iWant

Cook si nyní musí říci „Co teď naruším?“ a udělat to, míní Walter Isaacson

iWant

Zajímavý rozhovor pro americkou televizní stanici CNBC poskytl Walter Isaacson, autor biografie o Stevu Jobsovi. Hovořil o Applu a Googlu, a to v kontextu posledních kroků obou společností – dohody s China Mobile a akvizice Nestu.

walter-isaacson

Pro Apple bylo dosažení dohody s největším čínským a zároveň světovým mobilním operátorem klíčovým bodem pro odemknutí si přístupu k dalším stovkám milionům uživatelů v Číně, kteří dosud nemohli iPhony používat. Isaacson si však myslí, že tento krok poněkud zastínil poslední tah Googlu – nákup společnosti Nest.

„Nákup Nestu ukazuje, jak úžasně silnou a integrovanou strategii Google má. Google chce propojit všechna naše zařízení, všechny naše životy,“ uvedl Walter Isaacson, který toho díky psaní životopisu o Stevu Jobsovi ví o Applu víc než běžný smrtelník či novinář. Přesto v současné chvíli staví výše Google.

„Největší inovace dnes vypouští Google. Fadell patřil do týmu, který vytvořil iPod. Byl zakořeněn hluboko v kultuře Applu, ve chvíli, kdy Apple inovoval. Nyní Tony Fadell míří do Googlu jako šéf Nestu,“ připomněl Isaacson možná jednu z největších kořistí, kterou v Googleplexu díky akvizici výrobce termostatů udělali – získali Tonyho Fadella, otce iPodů a někdejšího klíčového člena vývoje v Applu.

Apple může podle Isaacsona odpovědět, ale musí letos představit něco nového, něco, co opět všechno změní. Americký spisovatel prohlásil, že kdyby Applu šéfoval Steve Jobs, jednoznačně by chtěl nyní vytvořit něco, co zcela naruší stojaté vody.

„Steve Jobs byl narušitel. Myslím si, že Tim Cook nyní – poté, co uzavřel velkou smlouvu v Číně – musí udělat dvě věci. Za prvé převzít do svých rukou společnost. Na konci února se koná schůze akcionářů, kteří patrně budou muset začít přemýšlet nad tím, kdo bude dále zasedat v představenstvu. V současném představenstvu jsou totiž všichni Jobsovi lidé. Není to zrovna fanklub Tima Cooka,“ upozornil na zajímavou skutečnost Isaacson.

„A za druhé si musí Cook říct ‚Co teď naruším? Budou to zařízení nositelné na těle? Budou to hodinky? Bude to televize?‘ V roce 2014 bychom se měli od Applu dočkat něčeho velkého,“ míní Isaacson. Pokud by totiž Cook letos s velkým produktem nepřišel, mohl by si zadělat na problémy. Budeme-li ale počítat s tím, že je muž svého slova, tak se skutečně něčeho velkého letos dočkáme. Cook nás na nové produkty v roce 2014 vábí už více než rok.

Zdroj: 9to5Mac
 • Jakub Bezděk

  Jednoznačně bych narušil konzolové hraní s AppleTV jako novou herní možností, a k tomu příští rok Klasickou TV od Applu se 4K rozlišením například. Letos očekávám tak maximálně větší iphone, možná větší ipad(ve větší míře skeptický), vylepšené macbooky třeba o přidání funkce touchid do touchpadu. A možná i ty hodinky … ale ať si apple radši počká než bude vývoj dost daleko aby jsme to nemuseli co 4 dny dobíjet

  • Zdenek

   Ve škole už nějaký pátek nejsem, ale předpokládal bych veliké směřování do této oblasti. Stále si myslím platí pravidlo, že to, co se naučím používat, se mi nerado opouští. Ano, pokud je to tak přívětivé jako přechod na „rádo k dotýkání“ Apple produkty, tak to platí méně. Veliký potenciál tak vidím v přípravě uvolněním „office“ aplikací. Co bude dál?

 • czechboy0

  Uz i Isaacson se nakazil tou lacinou retorikou „pokud letos apple nepredstavi X, stane se Y“? Trochu trapny a kratkozraky podle me.

  Co letos Apple predstavi? Nemam poneti. A nebudu si hrat na to, ze vim, co je potreba a co neni, to je pod moji uroven. Rict ‚nevim‘ je naprosto v poradku a nekteri lidi by si to meli uvedomit.

  A co bych chtel? Nejakej wearable bych rozhodne ocenil, ale at to hlavne nejdriv udelaji poradne, nez to vydaji. Klidne si rok navic pockam, kdyz to bude fakt bomba. A uz se fakt tesim na ty reakce na konci 2014: „apple dosud nepredstavil vodotrysk, Cook by mel odstoupit“ – ale nikdo uz nepamatuje pozdrzene a nedodelane produkty, co vysly za Jobse – protoze na to se tolik neklika.

  Takze pane Isaacsone a zbytku vychytraleho sveta – uklidnete se a priznejte, ze nemate poneti, co byste delali vy v botach Cooka, ze ve skutecnosti od vyrobe hw a tvorbe sw nevite absolutne nic, ze jen, stejne jak my vsichni ostatni jen cekate na to, co Apple sam predstavi – jen byste se citili menecenne, kdybyste tomu nepripojili vlastni prechytralej komentar.

 • Famtex

  Podle mne je nositelná elektronika k ničemu. Dokud nebude miniaturizace tak pokročilá aby to zcela nahradilo mobil, který má většina lidí u sebe, tak do té doby to bude jen móda a honění si trika jednotlivých výrobců.Já osobně bych si přál ať Apple udělá něco s tiskárnami. To jsou škatule snad 20 let stejné a úplně mimo pozornost.

 • JK

  Přesně moje slova. Naprosto s ním souhlasím. Netvrdím, že Apple nutně musí udělat letos převrat, ale Google už nemusí v budoucnu stačit. Odkup Nestu bych předpokládal spíše u Applu. Nositelná elektronika ani TV už nebude žádné překvápko.