Zavřít reklamu
iWant

iOS 12 získal v nejnovější betaverzi další vylepšení zvyšující bezpečnost iPhonu

iWant

Společnost Apple tento týden vydala další betaverzi svého mobilního operačního systému iOS 12. Jednou z novinek, které poslední aktualizace přinesla, je další omezení po připojení USB příslušenství k danému zařízení.

Počátkem tohoto měsíce se součástí iOS verze 11.4.1 stal hojně probíraný režim „USB Restricted Mode“. Jedná se kontroverzní funkci, která by teoreticky měla zabránit (nejen) policii a dalším podobným složkám v neautorizovaném přístupu k danému iOS zařízení a k datům, která se na něm nacházejí. Ochrana spočívá v nutnosti odemknout iOS zařízení pokaždé, když k němu uživatel připojí libovolné USB příslušenství, a uplynula více než hodina od jeho posledního odemčení. Režim by měl podle některých představovat zejména ochranu před zařízeními, jako je GrayKey, sloužící k „násilnému“ odemčení přístroje.

Podle vyjádření společnosti má režim USB Restricted Mode posílit „bezpečnostní ochranu u každého Apple produktu za účelem pomoci zákazníkům ochránit se proti hackerům, zlodějům identity a neautorizovanému přístupu k jejich osobním údajům“. „K orgánům, činným v trestním řízení, chováme ten největší respekt, a bezpečnostní vylepšení jsme rozhodně nenavrhli s úmyslem mařit jejich práci,“ prohlašuje jablečná společnost.

Hardcore verze novinky

Pokud máte na svém iOS zařízení nainstalovanou betaverzi iOS 12, můžete zmiňovanou funkci vyzkoušet v Nastavení -> Face ID / Touch ID a kódový zámek -> USB příslušenství. Režim lze také aktivovat zapnutím SOS režimu (pětinásobným stiskem postranního tlačítka). Apple myslí ochranu svých zákazníků a jejich soukromí skutečně vážně – ve čtvrté aktualizaci vývojářské betaverze iOS 12 je přístupový kód vyžadován po každém připojení jakéhokoliv USB příslušenství, s jehož pomocí by mohlo dojít k jakémukoliv nakládání s daty v iOS zařízení a to bez ohledu na to, jak rychle příslušenství připojíte. Zatímco v minulých betách jste mohli připojit příslušenství bez zadání kódu po dobu jedné hodiny od posledního odemčení, v nové betě již toto časové okno, které mohlo být potenciálně zneužito k odemčení, neexistuje.  Režim je potřeba ve čtvrté vývojářské betaverzi operačního systému iOS 12 aktivovat ručně jedním z výše uvedených způsobů. Zařízení je tak podle Applu ještě lépe chráněno před možnými útoky. Uzamčení zařízení nemá žádný negativní vliv na nabíjení přes Lightning port. Tato „hardcore“ verze USB režimu se ale možná k široké veřejnosti nakonec nedostane.

Zdroj: TheInquirer