aktivitě, musíte zálohu zašifrovat). V Předvolbách iTunes > Zařízení si opět můžete zkontrolovat, zda se záloha vytvořila v pořádku.

Je důležité mít na paměti, že ani jedna varianta nezazálohuje vaší knihovnu fotografií. Pokud zálohujete do iCloudu, je třeba zkontrolovat, jestli máte v Nastavení > iCloud > Fotografie aktivovanou Knihovnu fotografií na iCloudu. Pokud ano, pak máte automaticky všechny fotky v cloudu. Pokud zálohujete do Macu nebo PC, můžete využít například systémové Fotky (macOS) nebo Fotogalerii na Windows.

Vymazání dat přístroje a obnovení továrního nastavení

Před samotným prodejem je pak stejně důležité jako zálohování také následné smazání přístroje. Může to znít jako banalita, ale mnoho uživatelů této fázi nepřikládá takový důraz, jaký by si zasloužila. Podle průzkumu služby Aukrobot společnosti Aukro, která vyzvedává různé zboží (včetně mobilních telefonů) od majitelů a připravuje je na bezpečný prodej, celé čtyři pětiny z pěti set zákazníků nechaly ve svých zařízeních uložená citlivá data jako fotky, kontakty, zprávy, e-maily či výpisy z účtů a další.

Proces smazání všech dat včetně citlivých osobních údajů je přitom velice snadný a měl by ho před prodejem provést každý. V iPhonu nebo iPadu stačí jít do Nastavení > Obecné > Obnovit a vybrat položku Smazat data a nastavení. Právě tímto krokem se zcela vymažou všechny původní informace a vypnou se i služby jako iCloud, iMessage, FaceTime, Game Center atd.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Důležité je pak také deaktivovat funkci Hledat iPhone, kdy budete vyzváni k zadání svého Apple ID a hesla. Po jejich zadání se zařízení kompletně vymaže a následující majitel nebude mít k dispozici žádné vaše data a citlivé informace.

Jestliže využíváte iCloud a máte aktivovanou funkci Hledat iPhone, tak je možné provést smazání daného zařízení i na dálku. Stačí se na počítači přihlásit do webového rozhraní iCloudu na icloud.com/find, v nabídce vybrat svůj iPhone či iPad a kliknout na Smazat a následně na Odebrat z účtu.

Diskuze k článku

  Super. Jsou i nové MBP, určitě uvítame podobný návod při jejich prodeji. Dík.

  Tak ten návod by mne taky zajímal :-) Já to dělám dvěma způsoby a ke oběma potřebuji speciálně připravený disk.

  Například jak se korektně zbavit nežádoucích aplikací a zachovat iLife, když iPhoto, iMovie a Garageband není součástí instalace Mac OS X? iLife jdou stáhnout z App Store, ale jak je k přiřadit k Apple ID nového majitele?

  Podomácku to jde udělat asi jen nekorektně: nabootovat pomocí stiknutého Alt a přes Zotavovací disk spustit instalaci přes Internet, zadává se při tom Apple ID, ke kterému musí být koupeno Mac OS X. Balík iLife si dotyčný musí koupit na své vlastní Apple ID. Fajront.

  pokus mám nový iPhone 5 a obnovím ze zálohy starého (rozbitého) iPhone 5, není možné, že se nový iPhone nějak zpomalí? Není lepší obnovit ze zálohy a pak smazat všechny nastavení (kromě dat) a nastavit na „novo“? Nebo je to úplně šumák?

  Mám problém. Ipad 2 mi blbnul,a jelikož byla k dispozici nová verze operačního systému,nenechal jsem přístroj aktualizovat ale obnovit do továrního nastavení
  Myslel jsem, že znám heslo Aplle ID, ovšem mýlil jsem se… Pokyny obnovení hesla mi to posílá na poštovní účet me.com, ke kterému se nedostanu….
  Co teď ?
  Bez apple ID nedokončím nastavení iPadu….

  Dobrý den,
  obávám se, že bez znalosti Apple ID je jedinou cestou jak zprovoznit iPad kompletní výměna základní desky. Žádná jiná cesta bohužel neexistuje, data jsou zašifrována a ani Apple se k nim nemůže dostat.

celý text

Čtěte více