iWant

Jak vytvořit instalační disk OS X Mavericks a provést čistou instalaci

iWant

Od úterý je v Mac App Store zdarma ke stažení nový operační systém OS X Mavericks. Přechod na něj je velice jednoduchý, stačí si stáhnout instalační balíček a v několika krocích nový systém nainstalovat. Výhodou však je, pokud si pro všechny případy vytvoříte rovnou také instalační disk OS X Mavericks, abyste nemuseli příště znovu stahovat z Mac App Store. Instalační disk se hodí zejména při čisté instalaci systému.

Vytvoření instalačního disku je nyní o něco jednodušší než dřív. Je sice třeba během procesu použít Terminal, nicméně do něj stačí zadat jen jeden jednoduchý kód, takže to zvládne i uživatel, který s Terminalem běžně do styku nepřichází.

Pro vytvoření instalačního disku je zapotřebí externí disk či USB klíčenka o minimální velikosti 8 GB, přičemž kompletní obsah zařízení bude před vytvořením instalačního souboru vymazán.

Vytvoření instalačního disku či USB klíčenky

Pro úspěšné vytvoření instalačního disku je třeba nejprve si nový OS X Mavericks stáhnout (přímý odkaz zde). V Mac App Store je k dispozici zdarma. Ani po instalaci není problém si instalační soubor s OS X Mavericks kdykoliv stáhnout, nicméně celý systém má 5,29 GB, a tak není od věci si ho pro příští použití uložit. Proto vytváříme instalační disk.

mavericks-appstore

Pokud stahujete OS X Mavericks poprvé (a ještě fungujete na starší verzi systému), vyskočí vám po dokončení stahování automaticky okno s průvodcem instalací nového operačního systému. Pro tuto chvíli ho však ještě vypněte.

Ke svému Macu připojte vybraný externí disk nebo USB klíčenku, který může být kompletně zformátován, spusťte aplikaci Terminal (/Aplikace/Utility) a vložte do ní následující kód:

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app --nointeraction

Kód musí být vložen vcelku jako jeden řádek a název Untitled, který je v něm obsažen, musíte nahradit přesným názvem vašeho externího disku/USB klíčenky. (Nebo vybranou jednotku pojmenujte Untitled.)

Jakmile kód do Terminalu zkopírujete, vyzve vás aplikace k vložení administrátorského hesla. Znaky se při psaní z bezpečnostních důvodů nebudou zobrazovat, ale heslo přesto na klávesnici napište a potvrďte Enterem. Po zadání hesla začne systém příkaz zpracovávat a v Terminalu postupně vyskočí hlášky o formátování disku, kopírování instalačních souborů, vytváření instalačního disku a o dokončení procesu.

Pokud se vše zdařilo, na ploše (případně ve Finderu) se objeví jednotka s označením Install OS X Mavericks s instalační aplikací.

Čistá instalace OS X Mavericks

Právě vytvořená instalační jednotka je potřeba zejména v případě, pokud chcete z nějakého důvodu provést čistou instalaci nového operačního systému. Proces to není nijak zvlášť složitý, nicméně bez instalačního disku ho provést nemůžete.

[do action=“tip“]Před čistou instalací a formátováním jednotek se ujistěte, že jste si celý disk zazálohovali (například přes Time Machine), abyste nepřišli o žádná důležitá data.[/do]

Pro provedení čisté instalace stačí následovat tyto kroky:

 1. Vložte externí disk či USB klíčenku s instalačním souborem OS X Mavericks do počítače.
 2. Restartujte svůj Mac a během startu držte klávesu Option.
 3. Z nabídnutých jednotek vyberte tu, na které se nachází instalační soubor OS X Mavericks.
 4. Před samotnou instalací spusťte Diskovou utilitu (najdete ji v horním panelu nabídek), kde vyberete interní disk ve vašem Macu a kompletně ho smažete (viz obrázek níže). Je nutné, abyste ho zformátovali jako Mac OS Extended (Journaled). Můžete si také zvolit stupeň bezpečnosti smazání.
 5. Po úspěšném smazání disku zavřete Diskovou utilitu a pokračujte v instalaci, která vás již navede.

formatovani

Obnovení systému ze zálohy

Po provedení čisté instalace je na vás, zda si necháte váš původní systém kompletně obnovit, vytáhnete si ze zálohy jen vybrané soubory, anebo začnete s úplně čistým štítem.

Po nainstalování na čistý disk vám OS X Mavericks nabídne automatickou obnovu celého systému ze zálohy Time Machine. Stačí jen připojit příslušnou externí jednotku, na které se záloha nachází. Pak můžete začít tam, kde jste skončili v předchozím systému.

Můžete však tento krok přeskočit a později využít aplikaci Průvodce přenosem dat (Migration Assistant). Podrobný návod k aplikaci naleznete zde. S Průvodcem přenosu dat si můžete manuálně vybrat, které soubory ze zálohy chcete do nového systému přenést, například jen jednotlivé uživatele, aplikace nebo nastavení.

Zdroj: OSXDaily.com, MacTrast.com
OS X Mavericks 10.9 icon
 • Jarda

  Luxus !!! Díky za návod…

 • Aleš

  Pokud byste někdo chtěl provést čistou instalaci a neměli třeba dostupnou USB klíčenku nebo DVD jako já, jde to i bez toho, jen to trvá o trochu déle, protože se to instaluje dvakrát.

  Stačí jednou nainstalovat Mavericks normálně, přes App Store, čímž se vám nesmažou žádná data, ale Mavarecisk se nahrajou i na Recovery partition. Potom stačí restartovat počítač a při startu držet Cmd+R, tam vlézt do Disk Utility, vymazat disk pomocí Erase, odejít z Disk utility a dát Install new version of OS X, nebo tak nějak to tam píšou.

 • Marek Zeman

  Zvláštní, včera jsem udělal ten DMG to Flash USB proces ale nechtělo o bootovat. Když jsem vytvořil Mountain Lion USB tak to šlo, ale Mavericks USB nebootoval. Nějaké nápady?

 • Jarda

  Postupoval jsem podle návodu, bohužel mi to při mazání USB píše chybu „Error erasing disk error number (-69888, 0)“

 • Martin Badie

  ja teda taky bych doporucil pres cmd R a pak vymaz a instalace nacisto primo z appstoru, takhle jsem delal liona nebo mountainliona,

 • Jirka

  Přesně. Stačí při restartu podržet cmd plus r smazat disk a pak stáhnout osx. Dělal jsem to i u Mountain Lion a včera jsem provedl čistou instalaci Mavericku. Výrazně jednodušší než se patlat s vytvářením čehokoli :-)

 • Lucka Z.

  (je to nejnovější článěk, tak se ptám tady, idkyž vim že to neni úlně k tématu)
  Myslíte, že někdy v budoucnu bude Retina i na Macbook Air?

  • David Salcer 

   Dá se to očekávat. Retina rozlišení byl luxus…vždy to tak je se začátky a pak se to pomalu začne stávat standardem. Takže když už teď máme tolik přístroju s retinou je možný že se aj objeví Air s retinou. Osobne se zajmam ale spis o iPhone a macbook pro a iMac.

   • Lucka Z.

    No já bych si chtěla (jak můj dotaz napovídá) pořídit Air, ale mrzelo by mě, kdybych si ho teď někdy koupila a za rok, 2 by se objevil s Retinou. Zas tak nutně ho teď nepotřebuju, takže jestli je tu šance, že bude, tak si ráda počkám :)

    • Erik

     R určite dostane retinu. A nebude to dlho trvať. Podľa mňa, do roka.

 • AťŽijeMac

  A nebyl by tu i nějaký návod na to, jak na tom pos… OS jménem Mavericks dosáhnout toho, aby každá ikona, které se na ploše dotknu, neskončila na nekonečné hromadě v pravém horním rohu? Doufám, že na první záplatu nebudeme muset dlouho čekat. Děs!

  • Radek

   Pane, vy jste mi ale dement.

   • Host

    Radku, já bych za dementa označil spíš tebe. Mám úplně stejný problém – každá ikona, kterou na ploše uchopím nebo vytvořím, se automaticky hromadí na pravé horní ikoně plochy, resp. jejich hromadě. Nedaří se mi s tím nic dělat, restarty nepomáhají a ikony na ploše přestávají být použitelné. A k tomu se tu ozveš ty se svým nic neříkajícím příspěvkem

    • Zdeněk Eliáš

     A nastavení v nabídce Zobrazení volba Seřadit podle nebo Zobrazit podle by nepomohlo? Já na ploše standartně nic nemám ale když jsem si tam dal pár zástupců tak jsem je mohl přesouvat dle libosti a nijak se mi neshlukovali. Něco máte špatně nastavené.

     • Host

      Všechno fungovalo normálně až do přechodu na Mavericks. Ikony zůstaly rozmístěné stejně, ale jakmile některou z nich uchopím, už ji nepustím zpět na to samé místo, všechno se to shlukuje v jednom rohu. Prostě nějaký bug. Zkusím to všechno popřepínat, sice tím přijdu o aktuální rozmístění, ale snad to pomůže. Jen je to škoda – jako kdybych vysypal celý psací stůl včetně zásuvek na hromadu a začal s tříděním a rovnáním znovu.

      • Zdeněk Eliáš

       Já mám také Maverick a nic z toho co popisujete se mi neděje. Já si schválně dal na plochu asi 15 ikon a zkoušel s nimi psí kusy a NIKDY se mi nescukli na jednu hromadu. Založte si vlákno na MacFóru.cz určitě vám někdo poradí co se s tím dá dělat. Určitě to ale není špatným Maverickem. Na sto procent budete mít někde něco nastavené co vám to způsobuje. Mě se vámi popisované chování nastavit nepodařilo tak vám neporadím jak z toho ven.

       • Zdeněk Eliáš

        Ten odkaz je na špatnou stránku ja napsal macforum tečka cz a ono se to do komentáře vložilo jako odkaz na nějaký web jako ru tečka cz. Omlouvám se za to.

       • Host

        Díky, zatím jsem se k tomu nedostal, jen vím, že nastavení jsem procházel a nic zvláštního jsem nenašel. Ono takhle divné chování snad ani nastavit nejde. Restart nepomohl. Ale nevzdám to. ;-)

      • Mrtns

       doporučuju aplikaci desktop saver. Ne že by tento problém vyřešila, ale zachová nastavení ikon, kdyby náhodou něco příště…

  • Dave

   Tak po dnešním přechodu na Mavericks, mám ten samý problém se shlukováním složek na ploše do pravého horního rohu poté, když se pokusím jakoukoliv složku na ploše kamkoliv přesunout…

  • disqus_Z6TNv6yJiA

   Co takhle nastaveni velikosti mřížky ikon?
   Není mřížka tak velká, že je na ploše jen 1 pozice?

   Tomas B.

   • Host

    Kdepak, vyzkoušel jsem změnit velikost mřížky, ale tím to není. Už jsem ve fázi, že to všechno nepadá do jednoho rohu, ale i tak mám pořád problémy – některá místa na ploše jsou v pořádku, z jiných mi ikona uteče někam … prostě třeba o 5 míst jinam. Zatím nevím co s tím.

 • Espajr

  Ahoj, nevíte někdo jak zálohovat pouze itunes, ale i včetně záloh iphone, ipadu apod? Když sem to dříve zkoušel přes Timemashine, nepovedlo se mi to přesně takhle.

  • Beast Jane

   Staci skopirovat slozku iTunes, nachazi se v systemove slozce Hudba :)

 • Cibula Peter

  Dobrý deň stačí nainštalovať update s appstoru počas bootovania stlačiť CMD plus R sformátovať macintosh HD zavrieť diskovú utilitu a zvoliť novú inštaláciu….

 • Šárka Zapletalová

  Sry za blbej dotaz, prostě jsem jen ženská :-D Ale je potřeba před instalací OS X zálohovat data? Nebo se při instalaci nesmažou? Díky

  • Gui

   Standartne k smazani dat nedochazi. Nicmene z vlastni zkusenosti muzu rict, ze existuje urcite % uzivatelu, kterym instalace proste neprojde napoprve. Z tohodle duvodu je vzdycky lepsi zalohu udelat. ;-)

   • Andrea

    ano, ano, bohužel se mi to stalo :-(

 • marcus

  Pokud neudělám čistou instalaci, hrozí nějaké problémy?

  • Roman

   tiez by ma zaujimalo ci ma pre mna cista instalacia nejaky zmysel, zatial som si problemy nevsimol..

   • Petr

    Taky sem udělal jenom upgrade na MacBook Pro 15 – 2012, z ML a říkal si, že prdím na doporučení v diskuzích na čistou instalaci. To sou zase chytráci, říkal sem si… Kdo se s tím má dělat? A jak šel krásně upgrade, dokončeno vše v pohodě… Nejdřív sem si všimnul, že nějak zmizel počet nepřečtených emailů – v ikoně klienta Apple mailu (a že jich tam bylo před upgradem asi 900), upgradoval sem dál… nová verze Aperture, GarageBand, atd… Jedena verze Bandu mi tam zůstala z ML 5.0.5, dal sem ji upgradovat na 6.0.5 a ona se naistalovala znovu, takže sem měl v Launchpadu i aplikacích najednou dvě verze Bandu, 5.0 a 6.0… Při aktualizaci iMovie se to v polovině stahování kouslo, ale nějak se to doinstalovalo (ikona iMovie změnila barvu ze žluté na fialovou (nová verze), nicméně druhý den mi to nabídlo opět aktualizaci iMovie, která se v polovině stahování opět zasekla, v Lauchpadu zmizela ikona iMovie, zůstal jen údaj o zbývající velikosti do konce stahování a PAUSE a nešlo už to rozběhnout.

    Po otevření emailového klienta zmizely odeslané zprávy, přijatých tam byla snad desetina… naštěstí sou zálohovány u Google.

    No a teď sem pomocí tohohle článku úspěšně dokončil čistou instalaci a vše v pohodě, Mail i programy, za což autorovi článku děkuji převelice!

    Dík ještě Dejwikovi, za tip na Liondiskmaker – doporučuji.

 • marcus

  Rozhodl jsem se pro čistou instalaci bez inst. disku.
  Ale potřeboval bych poradit nebo možná spíše ujistit a doplnit, abych něco nepodělal.

  1. Stáhnu Mavericks a nainstaluju. (mám staženo)

  2. Restartuju Mac, při restartu podržím cmd + R (stane se něco?)

  3. Spustím disk utility – zformátuju macintosh HD – opustím disk utility

  4. Nainstaluji nový OS X – jak? odkud? vyskočí nějaká nabídka?

  Mavericks mi nabídnou obnovit ze zálohy Time Machine?

  Omlouvám se dělám to poprvé tak Vás prosím o shovívavost:)

  Díky za tipy a rady

  A to nejsem ani blonďatej :))))

  • Cibula Peter

   K 4 Bodu ako náhle opustíte disk utility tak pod nou bude nainštalovať nový OS a už vám vyskočí inštalátor že stahuje komonenty s internetu ……. Pripravte sa na určitú časovú náročnosť takéhoto riešenia .Umna to na pomerne dobrej sieti trvalo cca 5hod …..

   • Marcus

    Díky

 • czechboy0

  Jinak, kdyby nekdo mel nainstalovany Fusion drive na oficialne nepodporovanem Macu a chtel instalovat Mavericks – pozor, Fusion drive (CoreStorage) nejsou napric 10.8/10.9 kompatibilni. Budete muset smazat a znovu vytvorit Fusion drive.

  Kdyby nekdo mel tenhle problem, stravil jsem and tim den, ale aspon vim, co a jak vyresit :-D Tak dejte kdyztak vedet treba na Twitteru (@czechboy0)

 • Martin1254

  Môžem si zálohovať dáta na ten istý externý disk, na ktorý plánujem vytvoriť aj inštalačku OS X? O tá inštalačka sa dá odtial potom zmazať?

  • add_on

   Prave to tiez riesim. Podla mna disk je potrebne rozdelit na particie kde na jednej bude zaloha+ostatne data a na tej mensej prave boot Maverick-u.

 • User

  Malý dotaz – v článku není až tak jednoduše zmíněno, kam se vlastně ta instalačka z App Store uložila a co s ní po vytvoření instalačního flash disku udělat – pokud je to na počítači, který slouží jen pro ten download. Asi by stálo za to pak ten několika gigabytový soubor zase smazat. Takže co s tím? Kde to hledat?

  • Host

   Je to v Applications a jmenuje se to Install OS X Mavericks.app – po využití je to možné smazat.

 • Martin1254

  OD 14:02 robím čistu inštaláciu… Dal som si trojitu bezpečnosť zmazania čiže to aj poctivo dlho trvalo :D možem však povedať že to stálo za to a Mavericks sa mi páči :) už len to obyčajné safari a domová stránka a nový sposob ako tam skáču nové taby je super :D vrelo doporučujem prechod :) keby niečo je teraz 22:18 :D a nelutujem ten čas

 • Tomáš Kubín

  Jsem uplnej laik, da se OS X instalovat na jinej stroj nez Mac napr. Samsung N145?

 • Lukas

  pri pokusech instalovani na PC (HP dv6 1330) mi vzdy vyskoci chyba reason: mac-f22788a9. Nevi nekdo co s tim?

  • Cibula Peter

   Viem čo stým kúpiť si Mac a nešpekulovať s hackintosch-om.Ktorý snád nemá ani jedinú pozitívnu vlastnosť……

 • Elko

  zdravim, prosim poraďte mi, když stahnu maverick, a dam jen instalovat mohu zachovat dosavadní data, mam tam spoustu důlžitých programů které se složitě instalují, jde to aniž bych o ně přišel? děkuji

 • tommusic

  pokud admin nemá heslo? je nějaké řešení?

 • Lubka

  Nainstaloval jsem Maverics klasicky z AppStoru.Systém je poměrně svižný.Sice jsem ztratil fotky v knihovně iPhoto po aktualisaci aplikace, ale ok..Vše jede jak má, až na jednu věc: Nejsem schopen spustit nový Adobe Flash Player v počítači.. Klasicky stáhnu z ofiko stránek.Spustím a stejně mi to hlásí , že mám zastaralou verzi.Přitom přes Finder lze dohledat , že je to nejnovější verze..Také se mi přehrávač nahrál trošku někam jinam.Dříve byla ikonka klasicky mezi aplikacemi .. ted ne.
  Moc prosím, věděl byste mi někdo pomoci?… Mám MBA 2011.

 • Václav

  Dobrý den, chci se zeptat. Po zkopírování kódu a zadání hesla do aplikace Terminal se ukáže hláška:
  Failed to start erase of disk due to error (-9999, 0).
  A error occurred erasing the disk.
  Ta se opakuje a dále nelze pokračovat.
  Prosím o radu.
  Děkuji

  • maverick

   …měl jsem podobnou věc a vyřešil jsem to přes DISK UTILITY. Zformátovat flashku znovu, pro jistotu jsem na ní nechal jeden jediný oddíl..

   • Václav

    To jsem udělal. Pořád ta stejná hláška..

    • Aleš K

     Taky prosím o radu, co s tím :/ Zůstal jsem na tom viset. Zkoušel jsem 2 Flash disky a nic :/

 • Zdeněk

  Zdravím, při instalaci OS X Mavericks jsem narazil na celkem zásadní problém. Systém jsem se pokusil nainstalovat na MacBook Pro 3,1 (late 2007 / 4 GB RAM, aktuálně OS X 10.6.8) nejdříve prostřednictvím App store. Instalační balík se stáhl a začal instalovat, ale po restartu se laptop již nerozběhl – zamrzl při načítání systému a neustále se sám od sebe restartoval. Pomohla až obnova z Time Machine přes instalační CD Mountain Lion.

  Zkusil jsem proto vytvořit instalační USB Mavericks dle vašeho návodu a následně také prostřednictvím aplikace DiskMakerX (návod zde: http://arstechnica.com/apple/2013/10/how-to-make-your-own-bootable-os-x-10-9-mavericks-usb-install-drive/).
  Při startu laptoptu držím ALT, objeví se nabídka startovacích disků, ale po zvolení USB instalačního disku se nic nestane. Chvíli svítí logo Applu a poté se načte systém ze standardního HDD.
  Zkoušel jsem jestli není chyba v USB disku, ale můj MacBook Air (mid 2011 / OS X 10.8.5) ji dokáže nabootovat a nainstalovat z ní Mavericks zcela bez problému.
  Zkoušel jsem i manuální formátování USB disku, ale výsledek byl vždy stejný.

  Nenapadá vás kde by mohl být v případě staršího MB Pro problém? Doplním, že tento model by měl dle oficiálních údajů Mavericks zvládat.

 • Miroslav

  Zdravim, udělal jsem smazání disku, protože jsem si myslel, že budu moc udělat obnovení maverick přes internet, bohužel mi to ale nepovolili protože jsem macbook kupoval od známého a byl tam nainstalovaný maveric a teď to po mě chtělo licenci v app store na lion ale tu já nemám, teď mám celý macbook smazaný a zálohu nemám, je nějaká šance na obnovení???

 • Marian

  Dá se vytvořit instalačku i na DVD? Díky!