Zavřít reklamu

V době, kdy řídil Apple, byl Steve Jobs proslulý tím, že novináře za články o své osobě buďto poplácával po rameni, nebo – což bylo častější – jim měl tendence vysvětlovat, co udělali špatně. Jobsova reakce se nevyhnula ani Nicku Biltonovi z New York Times, který v roce 2010 napsal článek o přicházejícím iPadu.

„Takže vaše děti asi musí iPad milovat, že?“ zeptal se tehdy Bilton bezelstně Steva Jobse. „Vůbec ho nepoužívali,“ odvětil Jobs stroze. „Doma omezujeme to, jak moc naše děti používají technologie,“ dodal. Nick Bilton byl Jobsovou odpovědí upřímně zaskočen – stejně jako řada jiných lidí si představoval, že „doma u Jobsů“ to musí vypadat jako v ráji pro nerdy,  kde jsou stěny pokryté dotykovými obrazovkami a všude se válí jablečná zařízení. Jobs však Biltona ujistil, že se jeho představa ani zdaleka neblíží pravdě.

Nick Bilton se od té doby setkal s řadou vedoucích osobností z oblasti technologického průmyslu a většina z nich vedla své děti obdobně, jako Jobs – tedy značně omezovali dobu, kterou mohli jejich potomci trávit koukáním na obrazovku, zakazovali používání určitých zařízení a nastavovali vskutku asketické limity pro víkendové používání výpočetní techniky. Bilton přiznává, že ho vlastně tento způsob vedení dětí silně zaskočil, protože řada rodičů vyznává opačný přístup a své děti odkládají k tabletům, smartphonům a počítačům každou chvíli. Lidé, pohybující se v oblasti výpočetní techniky, ale zjevně vědí své.

Chris Anderson, bývalý editor magazínu Wired a výrobce dronů, nastavil časové limity i rodičovské zámky u každého zařízení ve své domácnosti. „Děti mou ženu i mě obviňují z fašistického chování a přehnané starostlivosti. Říkají, že u nikoho z jejich přátel neplatí tak přísná pravidla,“ uvádí Anderson. „Je to proto, že nebezpečí technologií můžeme vidět z první ruky. Viděl jsem to na vlastní oči a nechci to vidět u svých dětí.“. Anderson měl na mysli především vystavení dětí nevhodnému obsahu, šikaně, ale především závislosti na elektronických zařízeních.

Alex Constantinople z OutCast Agency svému pětiletému synovi zcela zakazovala používat daná zařízení v průběhu týdne , její starší děti měly jejich používání ve všedních dnech povolené jen na třicet minut. Evan Williams, který stál u zrodu platforem Blogger a Twitter, u svých dětí zkrátka nahradil iPady stovkami klasických knížek.

Děti mladší deseti let jsou ke vzniku závislosti na elektronice náchylnější, proto je u nich naprostý zákaz používání těchto zařízení v průběhu pracovního týdne dobrým řešením. O víkendech mají od svých rodičů povoleno strávit na iPadu či smartphonu mezi třiceti minutami a dvěma hodinami. Dětem ve věku 10 – 14 let povolují rodiče používat přes týden počítač pouze pro školní účely. K pravidlu „žádný čas strávený koukáním na displej“ v průběhu pracovního týdne se přiznává i Lesley Gold, zakladatel SutherlandGold Group.

Někteří rodiče omezují u svých náctiletých dětí používání sociálních sítí a výjimku někdy tvoří v případech, kdy jsou příspěvky po určité době automaticky smazány. Řada rodičů, kteří pracují v oblasti technologií a výpočetní techniky, dokonce neumožňuje svým dětem až do šestnácti let používat smartphone s datovým tarifem, pravidlem číslo jedna často bývá naprostý zákaz elektronických zařízení v místnosti, kde děti spí. Ali Partovi, zakladatel iLike, zase klade velký důraz na rozdíl mezi konzumací – tedy sledováním videí  nebo hraním her – a tvorbou na elektronických zařízeních. Tito rodiče se ale zároveň shodují, že naprosté odepírání elektronických zařízení také nemusí mít na děti pozitivní dopad. Pokud vybíráte tablet pro dítě, doporučujeme srovnání tabletů, ve kterém se redaktoři speciálně věnují i tabletům pro děti.

Přemýšlíte, čím Steve Jobs u svých dětí nahrazoval smartphony a iPady? „Každý večer se u Jobsů konala rodinná večeře okolo obrovského stolu v jejich kuchyni,“ vzpomíná Jobsův životopisec Walter Isaacson. „V průběhu večeře se diskutovalo o knihách, historii a dalších věcech. Nikdy nikdo nevytáhl iPad nebo počítač. Děti vůbec nevypadaly, že by měly na těchto zařízeních závislost.“

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.