iWant

Dynavix – první česká navigace

iWant

V polovině března se v App Store objevila první česká navigace Dynavix. Přes dva týdny jsme aplikaci testovali, abychom se s vámi mohli podělit o zkušenosti a poznatky.

Dynavix není na poli navigací žádným nováčkem, působí již od roku 2003. Ovšem portování jejich softwaru do iOS bylo určitým krokem do neznáma. Konkurence je v této oblasti velice silná, TomTom, Sigyc, Navigon, iGo, a tak se Dynavix musel poměrně slušně otáčet, aby se dostal na vrchol žebříčku placených aplikací v App Store. Což se jim v podstatě povedlo, téměř hned po vydání se verze s mapami pro Českou Republiku dostala na první místo a udržela se zde zhruba týden.

Vzhled

Ve chvíli, kdy jsem navigaci zapnul, jsem byl příjemně překvapený. Samotný start aplikace na iPhone 4 je velice rychlý. Vzhled nijak nebije do očí a je jednoduchý, přesto funkční. Ikony jednotlivých voleb jsou dostatečně velké, tak že nepotřebujete moc sledovat displej a trefíte se. Celé menu je přehledné a obsahuje položky Najít cíl, Trasa, Mapa, Domů.

Pohyb šipky po mapě zobrazující vaši jízdu není až tak úplně plynulý, ale to bych nebral jako zásadní chybu. Zoomování před křižovatkou funguje hezky a dostačujícím způsobem.

Základní informace o trase zobrazuje lišta v dolní části obrazovky. Zde se dozvíme vzdálenost do cíle, vzdálenost k odbočce a také aktuální rychlost. Po ťuknutí na tuto lištu se dostanete do nabídky, kde si můžete vyhledat nejbližší benzínové pumpy, parkoviště a restaurace.

Navigace

Požadujete rychlé nalezení správné cesty? Navigovat se dá na Adresu, Oblíbené, Nedávné, Body Zájmu a Souřadnice. Dynavix se chlubí 99% pokrytí popisných čísel v ČR. Opravdu to není jen reklamní trik. Musím říct, že za průběh testování se tato informace potvrdila a velice mě to překvapilo. Mapové podklady jsou od společnosti TeleAtlas. Ty samé používá například TomTom. Podle mínění některých jsou sice méně přesné než mapy od NavTeq, ale právě někdy méně znamená více. Nestalo se mi, že by mě Dynavix někdy poslal na nějakou polní cestu nebo neexistující číslo popisné. Vždy jsem dojel tam, kam jsem potřeboval.

Velice podařené mi přišlo i navigování v pruzích. Ta se totiž zobrazí v prostoru pomyslného nebe. Pod status barem vyjede lišta, v které se zobrazí šipky pruhů a vy tak přesně víte, do kterého se zařadit.

Před jízdou se dají nadefinovat i průjezdné body, které při vaší trase musíte navštívit. Jejich maximální počet jsem nijak zvlášť nezjišťoval, protože mi více jak 10 nedává smysl.

Příjemným bonusem Dynavixu je hlas Pavla Lišky. Prostě se vám nestane, že by jste se v autě při navigaci nudili. Pavel tam prostě „posílá“ jednu kvalitní hlášku za druhou a upřímně říkám, že jsem se bavil. Například při najetí na dálnici Pavel vystřihnul: „Nastavuji rychlost na 130 a zapínám autopilota, ne, dělám si srandu jeď, a kdyby něco tak já se ozvu“. Liška vás na případnou odbočku upozorní 3x a pokaždé jinak. Nestane se vám, že vypínáte navigaci, protože nemůžete vystát neustále monotónní hlas “Za 200 metrů odbočte vlevo”. Někomu může Liškův osobitý styl vadit. V tomto případě pro vás autoři připravili hlas Ilony Svobodové.

„Pozor švestky“

Samostatnou kapitolou jsou radary. V současné verzi upozorňování na měřené úseky funguje tak nějak, jak se mu chce, takže se na to spolehnout nedá. Ovšem vývojáři přímo na iPhone fóru slíbili, že během měsíce vyjde update, který by měl problém s upozorňování na měřené úseky definitivně vyřešit. Jde o to, jestli se jim to opravdu povede.

Vývojáři, něco s tím udělejte

Drobným nedostatkem je ovládání iPodu. Můžete pouze využít přepínání skladeb nebo volbu Play/Pause. Pro výběr jiného alba musíte z celé aplikace odejít a výběr učinit mimo navigaci. Což začne po chvilce trošku obtěžovat, zvlášť při delších cestách. Dalším neduhem je fakt, že hlasové pokyny jsou poměrně málo slyšet, zvlášť když máte puštěnou hudbu přímo z iPhone. Rozdíl hlasitosti je celkem znát.

Kdyby byly jenom dva výše zmíněné neduhy, jen bych nad tím mávl rukou. Nejhorší chybou celé navigace je pohyb po mapě. Například nevíte přesnou adresu místa, ale víte, kde to je na mapě. Pokud chcete někam umístit špendlík a na toto místo navigovat.To je nadlidský úkol, několik hodin jsem se s tím trápil. Říkal jsem si, že je v tom třeba nějaká finta. Ne, není. Přesunout se například z Pardubic do Liberce přímo na mapě jsem zkoušel 25 minut. Vždy, když už jsem tam skoro byl, najednou šup a mapa uskočí na naprosto jiné místo na mapě. Nečekané problémy vám může způsobit běh aplikace na pozadí. Nenaviguje. Sice pracuje, ale nic neslyšíte, takže je to k ničemu. Já osobně tuto funkci moc nepoužívám. Přece jen se raději ujišťuji i pohledem, jestli opravdu jedu správně, ale dost protivné je to v případě, že vám někdo zavolá. To potom asi zabloudíte. Navíc někdy aplikace po návratu z multitaskingu ztratí půdu pod nohama a neví co vlastně po ní chcete. V praxi se mi to stalo jednou, ale několik ostatních uživatelů si na to také stěžovalo. Navigace také bohužel nezvládá tunely. Ztratí signál a to mi přijde nešťastné.

Závěrem

I přes některé výtky je Dynavix velice spolehlivá navigace, která se opravdu vyplatí koupit. Nikdy mě nenechala na holičkách a navíc hlas Pavla Lišky je to, co ji povyšuje nad konkurenci. Mapové podklady jsou vyřešeny dobře a Dynavix vás tedy neposílá někam, kde by měl problémy i Ken Block (pozn. redakce: jezdec rally). Já osobně jsem s Dynavixem velice spokojen a pokud ho zakoupíte, nebudete litovat.

Dynavix Czech Rep. GPS Navigation - 19,99 €