iWant

Cook si nyní musí říci „Co teď naruším?“ a udělat to, míní Walter Isaacson

iWant

Zajímavý rozhovor pro americkou televizní stanici CNBC poskytl Walter Isaacson, autor biografie o Stevu Jobsovi. Hovořil o Applu a Googlu, a to v kontextu posledních kroků obou společností – dohody s China Mobile a akvizice Nestu.

walter-isaacson

Pro Apple bylo dosažení dohody s největším čínským a zároveň světovým mobilním operátorem klíčovým bodem pro odemknutí si přístupu k dalším stovkám milionům uživatelů v Číně, kteří dosud nemohli iPhony používat. Isaacson si však myslí, že tento krok poněkud zastínil poslední tah Googlu – nákup společnosti Nest.

„Nákup Nestu ukazuje, jak úžasně silnou a integrovanou strategii Google má. Google chce propojit všechna naše zařízení, všechny naše životy,“ uvedl Walter Isaacson, který toho díky psaní životopisu o Stevu Jobsovi ví o Applu víc než běžný smrtelník či novinář. Přesto v současné chvíli staví výše Google.

„Největší inovace dnes vypouští Google. Fadell patřil do týmu, který vytvořil iPod. Byl zakořeněn hluboko v kultuře Applu, ve chvíli, kdy Apple inovoval. Nyní Tony Fadell míří do Googlu jako šéf Nestu,“ připomněl Isaacson možná jednu z největších kořistí, kterou v Googleplexu díky akvizici výrobce termostatů udělali – získali Tonyho Fadella, otce iPodů a někdejšího klíčového člena vývoje v Applu.

Apple může podle Isaacsona odpovědět, ale musí letos představit něco nového, něco, co opět všechno změní. Americký spisovatel prohlásil, že kdyby Applu šéfoval Steve Jobs, jednoznačně by chtěl nyní vytvořit něco, co zcela naruší stojaté vody.

„Steve Jobs byl narušitel. Myslím si, že Tim Cook nyní – poté, co uzavřel velkou smlouvu v Číně – musí udělat dvě věci. Za prvé převzít do svých rukou společnost. Na konci února se koná schůze akcionářů, kteří patrně budou muset začít přemýšlet nad tím, kdo bude dále zasedat v představenstvu. V současném představenstvu jsou totiž všichni Jobsovi lidé. Není to zrovna fanklub Tima Cooka,“ upozornil na zajímavou skutečnost Isaacson.

„A za druhé si musí Cook říct ‚Co teď naruším? Budou to zařízení nositelné na těle? Budou to hodinky? Bude to televize?‘ V roce 2014 bychom se měli od Applu dočkat něčeho velkého,“ míní Isaacson. Pokud by totiž Cook letos s velkým produktem nepřišel, mohl by si zadělat na problémy. Budeme-li ale počítat s tím, že je muž svého slova, tak se skutečně něčeho velkého letos dočkáme. Cook nás na nové produkty v roce 2014 vábí už více než rok.

Zdroj: 9to5Mac