iWant

Jablečný týden #40 2014

iWant

Příští generace iPadů by mohla být dostupná ve zlaté barvě, s vydáním iOS 8.1 nejspíš bude do provozu uvedeno Apple Pay, Apple začíná připravovat výrobu procerosu A9 a hráči NFL se musejí naučit poslouchat hudbu ve sluchátkách Bose.

Apple oznámí finanční výsledky za Q4 20. října (30. 9.)

Čtvrté fiskální (třetí kalendářní) čtvrtletí trvalo do 27. září, což znamená, že zahrnuje počáteční prodeje nových iPhonů 6 a 6 Plus. Těch se za první víkend prodalo deset milionů a podle slov Applu by toto číslo bylo ještě vyšší, kdyby byli schopni vyrobit a dodat více nových zařízení. Zároveň zveřejněná čísla nebudou obsahovat tržby z prodeje nových iPhonů v Číně, kde budou uvedeny do prodeje 17. října. Po zveřejnění finančních výsledků bude tradičně následovat konferenční hovor.

q42014-earnings

Zdroj: MacRumors

V říjnu zlaté iPady, větší verze až v příštím roce (1. 10.)

Prodeje iPadů jsou v tomto roce o šest procent nižší, než tomu bylo loni. Jednou z možností, jak přitáhnout nové zájemce, je větší úhlopříčka displeje, o níž se už nějakou dobu spekuluje, druhou je pak vzpomenout na úspěch zlatého iPhonu. Zatímco větší iPady přijdou spíš příští rok (pokud vůbec), zlatá barva by mohla být k vidění už na příští generaci iPadu Air a iPadu mini, jejichž představení se očekává na keynote 16. října.

gold-ipad-mockup

Zdroj: The Verge

Apple Pay by mohlo dorazit 20. října spolu s iOS 8.1 (1. 10.)

Ačkoliv jsou nové iPhony s NFC v prodeji už pár týdnů, stále nový NFC čip, prozatím využitelný jen k Apple Pay, není funkční. To by se mělo změnit s příchodem iOS 8.1, očekávaným 20. října.

Pravdivost této informace naznačuje, kromě údajně spolehlivých zdrojů, také verze 8.1 beta 1, kde v Nastavení bylo novou položkou právě Apple Pay. To by se mělo stát dostupným také pro iPad, který ovšem (alespoň prozatím) nemá NFC, bylo by tedy využitelné pouze k nákupu v internetových obchodech.

Zdroj: Cult of Mac

Apple rozšířil zaměstnanecké výhody (2. 10.)

Apple zjevně praktikuje strategii, podle níž jsou zdravější a šťastnější zaměstnanci jedním z pilířů dobré společnosti – a nebo si prostě chce udržet ty současné a nalákat nové.

Každopádně to znamená rozšíření zaměstnaneckých výhod. Ty zahrnují finanční podporu pro vzdělávání, štědřejší dorovnávání příspěvků na charitu či možnost nastávajících matek vzít si volno čtyři týdny před a dva po porodu. Také druhý rodič si může vzít až šest týdnu rodičovského volna.

Zdroj: MacRumors

Procesory A9 má vyrábět Samsung (2. 10.)

Samsung byl jediným dodavatelem mobilních procesorů pro Apple od uvedení prvního iPhonu až do iPhonu 5S. S příchodem iPhonu 6 a 6 Plus s procesorem A8 se podíl Samsungu na jejich výrobě značně snížil. V současnosti dodává zhruba čtyřicet procent procesorů. O zbytek se stará konkurenční Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.

Očekává se však, že Apple Samsung z výroby nevyřadí, minimálně tedy do příštího roku, kdy budou představena zařízení s procesorem nazvaným nejspíše A9. Zatímco A8 je vyráběn 20nanometrovou technologií, u A9 se předpokládá snížení na 14 nanometrů. Menší procesory mají nižší spotřebu i při zvyšování výkonu, což znamená lepší výdrž baterie (resp. její zachování v případě zmenšení kapacity).

Zdroj: Apple Insider

NFL podepsalo smlouvu s Bose. Hráči si již nesmí nosit sluchátka Beats (4. 10.)

Hlavním důvodem, proč se sluchátka Beats stala tolik populární, je jejich asociace se slavnými osobnostmi – hudebníky, herci, sportovci. Společnost Bose svou pozici na trhu sluchátek chce evidentně vylepšit, uzavřela totiž smlouvu s NFL (Národní fotbalová liga), což znamená, že hráči ani trenéři a další členové realizačních týmů nesmí být při televizních přenosech viděni se sluchátky konkurenční značky.

bose-nfl

Sportovci budou i nadále moci sluchátka Beats používat a nosit na krku, nesmí je při tom však vidět objektiv kamery a nesmí tak činit v období zápasů (před ním a devadesát minut po něm).

Zdroj: MacRumors

Týden v kostce

Apple se v právě uplynulém týdnu sice už nemusel potýkat s problémy jako ohýbání iPhonu 6 Plus, přetrvávaly však nedotaženosti v iOS 8. Objevily se dvě chyby, z níž jedna způsobovala nezáměrné mazání dat z iCloud Drive, druhá se týká nové funkce prediktivního psaní QuickType, která se učila také zadávané přihlašovací údaje. Apple se také dostal do sporu s Evropskou unií kvůli údajně nelegálnímu zacházení s daněmi v Irsku.

Apple_watch_paris

Zbytek událostí je pozitivnější povahy. Objevily se zprávy, podle nichž se už tento měsíc dočkáme iMaců s Retina displejem, veřejnost si poprvé mohla (i když jen za sklem) prohlédnout Apple Watch a bylo zveřejněno datum zahájení prodeje nových iPhonů v Číně. Novým zaměstnancem Applu je expertka na NFC z Visa, což naznačuje, že v Evropě se na Apple Pay nebude čekat příliš dlouho, dočasným šéfem PR se pět měsíců po odchodu Katie Cottonové stal Steve Dowling.

Co se softwaru týče, objevila se první Golden Master verze OS X Yosemite a vyšla také první beta iOS 8.1 slibující návrat složky Fotoaparát a připravující iPady na příchod Touch ID.

Pátý říjen roku 2014 je také třetím výročím od úmrtí Steva Jobse.