iWant

FBI tlačí na Apple, aby odemkl zabezpečený iPhone, ale samo udělalo chybu. Apple se podvolit nechce

iWant

Ve Spojených státech každým dnem sílí konflikt mezi Applem, FBI a ministerstvem spravedlnosti. Podle Applu je v sázce bezpečnost dat stovek milionů lidí, podle FBI by měla ale kalifornská firma ustoupit, aby se vyšetřovatelé dostali do iPhonu teroristy, který loni v San Bernardinu postřílel čtrnáct lidí a další více než dvě desítky zranil.

Vše odstartoval soudní příkaz, který Apple obdržel od FBI. Americký Federální úřad pro vyšetřování má totiž k dispozici iPhone, který patřil osmadvacetiletému Syedu Rizwanu Farookovi. Ten na začátku loňského prosince se svou družkou v kalifornském San Bernardinu zastřelil 14 lidí, což bylo označeno za teroristický čin. Díky zabavenému iPhonu by FBI rádo zjistilo další podrobnosti o Farookovi a celém případu, jenže má problém – telefon je chráněn heslem a FBI se do něj nedokáže dostat.

Byť Apple od samého začátku s americkými vyšetřovateli spolupracoval, FBI to nestačilo a nakonec se snaží spolu s americkou vládou donutit Apple silou, aby zabezpečení prolomil zcela bezprecedentním způsobem. Proti tomu se kalifornský gigant ohradil a Tim Cook v otevřeném dopisu oznámil, že se bude bránit. Poté se okamžitě rozhořela diskuze, po níž sám Cook volal, řešící, zda se Apple zachoval správně, zda má FBI něco takového žádat a zkrátka na které straně kdo stojí.

Donutíme ho

Cookův otevřený dopis vyvolal plno vášní. Zatímco některé technologické firmy, klíčoví spojenci Applu v tomto souboji, a další vyjádřili výrobci iPhonů podporu, americké vládě se odmítavý postoj vůbec nelíbí. Kalifornská firma má prodlouženou lhůtu do pátku 26. února, aby na soudní příkaz oficiálně reagovala, ale americké ministerstvo spravedlnosti z její rétoriky usoudilo, že patrně neuhne a příkazu se nepodvolí.

„Než aby uposlechnutím soudního příkazu pomáhal s vyšetřováním tohoto vražedného teroristického útoku, odpověděl Apple jeho veřejným odmítnutím. Toto odmítnutí, přestože je v možnostech Applu příkazu vyhovět, vypadá, jako by bylo založeno hlavně na jeho byznys plánu a marketingové strategii,“ zaútočila americká vláda, která má v plánu spolu s FBI vyvinout maximální úsilí, aby Apple ke spolupráci přiměla.

Co FBI po Applu žádá, je jednoduché. Nalezený iPhone 5C, patřící jednomu ze zastřelených teroristů, je zabezpečen číselným kódem, bez kterého se z něj vyšetřovatelům nepodaří získat žádná data. Proto FBI chce, aby mu Apple poskytl nástroj (ve skutečnosti vytvořil speciální variantu operačního systému), který deaktivuje funkci, kdy se po deseti špatně zadaných kódech celý iPhone vymaže, a zároveň umožní jeho technikům zkoušet různé kombinace v krátkém časovém sledu. Jinak má totiž iOS nastavenou prodlevu, když je heslo opakovaně zadáváno špatně.

iphone5C

Jakmile by tato omezení padla, FBI by mohlo na kód přijít tzv. hrubou silou (brute force attack), kdy by pomocí výkonného počítače, aby byl proces co nejrychlejší, zkoušelo všechny možné kombinace čísel, až by telefon odemklo. Jenže Apple takový nástroj považuje za obrovské bezpečnostní riziko. „Vláda Spojených států amerických po nás chce bezprecedentní krok, který ohrozí bezpečnost našich uživatelů. Proti tomuto nařízení se musíme bránit, jelikož by mohlo mít dopady daleko za hranici současného případu,“ píše Tim Cook.

Nejde o jediný iPhone

Apple soudnímu nařízení oponuje tím, že FBI po něm chce víceméně vytvoření zadních vrátek, kterými by se bylo následně možné dostat do jakéhokoliv iPhonu. Byť vyšetřovací složky tvrdí, že jim jde pouze o inkriminovaný telefon ze sanbernardinského útoku, není nikde zaručeno – jak Apple argumentuje –, že tento nástroj nebude v budoucnu zneužit. Nebo že ho americká vláda nepoužije znovu, již bez vědomí Applu a uživatelů.

Nemáme dobrý pocit z toho, že stojíme na opačné straně než vláda.
Tim Cook jménem celé své firmy teroristický akt jednoznačně odsoudil a dodal, že současné jednání Applu rozhodně neznačí napomáhání teroristům, nicméně prostou ochranu stovek milionů dalších lidí, kteří teroristy nejsou, a firma cítí povinnost jejich data chránit.

Poměrně důležitým prvkem v celé debatě je také fakt, že Farookův iPhone je starší model 5C, který ještě nemá klíčové bezpečností prvky v podobě Touch ID a s tím spojeného elementu Secure Enclave. Podle Applu by však nástroj, o který žádá FBI, dokázal „odemykat“ i nové iPhony, které čtečku otisku prstu mají, takže se nejedná o způsob, jenž by byl omezen jen na starší zařízení.

Navíc celý případ není vystavěn tak, že by Apple odmítl vyšetřování napomáhat, a proto muselo ministerstvo spravedlnosti s FBI sáhnout po řešení soudní cestou. Naopak, Apple s vyšetřovacími složkami aktivně spolupracuje od chvíle, kdy byl iPhone 5C v držení jednoho z teroristů zajištěn.

Zásadní vyšetřovací pochybení

V celém vyšetřování, alespoň z toho, co se dostalo na veřejnost, můžeme spatřit několik zajímavých detailů. FBI chtělo od začátku získat přístup k zálohovaným datům, které se na získaném iPhonu automaticky ukládaly na iCloud. Apple vyšetřovatelům poskytl několik možných scénářů, jak by toho mohli dosáhnout. Sám navíc již předtím poskytl poslední zálohu, kterou měl k dispozici. Ta ovšem byla provedena už 19. října, tedy necelé dva měsíce před útokem, což FBI nestačilo.

K zálohám na iCloudu dokáže Apple přistoupit i v případě, že je zařízení zamčeno nebo chráněno heslem. Proto po žádosti poslední Farookovu zálohu FBI bez problémů poskytl. A aby bylo možné stáhnout nejnovější data, radilo FBI, aby nalezený iPhone připojilo ke známé Wi-Fi (ve Farookově kanceláři, jelikož se jednalo o firemní telefon), protože jakmile je iPhone se zapnutým automatickým zálohováním připojen ke známé Wi-Fi, zazálohuje se.

Jenže po zadržení iPhonu provedli vyšetřovatelé zásadní chybu. Zástupci San Bernardino County, kteří měli iPhone v držení, ve spolupráci s FBI pár hodin nalezení telefonu resetovali heslo Farookova Apple ID (k tomu nejspíš měli přístup přes útočníkův pracovní e-mail). FBI původně takovou činnost popíralo, ale následně oznámení kalifornského okresu potvrdilo. Zatím není jasné, proč se k takovému kroku vyšetřovatelé uchýlili, ale jeden důsledek je zcela zřejmý: návod Applu na připojení iPhonu ke známé Wi-Fi tím pozbyl platnosti.

Jakmile se totiž změní heslo k Apple ID, iPhone odmítne automatickou zálohu na iCloud provést, dokud se nezadá nové heslo. A jelikož byl iPhone chráněn heslem, které vyšetřovatelé neznali, nemohli nové heslo potvrdit. Nová záloha proto nebyla možná. Apple tvrdí, že FBI provedlo reset hesla z netrpělivosti, a také experti nad tím kroutí hlavou. Podle nich se jedná o zásadní pochybení při forenzním postupu. Kdyby totiž heslo nebylo změněno, záloha by se provedla a Apple by bez problémů data FBI poskytl. Takto se ovšem sami vyšetřovatelé o tuto možnost připravili a navíc se jim taková chyba může vrátit v případném soudním vyšetřování.

Jako pochybný se pak zdá argument, s nímž FBI přišlo vzápětí, co se výše zmíněné pochybení objevilo, že vlastně z iCloud zálohy by stejně nemuselo získat dostatek dat, jako kdyby se pro ně šlo fyzicky přímo do iPhonu. Přitom kdyby se mu podařilo zjistit heslo do iPhonu, data by se z něj získávala prakticky stejnou metodou, jako fungují zálohy v iTunes. A ty jsou stejné jako na iCloudu, navíc možná díky pravidelným zálohám ještě podrobnější. A podle Applu jsou dostačující. Vynořuje se tak otázka, proč FBI, pokud chtělo víc než jen iCloud zálohu, neřeklo si Applu rovnou.

Nikdo nehodlá ustoupit

Jasné je nyní alespoň to, že ani jedna strana nadále nehodlá ustoupit. „V sanbernadinském sporu se nesnažíme o vytvoření nějaké precedentu nebo vyslání zprávy. Jde o oběti a spravedlnost. Čtrnáct lidí bylo povražděno a životy a těla mnoha dalších poničeny. Dlužíme jim zákonné důkladné a profesionální vyšetření,“ napsal v krátkém komentáři ředitel FBI James Comey, podle kterého nechce jeho organizace žádná zadní vrátka do všech iPhonů, a proto by měl Apple spolupracovat. Ani oběti útoků ze San Bernardina nicméně nejsou jednotní. Někteří stojí na straně vlády, jiní kvitují přítup Applu.

Apple zůstává neoblomný. „Nemáme dobrý pocit z toho, že stojíme v případu ohledně práv a svobod na opačné straně než vláda, která je má chránit,“ napsal dnes v dopise svým zaměstnancům Tim Cook, který vládu vyzval, aby příkaz stáhla, a místo toho byla vytvořena speciální komise složená z expertů, jež by celý případ posoudila. „Toho by se Apple velice rád zúčastnil.“

Vedle dalšího dopisu Apple na svém webu vytvořil speciální stránku s otázkami a odpověďmi, kde se snaží vysvětlit fakta, aby celému případu mohli všichni správně porozumět.

Další vývoj v případu lze očekávat nejpozději v pátek, 26. února, kdy by se měl Apple k soudnímu příkazu, o jehož zrušení usiluje, oficiálně vyjádřit.

Zdroj: CNBC, TechCrunch, BuzzFeed (2) (3), Lawfare, Reuters
Foto: Kārlis Dambrāns
 • GA

  MG to je země svobody tohlecto… :P

  • Radek

   ????

 • Michal

  Doufám, že jim neustoupí. Pokud něco vyrábím nevidím důvod aby mi někdo poroučel jak to budu dělat a že mu musím umožnit libovolný přístup. Co třeba zrušit pancéřované limuzíny, bezpečnostní systémy a vůbec prodej zbraní? To je teroristy zneužitelné taky.

  Docela by bylo zajímavé zda by agenti FBI a vláda souhlasili s tím, že oni sami budou používat takto upravené telefony – to jistě budou požadovat neupravenou verzi.

 • m2

  Ačkoliv souhlasím tak i přesto jsem v úžasu jak celý svět tleská zastáncům apple v této záležitosti :-)

  Paradoxně se totiž ozvala trojka největších šmíráku , facebook, google, twitter :-)

 • John

  Apple aj tak casom povoli casom. Ide o nemalu publicitu uplne zadarmo.

 • Frimlik

  Uprimne, nechapu proc to Apple nevyresi naprosto jednoduse – telefon na prikaz FBI odemkne ve SVYCH laboratorich, resp. jim ho pak vrati i s nalepenym listeckem PIN. Zadny software na pripadne zneuziti by neopustil dvere Apple campusu, FBI by dostalo co by potrebovalo, obe strany by dostaly svym zavazkum… Tohle cely je zbytecne vyhroceny, resp. jestli s tim Apple takhle jde do otevrenyho boje, musi tim sledovat nejaky svy vyssi zamery (napr. obecny otevreni problematiky zabezpeceni telefonu apod.) jinak mi to nedava smysl… :)

  • Richard

   tak si skus predstavit co sa bude diat potom… toto nebude jediny pripad kedy ich budu o to ziadat, prokurator z New Yorku sa uz nechal pocut ze maju cez 100 zabavenych telefonov ktore by rad vedel citat. A to mas len US, co potom dalsie krajiny? Je Apple v biznise vyrabania telefonov alebo poskytovania pomoci bezpecnostnym sluzbam?

   • kk

    vite, prijde mi ze se na to zastanci applu divaj detskejma ocima

    dneska musite proste spolupracovat se slozkama statu, a ten nejsnazsi priklad je banka a bankovni tajemstvi. umite si predstavit kdyby banka rekla ze jeji byznys neni poskytovani pomoci bezpecnostnim slozkam statu? tech propranejch penez? :D ne, firmy zodpovidaji za to co delaj, a pokud nekdo udela tech do kteryho je problematicky se dostat, tak by ho mel slozkam otevrit. druha varianta je totiz ta, ze takovej tech daj na seznam veci co se nema exportovat mimo USA = pujde o neprodejnej kus srotu

    cela tahle sracka je jen PR zadara je apple je jooo secure pritom je to BS pro lidi

    • Michal

     Přijde mi, že dětským pohledem se na to díváš ty.
     Za prvé nemají povinnost dělat software dle přání FBI.
     Za druhé PR si na tom dělají hlavně politici jako Donald Trump a podobně.
     Za třetí Apple s FBI dost spolupracuje – podkytl jim data z iCloudu.
     Za čtvrté Apple FBI poskytl návod aby iPhone připojili ke známé Wi-Fi aby získali i další data.
     Za páté FBI jsou buď amatéři nebo zcela úmyslně resetovali heslo na iCloud, takže návod na získání dat od Apple je teď k ničemu – zřejmě dobré pro argument zadních vrátek.
     Za 6 tento případ si berou jen jako záminku pro precedens a už chtějí otevřít více jak 100 dalších telefonů.
     Za 7 metody FBI jsou leckdy v rozporu se zákony USA.

     A pokud ti jde o banky teroristi rozhodně nepoužijí obyčejnou banku. Podívej se na švýcarské banky kde jsou dodnes takové sumy peněz od nacistů o kterých se ti ani nezdá.

     A pokud by FBI a USA opravdu mělo prosadit zadní vrátka, ať se to týká telefonů na území USA. Nevím proč by měla mít FBI celosvětovou pravomoc dostat se do libovolného telefonu občanů jiných států.

     • kk

      vite ja to povim jednoduse, jednou je apple registrovanej jako firma v USA, tak se musi ridit tamnima zakonama, a pokud ten zakon bude rikat ze to zpristupnit musi, tak teda musi. je to pro bezpeci vsech ostatnich lidi, stejne jako si nemuzete jen tak doma vyrabet strelny zbrane a vybusniny

      a co se tyce vaseho posledniho „argumentu“, nikdo preci nechce dat FBI celosvetovou pravomoc dostat se do libovolneho telefonu obcanu jinych statu :], jedine co chteji, je dostat se do nej, pokud se bude nachazet na uzemi USA, a pokud bude splnovat podminky pro takovy zasah (vesmes tedy podezreni z terorismu apod)

      • Richard

       vy ste fakt naivny jedinec – Blackberry donutili raz otvorit servre kvoli ‚bezpecnosti‘ a v celej Azii museli zmenit to ako fungovali BIS/BES licencie a firmy museli mat na uzemi danych krajin umiestnene mail servre (aby bezpecnostne sluzby mohli citat spravy) – to si naozaj myslite ze ked FBI dosiahne vytvorenie FBiOS pre tento telefon, ze 1) sa nepouzije na dalsie pripady, 2) ostatne vlady nebudu pozadovat presne to iste no v pripadoch ktore nebudu tomuto siahat ani po clenky? Cina, Rusko, Thajsko, Indonezia, Iran a pod. kde miznu ludia len za to ze maju odlisny nazor

       • kk

        ale ja nerikam ze se to nestane, pravdepodobne se to stane ale taky nerikam ze to neni nic spatneho

        pokud se neco nachazi a prodava na uzemi ciny, tak je myslim OK kdyz si cina rekne za jakych podminek se to tam smi pouzivat

        • Michal

         Zeptám se tě – je protizákonné používat dobré zabezpečení ve zcela legálním produktu?
         Není.
         Někteří pozůstalí po obětech se vyjádřili, že oni sami si nepřejí aby Apple umožnil zadní vrátka. Životy jejich blízkých to nevrátí a miliony uživatelů po celém světě to ohrozí – jsou země kde i za vyjádření nesouhlasu s vládou je kulka nebo nucené práce. Jiným uživatelům potom budou odvozeny údaje a cenná data, no a podpoří to černý trh jelikož odcizený telefon půjde zprovoznit.

         A tohle všechno se stane když to bude umožněno – po FBI ten přístup bude chtít KGB a další, pak se k tomu dostanou hackeři a lidi mohou telefony zahodit.

         FBI mělo možnost samo jí propáslo, no a důkazů mají víc než dost, a mají možnost odposlechů a td.

         Tohle celé je jen další politická objednávka na posílení vládní moci na úkor práv občanů. Nic víc, o žádný oběti tu už dávno nejde.

         • kk

          tak se pustime do toho argumentu s cizima osklivejma vladama jo? ok, tak jsem clovek co nesouhlasi s vladou a pouzivam svuj iphone abych vyjadril nesouhlas a vlada se zlobi a kdyz to zjisti tak jdu brucet…..hmhm a k cemu ten iphone asi tak pouzivam? bych rekl ze s nim treba pisu na fora a odesilam maily atd…tzn vlada ty data davno pravdepodobne ma a iphone ji nepomuze…. (pokud me mela v hledacku)

          a druhej scenar je ze me v hledacku nemela, a zamerila me v okamziku kdy jsem se odpalil v kine plnym lidi a ona ted chce odemkout muj telefon protoze to je to jediny co ma..

          ja teda nevim ale to vase zkratkovity uvazovani o FBI KGB (ktera neexistuje), a hackerech co pak lidi budou moct zahodit telefony :D tady se bavime o obejiti ochrany telefonu, kdyz k nemu mate fyzickej pristup na pomerne dlouhou dobu abyste prefleshoval firmware. tzn situace kdy a/ probehla domovni prohlidka, tzn podle platnych zakonu dane zeme (sebemin si o nich muzeme myslet) b/ vam nekdo telefon slohnul

          pokud nekdo potrebuje chranit svuj nelegalni shit, at si to pise na papir kterej pak spali a popel sezere, vsecko ostatni je PR pro lidi jako ste vy ktery ani takovou uroven zabezpeceni nepotrebujou protoze nic nelegalniho nedelaj (a pokud delaj, tak je jen dobre ze takovou uroven zabezpeceni mit nebudou)

          • Michal

           No dobře tak se přejmenovali – rozdíl v tom není.
           Ne nic nelegálního nedělám, nicméně podnikám a v telefonu mám uloženo komplet účetnictví, faktury, smlouvy, kontakty a jiné dokumenty – samozřejmně to mám i na PC, ale to sebou nenosím a představa, že mi někdo ukradne telefon vycuca z něj data a pak ho vesele prodá, jelikož bude moc telefon přeinstalovat což zadní dvířka umožní se mi hnusí.
           Ano sem jen drobnej človíček, ale sou lidi co v tom mají opravdu cenné informace.

           A pokud se někde odpálím tak to telefon asi nepřežije.

           Nicméně tohle bude pak i o získávání BÚ a podobně.
           Né každý touží po tom aby mu nekdo vybral účet. Třeba ve spojení s Apple Pay docela snadné pokud vám zadními vrátky změní heslo.

          • kk

           lul takovou funkcionalitu to klidne nemusi mit, nikdo nerika ze se s tim telefonem ma dal volat kdyz to prejedou novym firmwarem :D jediny co chtej je at to jde odemknout a vycucat data

           je to zbytecna paranoia a hazeni klacku statnim slozkam pod nohy

           a statnim slozkam se primarne v demokratickejch statech veri ze nepodvadej a ze prakticky delaj pro blaho svych obcanu co v ramci moznosti mohou (prestoze to dospeli s detskejma nazorama casto zpochybnujou)

          • gonzo

           Americkým tajným a bezpecnostním složkám nikdo po pripadech WikiLeaks, Edward Snowden a smirování evropských politiků (spojencu) neveři ani dobry den. Pred tim to byla paranoia ale poté, co se to potvrdilo uz je to fakt.
           Stejně tak vim z vlastní zkusenosti ze spousta americanů je z fungovaní techto slože znechucena a neveri jim. Nebo fakt veříte ze NSA odposlouchavala Merkelovou a tajemnika OSN Pan Ki Muna v zájmu blaha amerického lidu? :D

          • Michal

           Přesně tak. Pro KK – je toho víc, nedávno – asi na konci jara 2015 – třeba vyšlo najevo že FBI falšovala důkazy u více jak 250 případů a zásadně pochybila – a to i ve více jak 30 případech TRESTU SMRTI.
           Tyhle organizace, když se někoho chtějí zbavit tak si ,,důkaz najdou,, i kdyby si ho měli vycucat z prstu.
           A nějaké ,,blaho,, občanů je u nich jen vedlejší produkt – hlavní náplní těhlech organizací je šmírování, shromažďování cenných informací a upevňování moci.

    • gonzo

     Apple vytvořil ze zabezpečení samostatný produkt a uživatelé na to slyší. A to nejsou pouze zločinci a teroristi ale hlavně podnikatelé (obchodní tajemství, obchodní strategie) a politici. Navic pokud FBI donutí Apple prolomit zabezpečení tak teroristi začnou využívat neco jiného.

     Stejne to je u bank, třeba bankovní tajemství ve Švácarsku. Jinde vznikli třeba anonymní bankovní úcty jako odpověď na nátlaky bezpecnostních složek o poskytnutí udajů – banky jim poskytnou informace ale jelikož je ucet anonymní tak podle osobních udajů nezjistí ktery ucet je ci. Ve finále na tom prodělá stát, protože i když někoho odsouděj například za zproneveru tak si to odsedí a penize mu zustanou na zahraničním kontu.

     A k tomu seznamu vecí, pokud vim tak Apple iPhony nevyrábí v USA. Pak by spis doslo k tomu že zacne vyrábět zvlástní verzi pro US trh do ktereho se FBI dostane a zbytek sveta dostan klasické iPhony, plne zabezpecene. Terorista si priveze zabezpecenou verzi treba z Ciny a Apple v USA pak odkaze FBI na Čínskou pobocku/distribuci Applu at si to nechaji odemknout tam, protoze v USA delaji jen nezabezpecene.

     • kk

      tak co se tyce bankovnich uctu, tak ste uplne vedle a prakticky kazda banka v EU a vyspelejch zemich donasi USA o majitelich a neni to veci banky, je to veci zakonu ty dany zeme :), nemusi se jednat ani o toho na koho jeucet otevrenej dulezitej je beneficient, mozna byste to vedel kdybyste se v tom oboru pohyboval, ale to evidentne nedelate a jen melete sracky. bankovni tajemstvi a anonymni kreditni karty jsou pekny, ale kdyz jde do tuhyho tak banka vzdycky ty data vynese. cas danovejch raju a anonymnich financi na svete konci, alespon v civilizovanem svete

      ano, apple vytvoril z bezpecnosti produkt a proto jej ted brani. protoze je to PR. kazdopadne argument ze kdyz se povoli tohle, zli hosi zacnou pouzivat neco jinyho, neni validni. to byste mohl rict….kdyz zakazeme heroin, oni si najdou drogu jinou…kdyz zakazeme prodej raketometu, oni si budou kupovat kulomety….

      a co se tyce toho meho prikladu, tak rekneme ze dlouho a mozna to tak je stale, se nesmi z USA vyvazet pokrocile technologie na poli sifrovani. pokud by se reklo ze je to cokoliv od applu, tak to proste nemuzou prodavat mimo usa :] ale oni rovnou muzou zakazat jim to prodavat, a v tom pripade nejenomze nebudou chraneni teroristi, ale ani normalni lidi (tzn tech 99.999999% lidi o ktery nema FBI zajem) a proc ne, at zakazou sifrovani vsem, aspon bude prdel :)

      • gonzo

       Řekl jste to správně – ve vyspělých státech :) a co ty méně nevyspělé? Karibské ostrovní státy, Hong Kong nebo Rusko ty pokud vim stále dodržují bankovni tajemstvi. Putin je určitě celej žhavej aby mohl poci FBI s vyšetřováním :D

       Co se týce regulace, tak historie víme ze málo kdy je ucina. Prohibice – lidé stejně pasovali alkohol a stát z toho akorát nemel nic na daních, drogy byly na zacátku taky legální a stát mel príjmy z daní, ted mají ty príjmy drogoví bossové. Pochybuju ze ti kterí chteji mit svoji komunikaci zabezpecenou nebudou hledat jiné cesty a nakonec bezpecnostní slozky nebudou mít zádné informace (ted mohli vyuzít treba zmínenou zálohu iCloud). A nejde je o ty, kteri vykonávají neco nelegálního, jak tu neustále uvádíte, ale treba politiky (viz odposlechy Merkelove a dalších politiku) nebo podnikatelé (konkurencni boj). Po WikiLeaks, Edwardu Snowdenovi a dalsich unicich neverim ze by se upraveny firmware nedostal nekam kam nema. Nejaky státní vysetrovatel si bude chtit prilepsit na důchod a prodá to nekomu.

       Moc jsem nepochopil „nesmi z USA vyvazet pokrocilé technologie na poli sifrovani“. iPhony se vyrábějí v Cíne kde se nejspis nahrává i software. Dále nevim co je pokrocilého na technologii „kdyz zadas 10krát spatne 4 MISTNY kod vymazou se data z telefonu“

       Celé je to vrtěti psem. FBI chce odvest pozornost od své neschopnosti ucine bojovat s terorismem a snazi se vytvořit dojem že hodná FBI chce jen chránit lidi a zlý Apple jí v tom bráni a navíc získat zadní vrátka do iOS, o což se snazi od vzniku prvního iPhonu.

       Chápu ale, že je snazsi resit dusledky nez priciny terorismu obecne. Celé je to o tom že by meli se svým nafouknutým rozpoctem venovat pozornost prevenci terorismu a dalsich hrozeb. To se ale nehodí do krámu. Kdyby nebyl terorismus tak by prisli o moc, snízil by se jim rozpocet a nemohli by tolik omezovat svobodu lidi, pod záminkou verejné bezpecnosti. To je důvod proc mi to tolik vadi.

       • kk

        nj jenze bys nejdriv do tech statu musel prenest taky vynos z cinnosti aniz by o tom nekdo vedel a s tim GL

        pokrocile muzes klasifikovat jako – pokud se do toho nedostane FBI na zaklade soudniho prikazu, nemuzete to jako firma registrovana v USA vyrabet, nabizet, prodavat

        FBI nechce odvest pozornost, to APPLE si z toho dela marketing ze pokud chcete 100pro bezpecnost, mate si koupit iphone a ne konkurenci

        prevence terorismu je kravina, nikdy neodhalite to mizivy promile posahanejch maniaku v populaci. beznej uctivac alaha nema tuzby nikomu ublizovat, to jen maniaci a lehce manipulovatelni jedinci, cista souhra okolnosti a nahod a bum je z toho atentatnik, kterejse nutne v 6 miliardach lidi prost ejednou za par tydnu musi objevit a to je cely

        • gonzo

         Apple ma bezpecnost jako produkt uz dloho a kdyby chtel delat marketing tak jim nedava zalohy iCloud. FBI z toho zacala delat medialni kauzu – proc je teda jen nepozadali a po odmitnuti nedonutily? Vysetrovatele chodi do televiznich poradu a vysvetluji jak moc to potrebuji

         Jinak terorismus se podle definice FBI vzdy politicky motivovany, utoky jsou dlouhodobe planovane a promyslene, zadna hura akce vysinuteho jedince. Terorismu se da predchazet – vetsina utoku ma politický podtext a to je duvod proc teroristicke skupiny vznikaji v politcky nestabilnich regionech. Farok ze San Bernardina sympatizoval s islámskym státem.

         Stabilizaci techto regionu a presunuti sporného bodu (napr. nezavyslost) na diplomatickou uroven se dá snížit pocet teroristu. Clovek z vyspeleho statu, kde mu nic nechybi a zije stastne se svou rodinou se nepujde z politických důvodu odpalit do davu. Pokud je ale zoufali, zije na okraji spolecnosti bez vididny lepsi budoucnosti tak pak je vetsi pravdepodobnost ze se pridá k teroristické skupine.