Zavřít reklamu

Mobilních navigací je poměrně hodně. Jasně z nich vyčnívají ale ty nejznámější, jakými jsou Mapy Google, Apple Mapy, Mapy.cz a také Waze. Pokud se pak chystáte v zimě někam vycestovat, tak i když znáte svůj směr nazpaměť, vyplatí se předem zkontrolovat, jestli vás na vaší trase nepřekvapí nějaká mimořádnost. Jenže ne všechny aplikace o tom musí nutně informovat. 

Zejména v zimních měsících, tedy v tom období, kdy vozovce hrozí její pokrytí sněhovou vrstvou, a ještě hůře nepředvídatelnou námrazou, se hodí využívat navigace i v těch případech, kdy danou trasu znáte do posledního detailu. Důvod je poměrně prostý – navigace vám umí říci, jaké jsou na trase podmínky, zda se nevyhnete kolonám (popřípadě právě jak se jim vyhnout) a zda nedošlo k nějaké dopravní nehodě.

Všechno to má ale jeden problém a tím je včasné hlášení dané události. U těch menších, obvykle přítomných na ne úplně hlavních tazích, se pak obvykle setkáte s tím, že ani Google Mapy, ani ty Applu nebo Seznamu o ničem neinformují. Je zde ale ještě Waze, a právě Waze by měl být nedílným parťákem při vašich zimních cestách. A je to z jednoho zcela prostého důvodu – díky široké a uvědomělé komunitě.

Waze vede 

I když pravděpodobně používá Mapy Google více uživatelů, obvykle tak dělají jen pasivně. Waze však stojí na komunitě aktivních uživatelů, kteří hlásí prakticky všechny mimořádnosti, se kterými se na svých cestách setkají. I v případě několikatýdenní uzavírky, vás „velké“ aplikace naženou do slepé ulice, kdežto s Waze víte, že tudy cesta rozhodně nevede. A to i když Google izraelský Waze koupil a ten tak spadá do jeho služeb. 

Jeden příklad za všechny. Jak se můžete přesvědčit v galerii pod tímto odstavcem, ani jedna z velkých aplikací o zobrazené uzavírce neříká ani slovo. Waze oproti tomu i informuje, do kdy uzavírka trvá. A jak je vidět, událost byla do aplikace přidána před měsícem, během kterého velké tituly ještě nezareagovaly.

Nahlášení, ať už čehokoli, je ve Waze přitom extrémně jednoduché. Stačí mít naplánovanou trasu a v pravém dolním rohu rozhraní uvidíte oranžovou ikonu. Když na ni spolujezdec klepne, protože vy se samozřejmě věnujete řízení, může zde ihned nahlásit kolonu, policii, nehodu ale třeba i nebezpečí, které může informovat právě o aktuálním náledí atd. Žádná jiná navigace to takto jednoduše a přehledně řešené prostě nemá.

Tipy pro bezpečnou jízdu v zimním období 

Mějte své vozidlo připraveno na zimní sezonu 

Mít zimní pneumatiky je samozřejmostí, na mysli máme spíše mít dostatek nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů, v kufru sněhové řetězy, smeták a samozřejmě také škrabku na zbavení se ledových námraz ze skel. 

Odstraňte námrazy a sníh 

Nespoléhejte se na to, že až vyjedete, led na sklech zmizí. I když pak čelní sklo zbaví námrazy většina řidičů, často zapomene třeba na zpětná zrcátka nebo světlomety. V takovém případě se vystavují značenému riziku. V prvním případě neví, že je někdo předjíždí, v druhém případě pak nejsou na vozovce tak viditelní. Sníh na střeše pak možná nevadí vám, ale ostatní řidiči, na které bude foukat, vás za to rádi mít nebudou. 

Jezděte podle stavu vozovky 

Brzdná dráha je na zledovatělé vozovce dvojnásobná oproti té na suché vozovce. Brzděte tedy včas a držte si patřičný odstup před vozidly před vámi. Problémem jsou mosty, které bývají často oproti zbytku vozovky zledovatělé. Najíždějte tedy na ně o poznání opatrněji. Uváděné rychlostní limity pak platí pro suché vozovky, ne pro ty pokryté sněhem a ledem. Tam kde je 90, rozhodně tolik zákonitě jet nemusíte. Změny jízdního pruhu pak provádějte obezřetně, zejména pokud jsou ve sněhu vyjeté koleje. 

Připravte si cestu 

Zadejte do navigace směr své cesty a celou si ji projděte. Snadno tak zjistíte, jestli jsou na ní nějaké události. Zároveň zkontrolujte počasí, aby vás nepřekvapila sněhová vánice a jiné povětrnostní podmínky. 

.