Zavřít reklamu
iWant

Evernote zdražuje a omezuje. Mnozí přecházejí na Poznámky nebo OneNote

iWant

Evernote, jedna z nejpopulárnějších aplikací pro psaní a organizování poznámek, oznámila poměrně nepříjemné novinky. Vedle zvýšení cen svých zavedených plánů také nastavuje značná omezení pro bezplatnou verzi, jež je využívána nejvíce.

Největší změnou prošel bezplatný plán Evernote Basic, který používá většina uživatelů. Nyní již nebude možné synchronizovat poznámky s neomezeným počtem zařízení, nýbrž pouze se dvěma v rámci jednoho účtu. Uživatelé si navíc budou muset zvykat na nový limit v rámci uploadů – odteď je to pouze 60 MB měsíčně.

Vedle základního bezplatného plánu změn doznaly také pokročilejší placené balíčky Plus a Premium. Za synchronizaci s neomezeným počtem zařízení a 1GB (verze Plus), respektive 10GB (verze Premium) prostoru pro upload budou uživatelé nucení k příplatku. Měsíční sazba za balíček Plus vzrostla na 3,99 dolaru (34,99 dolaru za rok) a v rámci plánu Premium se cena zastavila na hranici 7,99 dolaru měsíčně (69,99 dolaru za rok).

Podle Chrise O’Neila, výkonného ředitele společnosti Evernote, jsou tyto změny potřebné k tomu, aby mohla aplikace dále plnohodnotně fungovat a přinášet uživatelům nejen nové funkce, ale také vylepšení těch stávajících.

S touto skutečností se však zvedá poptávka po alternativách, které především nejsou tak finančně náročné a navíc mohou nabídnout stejně nebo i více funkcí. Na trhu existuje několik takových aplikací a uživatelé Maců, iPhonů a iPadů začali v posledních dnech přecházet například na systémové Poznámky.

V OS X El Capitan a iOS 9 se totiž možnosti dříve velice jednoduchých Poznámek významně zvětšily a navíc v OS X 10.11.4 se objevila možnost jednoduše data z Evernotu do Poznámek importovat. Během chvíle tak můžete všechna svá data migrovat a začít používat Poznámky, které jsou zcela zdarma se synchronizací mezi všemi vašimi zařízeními – je pak na každém, zda mu jednodušší prostředí Poznámek vyhovuje.

Mezi další alternativy pak patří například OneNote od Microsoftu, který již nějakou dobu nabízí i aplikace pro Mac a iOS a co se týče palety nabídek a uživatelského nastavení, dokáže Evernotu konkurovat ještě více než Poznámky. Uživatele Google služeb může oslovit také poznámkovací aplikace Keep, jež včera přišla s aktualizací a chytrým řazením poznámek.

Zdroj: The Verge