Zavřít reklamu

Od úterý je v Mac App Store zdarma ke stažení nový operační systém OS X Mavericks. Přechod na něj je velice jednoduchý, stačí si stáhnout instalační balíček a v několika krocích nový systém nainstalovat. Výhodou však je, pokud si pro všechny případy vytvoříte rovnou také instalační disk OS X Mavericks, abyste nemuseli příště znovu stahovat z Mac App Store. Instalační disk se hodí zejména při čisté instalaci systému.

Vytvoření instalačního disku je nyní skoro tak jednoduché jako získat Tipsport Akční kód, který se bude hodit pro vaše vsázení u této kanceláře. Je sice třeba během procesu použít Terminal, nicméně do něj stačí zadat jen jeden jednoduchý kód, takže to zvládne i uživatel, který s Terminalem běžně do styku nepřichází.

Pro vytvoření instalačního disku je zapotřebí externí disk či USB klíčenka o minimální velikosti 8 GB, přičemž kompletní obsah zařízení bude před vytvořením instalačního souboru vymazán.

Vytvoření instalačního disku či USB klíčenky

Pro úspěšné vytvoření instalačního disku je třeba nejprve si nový OS X Mavericks stáhnout (přímý odkaz zde). V Mac App Store je k dispozici zdarma. Ani po instalaci není problém si instalační soubor s OS X Mavericks kdykoliv stáhnout, nicméně celý systém má 5,29 GB, a tak není od věci si ho pro příští použití uložit. Proto vytváříme instalační disk.

Pokud stahujete OS X Mavericks poprvé (a ještě fungujete na starší verzi systému), vyskočí vám po dokončení stahování automaticky okno s průvodcem instalací nového operačního systému. Pro tuto chvíli ho však ještě vypněte.

Ke svému Macu připojte vybraný externí disk nebo USB klíčenku, který může být kompletně zformátován, spusťte aplikaci Terminal (/Aplikace/Utility) a vložte do ní následující kód:

sudo /Applications/Install OS X Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install OS X Mavericks.app --nointeraction

Kód musí být vložen vcelku jako jeden řádek a název Untitled, který je v něm obsažen, musíte nahradit přesným názvem vašeho externího disku/USB klíčenky. (Nebo vybranou jednotku pojmenujte Untitled.)

Jakmile kód do Terminalu zkopírujete, vyzve vás aplikace k vložení administrátorského hesla. Znaky se při psaní z bezpečnostních důvodů nebudou zobrazovat, ale heslo přesto na klávesnici napište a potvrďte Enterem. Po zadání hesla začne systém příkaz zpracovávat a v Terminalu postupně vyskočí hlášky o formátování disku, kopírování instalačních souborů, vytváření instalačního disku a o dokončení procesu.

Pokud se vše zdařilo, na ploše (případně ve Finderu) se objeví jednotka s označením Install OS X Mavericks s instalační aplikací.

Čistá instalace OS X Mavericks

Právě vytvořená instalační jednotka je potřeba zejména v případě, pokud chcete z nějakého důvodu provést čistou instalaci nového operačního systému. Proces to není nijak zvlášť složitý, nicméně bez instalačního disku ho provést nemůžete.

[do action=“tip“]Před čistou instalací a formátováním jednotek se ujistěte, že jste si celý disk zazálohovali (například přes Time Machine), abyste nepřišli o žádná důležitá data.[/do]

Pro provedení čisté instalace stačí následovat tyto kroky:

  1. Vložte externí disk či USB klíčenku s instalačním souborem OS X Mavericks do počítače.
  2. Restartujte svůj Mac a během startu držte klávesu Option.
  3. Z nabídnutých jednotek vyberte tu, na které se nachází instalační soubor OS X Mavericks.
  4. Před samotnou instalací spusťte Diskovou utilitu (najdete ji v horním panelu nabídek), kde vyberete interní disk ve vašem Macu a kompletně ho smažete (viz obrázek níže). Je nutné, abyste ho zformátovali jako Mac OS Extended (Journaled). Můžete si také zvolit stupeň bezpečnosti smazání.
  5. Po úspěšném smazání disku zavřete Diskovou utilitu a pokračujte v instalaci, která vás již navede.

Obnovení systému ze zálohy

Po provedení čisté instalace je na vás, zda si necháte váš původní systém kompletně obnovit, vytáhnete si ze zálohy jen vybrané soubory, anebo začnete s úplně čistým štítem.

Po nainstalování na čistý disk vám OS X Mavericks nabídne automatickou obnovu celého systému ze zálohy Time Machine. Stačí jen připojit příslušnou externí jednotku, na které se záloha nachází. Pak můžete začít tam, kde jste skončili v předchozím systému.

Můžete však tento krok přeskočit a později využít aplikaci Průvodce přenosem dat (Migration Assistant). Podrobný návod k aplikaci naleznete zde. S Průvodcem přenosu dat si můžete manuálně vybrat, které soubory ze zálohy chcete do nového systému přenést, například jen jednotlivé uživatele, aplikace nebo nastavení.

Zdroj: OSXDaily.com, MacTrast.com
.