iWant

Jablečný týden #49

iWant

Nadcházející rozšířená edice biografie Steva Jobse, speciální edice filmu Avatar v iTunes či nová edice zločinců neboli iZlodějů. Mnohem více se dočtete v dnešní předvánoční edici Jablečného týdne, vašeho oblíbeného přehledu zpráv z Apple světa. 

Apple si udělal legraci z bloggerů hledající reference na budoucí zařízení (12. 12.)

Jakmile Apple vydá novou (beta)verzi svého operačního systému iOS, okamžitě se v jejím nitru začnou hrabat vývojáři a zjišťují, jestli v .plist souborech nenajdou nějaké stopy po nových zařízeních. Apple si je toho očividně vědom, a tak si ve druhé betě iOS 5.1 z vývojářů vystřelil. Kdo totiž do iOS 5.1 beta 2 zkoumal, našel mimo jiné zmínku o Apple TV 9, iPadu 8 a iPhonu 10. Zpráva od Applu je to jasná: nevěřte .plist souborům v iOS.

Zdroj: CultOfMac.com

Brzy vyjde untethred jailbreak pro iOS 5.0.1 (12. 12.)

Člen Chronic dev-teamu a iOS hacker Pod2g na svém Twitteru zmínil, že svůj úspěšně odemkl svůj iPhone 4 běžící na iOS 5.0.1 pomocí untethered jailbreaku. Na svém blogu také zmiňuje, že se chystá na iPod touch 3. a 4. generace a iPad 1. Pokud kvůli jailbreaku máte na svém iPhonu 4 starší iOS, nemusíte se bát aktualizovat na iOS 5.0.1. Dá se očekávat, že v budoucnu Pod2g vydá nástroje umožňující untethered jailbreak.

zdroj: CultOfMac.com

Apple najal tvůrce iOS konceptů Jan-Michaela Carta (13. 12.)

Jan-Michael Cart se proslavil svými návrhy různých funkcí pro iOS nebo aplikace iMessages pro Mac a většinou od uživatelů sklidil úspěch. Jeho práce si ovšem nevšimli jen oni, zaregistroval ji také Apple, který nyní Carta vzal na svou palubu.

Cartovi je něco přes dvacet let, pochází z Georgie, studuje média a vytváří videa se svými koncepty pro iOS, v nichž vymýšlí nové funkce mobilního operačního systému. Vymyslel například dynamické ikony nebo implementaci widgetů. Kolikrát by se za jeho nápady nemuseli stydět ani v Cupertinu a nyní to vypadá, že možná skutečně některou z jeho ideí použijí.

Zdroj: CultOfMac.com

Kávovar skoro jako z dílny Jonyho Iva (13. 12.)

Jste milovníkem kávy a fanouškem skvělého designu? Pokud ano, pak určitě zbystřete a pokochejte se počinem společnosti Scanomat, která představila revoluční kávovar. Kávovar, který jako by z oka vypadl designu produktů Applu. Můžeme se tedy s nadsázkou jen dohadovat, jestli se na The Top Brewer nepodílel sám vrchní designér Jony Ive.

Top Brewer je jednoduchý automatický kávovar, který by měl zcela změnit to, jak kávovary vnímáme. Většina kávovaru od Scanomatu je ukryta pod deskou stolu, takže nevidíme žádné kabely ani mechanismy, na povrch vykukuje pouze elegantní kovová trubice. Top Brewer navíc komunikuje s iPhonem, takže si můžete například ráno, když vstanete, jednoduše naprogramovat, jakou kávu chcete mít připravenou, a když přijdete do kuchyně, nemusíte již na nic čekat.

Zdroj: 9to5Mac.com

Nucené snížení cen iAds pro inzerenty (13. 12.)

Applu se na trhu s prodejem reklam přestává dařit. Důvodem jsou nevýhodné podmínky oproti konkurenci. Pokud se vaše reklama zobrazí 1000×, zaplatíte Applu 10 $ a za každé klepnutí na reklamu další 2 $.

Další nevýhodou je minimální vklad. Ten se pohyboval při spuštění iAds přesně na 1.000.000 $. Poté byl sice snížen na polovinu a teď dokonce na 40 % původní částky, tedy 400.000 $. Díky tomuto kroku se podíl mobilních reklam Applu na americkém trhu snížil 4 %, co se zisku týče. A bude hůř. Příští rok by měl na trh vstoupit nový hráč – Facebook. Podle prozatímních informací by měl své Sponsored Stories spustit už v březnu.

Zdroj: MacStories.net

Apple vydal aktualizaci pro iPhone 4S a Apple TV (15. 12.)

Aktualizace pro iPhone asi není to, co by majitelé očekávali, neopravuje problém s baterií, zato potěší ty, co mají problémy se SIM kartou, kdy ji iPhone 4S odmítá nebo tvrdí, že nebyla vložena. Aktualizace má stále označení 5.0.1, jedná se tedy o novou revizi této verze. Update Apple TV 2 nepřinesl v zásadě také nic nového, verze 4.4.4 pouze opravuje některé chyby, co se týče stability a výkonu.

Zdroj: 9to5Mac.com

Vybíraví zloději okrádají studenty pouze o iPhony, jiné platformy je nezajímají (16. 12.)

Na New Yorkském Manhattanu řádí dvojice zlodějů, kteří se zaměřují na okrádání studentů místní školy Columbia o jejich telefony. Nezajímají je však ledajaké telefony, v hledáčku mají výhradně iPhone. Při posledním incidentu si zloději vyšlápli na skupinu studentů vyžadujíc si jejich telefony. Když dva ze studentů vytáhli přístroje Blackberry a Motorola Droid s Androidem, zloději si je odmítali vzít.

Myslím, že to vypovídá o ceně iPhonů z druhé ruky,“ říká jeden ze studentů. Jiný přepadený student se dokonce ohradil: „Je to urážející, že nechtějí moje Blackberry.“ Na druhou stranu se nemusí majítelé nejablečných telefonů bát a ti, co iPhone vlastní, by si měli pořídit druhý, falešný telefon jiné značky, který si pak iZloději odmítnou vzít.

Zdroj: 9to5Mac.com

S novou revizí iOS 5.0.1 je portace Siri pro další zařízení legální (16. 12.)

Siri je nejzajímavější a nejpodstatnější novinkou v novém iPhone 4S. Proto se mnoho uživatelů staršího bratříčka 4S, iPhone 4, dožadovalo, aby hlas asistenta byl přístupný i na jejich zařízeních. Především za to mohla různá videa a články, které ukazovali, že několika hackerům se to již povedlo. Nejdříve Apple tuto možnost zavrhl, nejspíše proto, že by mohl mít problémy se zákonem. Apple na tomto problému ovšem zapracoval a portoval Siri v updatu iOS 5.0.1. Tento update nabízí příštup k souborům, které byly dosud zašifrované.

MuscleNerd, přední postava hackerské komunity, nedávno uvedla na svém tweetu, že aktualizace iOS 5.0.1 dešifruje RAM disk, takže je možné získat potřebné soubory pro přístup k Siri bez porušení autorských práv Apple. Uvedl: “Je to první veřejný soubor ipsw z iPhonu 4S, kde je možné získat hlavní souborové adresáře.“

Před zpřístupněním těchto souborů existovalo několik způsobů, jak zprovoznit Siri na starších zařízeních, ale všechny byly buď nelegální nebo nepraktické. Například jeden způsob vyžadoval přístup k unikátnímu kódu z iPhonu 4S, ale musel se každých 24 hodin obnovovat, aby nebyl detekován. Když se začalo takto připojovat více zařízení, kódu bylo možné si všimnout a byl vyřazen. Tudíž jste pak již Siri nemohli spustit. Zatím není jasné proč Apple tyto soubory zpřístupnil, především hackerům, když byla Siri novinkou a hlavním tahákem především na koupi nového iPhone 4S. Navíc se blíží vydání iOS 5.1, která možná tyto soubory zase zašifruje. Buď tedy udělal Apple chybu a nezpřístupnil soubory úmyslně, nebo je možná neznámý tah. Ať je to však tak či onak, Apple zpřístupnil Siri na starší zařízení – alespoň prozatím.

Zdroj: CultofMac.com

V Brazílii zaplatíte za nedotovaný iPhone až skoro 1850 dolarů (16. 12.)

Ve druhé polovině listopadu jsme se dozvěděli, že iPhone 4S se bude kromě Číny vyrábět také v Brazilských továrnách Foxconn. Brazilští jableční fanoušci mají nyní o důvod víc těšit se na první kousky, iPhone 4S dovážený z Číny je totiž přijde velmi draho. Konkrétně se jedná o 2 599 brazilských realů za 16GB verzi, 2 999 za 32GB, a 3 399 za 64 GB. Převedeno na Americké dolary je to cca 1400/1600/1830. Oproti cenám v USA jsou to více, než dvojnásobky.

Důvodem jsou vysoké daně za dovoz elektroniky, proto by příchod „Brazilských iPhonů“ měl ceny výrazně snížit. Podstatně vyšší ceny jsou také u starších modelů, iPhone 3GS a iPhone 4. Extrémní ceny iOS smartphonů panují také v Indii, kde jsou s cenami 865/990/1120 dolarů, kde se jako housky asi neprodávají s ohledem na to, že 41,6% obyvatel nevydělá ani 1,25 dolaru denně.

Zdroj: 9to5Mac.com

Vývojáři dostali nové sestavení OS X 10.7.3 k testování (17. 12.)

Testeři (nikoliv ještě vývojáři) dostali do Applu k dispozici další build OS X Lion 10.7.3. Třetí sestava s označením 11D33 by měla opravovat problémy u aplikací Address Book, iCal, Mail, Spotlight a Safari. Apple nezmiňuje žádné další potíže, a tak je možné, že jde o poslední verzi před oficiálním vypuštění OS X 10.7.3 pro širokou veřejnost.

Zdroj: TUAW.com

Walter Isaacson chce rozšířit životopis Steva Jobse (17. 12.)

Walter Isaacson, jenž má na svědomí oficiální biografii Steva Jobse, prozradil, že by mohl své dílo ještě rozšířit. Aktuálně má kniha v anglické verzi 630 stran, nicméně nemusel by to být konečný stav. Podle Isaacsona totiž ještě nejde o finální koncept, kniha by se mohla rozšířit o období po Jobsově smrti. Americký spisovatel rovněž uvažuje o tom, že by uveřejnil podrobnější verzi s větším množstvím detailů o Jobsově životě.

Zdroj: TUAW.com

V iTunes se objeví exkluzivní edice filmu Avatar (17. 12.)

Veleúspěšný snímek Jamese Camerona Avatar se dočká velice exkluzivního obsahu v iTunes. Zatímco je film protkán hromadou speciálních efektů, na 17 scén v této speciální edici se budete moct simultánně podívat, jak tyto scény vznikaly na zeleném pozadí. K tomu poslouží nástroj „rentgen zeleného pozadí“ který budete ovládat myší. Součástí exkluzivní edice bude také Cameronův scripment (kniha s rozvržením scén, dialogy apod.), galerie o 1700 fotografiích a další. V iTunes bude tato speciální verze k dipozici 20. prosince 2011

Zdroj: 9to5Mac.com 
 

Jablečný týden připravili Ondřej HolzmanMichal Žďánský, Daniel Hruška, Jan Pražák a Tomáš Chlebek.

 
 • myth

  * Za reklamu na ten kavovar ste dostali zaplaceno? Jinak si to nedovedu vysvetlit, ptz mi rozhodne nepripada jako z dilny Jonyho Iva.
  * K tomu abych mel siri na iPhone 4 je stale potreba jailbreak ? A nebo to bude soucasti nove revize iOS ?

  • 1) Ne. Kávovar jsme zmínili především díky možnosti ovládání iPhonem
   2) Ano, stále jen s jailbreakem

   • myth

    1) pak je to v poradku ;-)
    2) Tak to je skoda, treba nekdy v budoucnu v nejakym updatu :))

 • Jiří Křivánek

  ad IOS 5.0.1(.2)
  Kdo mi zaručí, že „nová“ verze 5.0.1 mi zase nerozbije můj iPhone 4S (až mi konečně skončí reklamace a dostanu nový)?

  Po této mojí děsivé zkušenosti se budu skutečně bát uvěřit, že Apple nevydal další „kazítko“ na iPhony :(

  ad OSX 10.7.3
  Doufám, že konečně přestane padat Mail při psaní emailů a celý OSX při použití BT sluchátek SONY :(

  • myth

   hh… me zase pernamentně padá iMovie… Mohli by to fixnout, no.

   • MUDr.Nudl

    Mne furt pada opera, uz ma to niekedy vazne vytaca, ale to asi nebude problem os, ze? hhh

 • Vito

  Tak jsem nečekal a s iP4S jsem po katastrofálně dlouhé době, kdy jsem neustále četl že nemám signál atd. přestal čekat na UPDATE. Zaplatil jsem si DEVELOPER účet a nainstaloval BETU 5.1. NIC SE NEZMĚNILO! Začal jsem propadat depresi a přemýšlel nad koupí opět iP4. Ještě před reklamací a koupí jsem si nechal vyměnit SIMku a ono to funguje!!! Jo a mimochodem, v den kdy jsem zaplatil a instaloval tu BETU vypustil Apple tu opravenou 5.0.1 Rada zní: Pokud máte pořád problémy se signálem, výměna SIM u operátora by to měla vyřešit – Mě to pomohlo. (já mám T-Mobile)

  • Jiří Křivánek

   Možná někomu výměna SIM pomůže, mě nepomohla.

   A četl jsem anglické diskuzní skupiny a musím říci, že takových lidí je mraky, kteří mají problémy s iP4S. Fak nechápu, jak Apple mohl něco takového pustit do světa…

   Jen jsem tím ztratil hromadu času (do nejbližší autorizované prodejny T-Mobile to mám cca 30km, takže jsem si ji nechal novou SIM poslat poštou a ty paka mi po několikadenním čekání doručili normální místo mikro SIM, takže jsem začal nanovo). A teď už druhý týden čekám na reklamaci… :(

   To je ale servis :(

   • Tom

    Me trvala reklamace iP4 u VF vzdy maximalne 7 dni. Tim vzdy myslim 3x :-) holt pech na swapy. Tak skryte doufam ze se tam do tech 2 let objevi nejaka 4 zavada a sbohem a satecek… Pokud vim tak v Britexu podle protokolu ten telefon lezi 1-2 dny, takze to vidim na natahovani T-Mobilem. Drive s Xperii X1 mi reklamace trvala take 2-3 tydny a to to maji z Prahy do Kladna co by kamenem dohodil. Muj telefon to mel pres pul republiky.

 • Horst Fuchs (TV shopping)

  Ten kavovar-tak to je bomba a navic to ovladani iPhonem. Nemam slov.

 • SteveJSF

  Taky se mi líbí ten kávovar. A celá ta reklama na něj vypadá nádherně.

 • JerRry

  Ten kavovar je dokonalý.. Neví někdo kde a za kolik se dá pořídit?

  • SteveJSF

   Pokousel jsem se to zjistit, ale nepovedlo se. Je to zhava novinka, pravdepodobne jeste ani neni v prodeji, ale v kdejake firme by to udelalo dost parady. Na domaci pouziti to bude asi dost luxus, pokus si udelas kavu jednou – dvakrat za den. A cena nebude pod 100 tisic Kc.

 • Martin

  Ten kavovar je hezky, ale vzhledem k velikosti bych se bal, ze ho nebude doma kam postavit :) a cena bude podle me sakra vysoka.

 • Jarek

  Untethred jailbreak – co to znamena? Kdyz si koupim blokovany iPhone z USA, tak ho to odblokuje? Diky za odpoved…