iWant

Microsoft ukázal počítače pro profesionály a kreativce. Na řadě je Apple

iWant

Tento týden je v technologickém světě nesmírně zajímavý. Nové produkty dnes představoval Microsoft, zítra ho bude následovat Apple a zajímavý je z toho důvodu, že budeme moci získat dobrý vhled do strategie obou firem, jak smýšlejí nad počítači. Také keynote Applu se má týkat především počítačů.

Na debatu o tom, co představil Microsoft, co to znamená a jak by na to měl reagovat Apple, je zhruba jen čtyřiadvacet hodin, a tak by bylo nejlepší si ten jeden den počkat, než vyneseme nějaké soudy. Microsoft ale dnes Applu hodil rukavici, kterou by zřejmě měl jeho sok sebrat. Pokud ne, dost možná se významně odvrátí od uživatelů, kteří mu kdysi pomohli na vrchol.

Řeč není o nikom jiném než o tzv. profesionálních uživatelích, jimiž máme na mysli různé vývojáře, grafiky, umělce a mnoho dalších kreativců, kteří používají počítače pro zhmotňování svých představ a nápadů a tedy i jako nástroj pro živobytí.

Apple si takové uživatele vždy hýčkal. Jeho počítače, pro běžného uživatele často nedostupné, dříve kolikrát představovaly jedinou možnou cestu, jakou se mohl takový grafik vydat. Vše bylo dělané tak, aby měl k dispozici všechno, co potřebuje, a samozřejmě nejen grafik, ale kdokoliv další, kdo potřeboval vysoký výpočetní výkon, připojovat periferie a používat další pokročilé nástroje.

microsoft-surface-studio

Jenže ta doba je pryč. Apple sice nadále ve svém portfóliu drží počítače s přídomky „Pro“, kterými právě na náročné uživatele cílí, ale kolikrát už to vypadá, že to je jen naoko. Ta tam je maximální péče o filmaře a fotografy, pro které představovaly Macy, ať už stolní nebo přenosné, tu nejlepší volbu.

Apple obecně v posledních letech své počítače, a to všechny do jednoho, přehlíží, ale zatímco běžného uživatele to někdy zas až tak trápit nemusí, profesionálové trpí. Kdysi výkladní skříně Applu v této oblasti – MacBook Pro s Retina displejem a Mac Pro – nebyly aktualizovány tak dlouho, že by si jeden mohl myslet, jestli Apple ještě vůbec zajímají. Potřebné péče se nedostává ani dalším modelům.

Zítřejší keynote proto představuje pro Apple jedinečnou příležitost, jak všem pochybovačům, ale i dosud věrným zákazníkům ukázat, že počítače jsou pro něj stále téma. Byla by chyba, kdyby tomu tak nebylo, přestože mnohem více v módě jsou mobilní zařízení. iPhony a iPady ale nejsou pro všechny, respektive filmař na iPadu prostě nesestříhá takové věci jako na počítači, ač se může Tim Cook snažit přesvědčovat o opaku sebevíc.

apple-pencil-ipad-pro03

Jistě teď mnozí poznamenají, že s tím vším výše zmíněným by šlo počkat do zítra, protože Apple může představit produkty, které ho opět vrátí do sedla, a pak budou taková slova z velké části zbytečná. Ale vzhledem k tomu, co dnes ukázal Microsoft, je dobré si poslední roky Maců připomenout.

Microsoft dnes totiž jednoznačně ukázal, že mu právě na profesionální sféře uživatelů velice záleží. Dokonce pro ně vyvinul i úplně nový počítač, který má ambici přemodelovat způsob, jakým kreativci pracují. Nový Surface Studio možná svým all-in-one provedením a tenkým displejem připomíná iMac, ale tam zároveň všechny paralely končí. Kde možnosti iMacu končí, tam ty Surface Studia teprve začínají.

Surface Studio má 28palcový displej, který můžete ovládat prstem. Zobrazí stejně širokou paletu barev jako iPhone 7 a díky dvěma ramenům se dokáže velice snadno naklánět, abyste ho mohli využít například jako plátno pro pohodlné kreslení. Navíc Microsoft představil ještě „radiální puk“ Dial, který funguje jednak jako jednoduchý ovladač pro přibližování či listování, ale také ho můžete přiložit k displeji, pootáčet jím a měnit barevnou paletu, kterou právě kreslíte. Samozřejmá je spolupráce s tužkou Surface Pen.

Výše zmíněné je jen zlomek toho, co Surface Studio a Dial nabízejí a umí, nicméně pro náš účel to postačí. Troufnu si odhadnout, že pokud dnes sledovali prezentaci Microsoftu majitelé Maců, odpovídající škatulce profesionálů, museli si nejednou povzdechnout, jak je možné, že něco takového nedostávají od Applu.

Rozhodně se věc nemá tak, že by měl zítra napochodovat na pódium Phil Schiller, hodit za hlavu všechno, co dosud hlásal, a představit iMac s dotykovým displejem, ale pokud se bude vše točit jen kolem základních MacBooků, bude to také špatně.

Microsoft dnes ukázal svou vizi kreativního studia, kde ani tak nutně nezáleží, jestli zrovna máte tablet Surface, notebook Surface Book nebo stolní počítač Surface Studio, ale máte jistotu, že pokud budete chtít (a pořídíte si v dané kategorii dostatečně výkonný model), budete moci tvořit všude, a to i s tužkou nebo Dialem.

Apple se místo toho v posledních letech snaží mermomocí protlačit iPady jako jedinou náhradu všech počítačů, až z toho na profesionály dokonale zapomíná. Těm se sice na iPadech Pro s tužkou Pencil skvěle kreslí, ale výkonný stroj v podobě počítače stále mnoho z nich potřebuje v zádech mít. Microsoft má ekosystém uzpůsobený tak, že vlastně můžete víceméně všude dělat všechno a vším, stačí si jen vybrat. Apple takovou možnost z různých důvodů nemá, ale přesto by bylo skvělé vidět, že mu na počítačích, a to po hardwarové i softwarové stránce, ještě stále záleží.

Běžným uživatelům může líbivý dvanáctipalcový MacBook v růžově zlaté stačit, ale kreativce neuspokojí. Dnes to vypadá, jako by Microsoftu na těchto uživatelích záleželo mnohem více než Applu, což je s ohledem na historii velký paradox. Již zítra ale může být všechno jinak. Na tahu je nyní Apple, který by měl vhozenou rukavici zvednout. Jinak všichni kreativci zapláčou.

 • Shteffi

  Proč by měl sakra Apple odpovídat, tím, že by kvůli tomu, že Microsoft udělal dotykový AllinOne, taky představit dotykový iMac?
  Myslím, že Apple historicky neustále dokazuje, že tohle pro něj není cesta. Protože je to cesta do pekel. Nemá smyls dělat věci větší a lepší jenom proto, že je má konkurence. Ale dělate je lepší v om směru, který má smysl.

  Nicméně souhlasím s tím, že vývoj minimálně v aktualizacích vnitřností Maců jde pomalu.

  • Tady ale nepadlo ani slovo o dotykovém iMacu. Tady padlo slovo iMacu, MacBooku pro, Macu Pro a všech strojích, které nás (spoustu z nás) živí.

   Protože třeba iMac 5K (akuálně z něho píšu) je krásnej – ale pokud si k němu mám připojit druhej monitor – Thunderbolt Cinema Display to určitě nebude. (a tady jsme u zdroje problému – protože dřív nejlepší možnost na trhu je dnes velice, ale velice zaostalá – a tak je to s většinou z nich)

   • Stavros

    Díky za tuto poznámku. Je až s podivem, s jakou úporností se Apple drží svých odporně lesklých a kvalitativně naprosto průměrných displejů, kterými iMac činí naprosto nepoužitelným pro každého jen trochu profesionálního uživatele…

    • DusanK

     Pretoze podla genialneho Apple designera, ktoremu sa neodvazi v Apple nikto odporovat, leskly display vyzera dobre v obchode, matny by si nikto nevsimol… A ze na tom je potrebne aj pracovat – to je predsa nepodstatne, to nezaujima nikoho.

     • Robin Martinez

      Jo, a to, že lesklý displeje v profi sféře (foto, video) obecně podávají horší barvy než matný, zas u pana Japka nikoho nezajímá.

  • Martin Novák

   Já si ba naopak myslím, že v tomhle Microsoft udělal dobře, sice nejsem takový profesionál, ale když jsem to viděl, tak bych ten počítač hned chtěl. Oproti tomuhle vypadá iMac jako chudý příbuzný… Mám rád Mac, ale je načase, aby se jim Apple začal zase věnovat, i ty updaty systému už nejsou zádná sláva (ale na tomhle je pořád hůř Microsoft – viz. instalace aktualizací dnes v 7 ráno v práci, bez možnosti hodinu pracovat :D)

   • Robin Martinez

    Z vlastní zkušenosti vím, že tyhle velký dotykový udělátka – myslím pak notebooky nebo nedejbože displeje – po čase začnou překážet.

    Hlavně z toho bolí ruka, displej je umatlanej apod. Můj názor je takovej, že počítače maj bejt nedotykový (případně s dotykem pro minimální interakci). Dotyk patří mobilním zařízením

   • Petr Hlavička

    Tak macOS mi nijak zaostalý nepřijde. Ono lepší než, aby ho Apple začal předělávat na dotykové rozhraní ale co mě děsí víc je spíše neaktualizace a zařezávaˇní profi softwaru. Takhle aby člověk přešel k adobe což s grafikami amd v macích… no :D

    • Robin Martinez

     macOS je, zase dle mého, nejlepší systém pro masy, který je na trhu. Bohužel mu v posledních letech škodí časté vydávání nových verzí (1x ročně). Stejně tak je na tom iOS. Přijde mi, že od té doby chyb (pravda, že většinou nezávažných, grafických nebo jiných menších) přibylo geometrickou řadou.

  • Stavros

   Souhlasím. Nicméně častější aktualizace „vnitřností“ maců (zejména těch přenosných) mi nechybí. Parametry a výkon v benchmark testech samy o sobě faktickou výkonnost a praktickou použitelnost nijak nezaručují… ;)

 • Robin Martinez

  Microsoft (dle meho skromneho nazoru) predstavil tak maximalne kupu sra*cek. Od monopolni IT firmy bych asi cekal vic, nez je posahany Paint 3D a komp za 70 klacku

  • Martin Novák

   Kupu sraček? Na tomhle se museli hodně nadřít, už jen vyrobit ten monitor a k tomu ten puk muselo dát kupu práce…

   • Robin Martinez

    a přitom taková blbost…

  • Petr Hlavička

   Ten 3D paint je dost blbost to souhlasím. Největší fail ta reklama, kde děti tvrdí jak je to revoluční a jak na to čekaly celý život. Co se ale týká hardwaru tak mě MS dost baví. Snaží se posouvat hranice a možnosti profi počítačů což rozhodně není k zahození. Velké mínus je ale cena a to u jakéhokoliv výrobku surface.

   • Stavros

    Souhlasím. Hardware od Microsoftu mě taky vždy pobaví. Nad nedávnou prezentací kloubového hnusu zvaného Surface jsem řval smíchy… :D :D :D … Tohle rýsovací prkno už sice až taková sranda není, ale i tak vzbudí úsměv ta úporná snaha nacpat se do oblasti, kterou absolutně nezvládám… ;)

 • Petr Hlavička

  Tak ono Microsoft chtěl také nejdříve proniknout do konzumní sféry, ale protože Win 8/10 přišly zkrátka velmi pozdě nepodařilo se mu to. Na ten účet ukončil vývoj win. phone a svého bandu. V rámci konzumních PC také nemohl konkurovat zaběhlým levným výrobcům tak se vydal do jediné možné sféry, kterou mu uvolnil právě Apple. Jakožto velký „apple fan boy“ musím ale uznat že Microsoft převádí neskutečné věci a dokazuje že myšlenka PC není překonaná myšlenkou „PostPC“ naopak obě teze se můžou báječně doplňovat. Microsoft převádí nádherně zpracované a domyšlené stroje, které jsou přesně jeho filosofií a byl bych rád kdyby s něčím podobným v rámci své filosofie přišel Apple což rozhodnem není mít v každém stroji dotykový display. Takovéto řešení by vyžadovalo přebudování macOS což by celkový uživatelský zážitek pokazilo. Stačilo kdyby se dalo na trackpadu případně celé spodní hraně MacBooku/magickeyboard/tracpad kreslit pomocí Apple pencil např., aby apple dohnal konkurenci v hardwaru atd..

  • JK

   Raději budu kreslit na displej tak jako na velké plátno a ne někam dolů a koukat nahoru jako nevidomý. Co je přirozenější?
   Jinak něco jako tento puk běžně používají projektanti nejen k zoomování v Autocadu

 • Daniel Čada

  Zajímalo by mě, jestli vůbec nějaký profi projektant nebo architekt kreslí tužkou po displeji, či bude používat tento zvláštní puk. Podle mě ne. Je to dobré tak akorát na reklamní video.

  Pokud se mýlím, nechť mě prosím někdo opraví.

  Podotýkám, že po letech, kdy uživatelé Windows kritizovali iMac za jeho chabou rozšířitelnost tento spor Microsoft rozsekl. Udělal něco jako iMac. Sice zatím nezvládl technologii jako Apple a nedokázal vše vměstnat do těla monitoru, ale i tak má správný směr.

  • Robin Martinez

   Ten puk je dobrej nápad – podle mě se to fakt hodí pro různý tyhle studia a podobný hovadiny. Podle mě to je taková jiná verze Appláckýho Tragic Trackpadu. Počtadlo je zajímavý, drahý. To, že má velkej a tenkej displej mě lehce děsí. Prodávat se to asi bude, ale podle mýho to není nic extra.

  • Petr Hlavička

   Tak iMac má bouli na zádech a tohle pod dispalyem :D osobně si myslím že pro rychlou změnu barvy, posunutí posuvníku a tak to může být velmi užitečné. A to nejen přichycené na displayi ale i ležící na stole. Nic co by přinášelo kopu nových možností, ale je to jisté zergonomičtění ovládání systému. Teda zatím z mého dojmu.

   • Stavros

    Pokud vezmu na milost koncept iMacu, který ale Apple na rozdíl od Microsoftu technologicky i designově zvládá nesrovnatelně líp, vždy skončím u odporně lesklého skleněného a nekalibrovatelného displeje, kterým to zabíjí zase Apple…

 • Tomáš Čech

  Myslím si, že ten „puk“ by měl být čistě softwarový přímo v systému; zobrazitelný nějakým gestem. Jako hardware je to jen další věc k rozbití, ztracení a hlavně asi k zaplacení.

 • jager a becher

  Tohle bude zabitý z podstaty Widlema, jediný co by to mohlo zachránit je Ubuntu.

  • Robin Martinez

   Zrovna nedávno jsem přemýšlel, že si koupím nějakej surface a narvu tam linux (pokud to teda jde a nemaj to ošéfený). Pak jsem se podival, kolik ty surfacy stojej.

  • Jenda

   Problém Windows je ten, že lidi ten systém provozují na strašných šrotech. Přitom stačí obyčejný SSD disk a rozumně velký RAM a je po problému. Na desktopu i stařičkém NTB mám SSD disk. Na deskotu 20GB RAM (je to na hry) a NTB jen 4GB. Vše lítá. Na desktopu mám Win10 víc jak rok. Ani jednou se to neseklo, nezpomaluje se to, všechny nové i staré programy fachají. Není si na co stěžovat. NTB je prastarý HP 6730S. Původně tam byly Visty. S těma se nedalo dělat. Tak tam roky šlapalo Ubuntu. Po upgradu disku na SSD jsem tam zkusil dát Win10. Vše funguje, stařičký noťas vydrží 5-6 hodin (nová baterka). Na práci ve Officech to stačí. Widle nejsou špatněj systém. Bohužel sestavy, na kterých běží OSX jsou násobně dražší a pak se zdá, že Widle jsou na hovno. Dejte to na srovnatelný HW a situace je jiná. To, co představil Microsoft, bude drahé železo, ale zato to bude chodit stejně jako OSX na Apple

   • jager a becher

    Dej na stejné železo Lubuntu nebo Xubuntu a Spyware 10 => Widle jsou na h***o, Lubuntu lítá jak z praku.

 • Jan Šalomoun

  Díky za pěkný článek. Cítím to dost podobně. Dělám na obou platformách, jsem kamarád jak s okny tak s jablky, ale když dnes porovnám svůj macbook pro s takovým Dell XPS 13, tak je prostě mac zastaralý kus železa. Uvidíme zítra. To co dnes představil Microsoft se mi líbí velmi.

  • Stavros

   Můžu se prosím zaptat, jak starý MacBook s tím zázrakem od DELLů porovnáváte a jaká práce se vám líp dělá pod „Wokenicema“? ;)

   • Jan Šalomoun

    MacBook Pro 2015. Obecně – pokud pracuji s MacBookem v režimu notebook, tak se mi lépe pracuje s macos, pokud vezmu do ruky myš a připojím monitor – mám raději windows. Oba systémy mají svá pro a proti a přijdou mi úsměvné diskuze o tom, který je lepší. Záleží na tom, co člověk dělá a jakým stylem to dělá.

  • PetrOdut

   Vzdyt ten Dell nema ani retina display…

   • Jan Šalomoun

    Dell dělá tyto notebooky ve dvou rozlišeních

    13.3 inch FHD AG (1920 x 1080) InfinityEdge
    13.3 inch QHD+ (3200 x 1800) InfinityEdge

    Výdrž na baterky, výkon (budu-li porovnávat konfigurace ve stejných cenových kategoriích), nositelnost a celková použitelnost celého zařízení je o kategorii výše. A říkám to jako majitel macbooku pro model 2015. A to se děsím, kolik portů zase zmizí dnes večer z nového macbooku :-)

    • jager a becher

     1) Jenže ten tvůj Dell XPS13 má poruchové konektory (nejčastější závada u reklamací).
     2) Má Windows nebo Ubuntu (aspoň ten Linux je plus)
     3) Většina XPS13 má otřesný LCD panel, ten QHD není špatný, ale mě nepřesvědčil.

     To nejpodstatnější…. nejvýkonnější (zároveň nejdražší) dnešní varianta XPS13 má slabší výkon CPU než Macbook Pro 13 mid2014.

     XPS13 má citelně pomalejší SSD disk než MBP 13 Early 2015.

     Klávesnice XPS13 to je výsměch samo o sobě, příšerné provedení jak z hračkářství.

     Sendvičová konstrukce, z venku placky hliníku, uvnitř snad magnesiová slitina potažena tenkou vrstvou plastu, je taky dost hrozná (chápu na PC platformě je to to nejlepší) ve srovnání s unibody Macbook šasi je Dell opět příšerný a nekvalitní.

 • Xenon

  Kdo si pamatuje tak microshit mel ten obejvákovej stůl s „pukem“ a snažili se s tim něco udělat. Koukám projekt „puk“ vyhrabali ze šublata a vměstnali ho sem. SW řešení lepší. Po design HW stránce na Microshit dost dobrý. Zajmavý je že nějak nemůžu najít rozsáhlejší tweety, diskuse,5 článků na idnesu a další blití na fb o tom jak jsou to předražený stroje

  • JK

   Jo to je pravda a tak nějak si neumím představit jak mám puk na stole a potom ho prdnu na displej, který bude brzo plný škrábanců, ale třeba je to jinak.

 • Stavros

  Vždy zamrzí, když vidím, kolik práce někdo vynaložil, aby stvořil další nesmysl. Kdyby se Microsoft držel toho jediného, co opravdu umí (serverové OS a související SW), udělal by líp. Další designová zvrácenost, pravda, ne tak hnusná, jako „kloubový“ Surface, ale když člověk uváží, co to bude pohánět… A koncept „dva v jednom“ je blbost dobrá tak akorát do uřvané TV reklamy Zelené příšery… ;) … Jediné, s čím v článku souhlasím, je konstatování, že Apple čím dál víc kašle na profesionálního uživatele…

  • JK

   Koncept je rozhodně dobrý. Pokud to nebude mít výkon je to zabitý.

 • PK

  Já musím říct těžká paráda, jestli tady někdo říká že by takovou mašinu nechtěl tak je sakra velkej pokrytec

 • PK

  už se nemůžu dočkat až zítra uvidím nový počítač z ořezanými porty se stejnou kvalitou displeje nad kterym se bude někdo rozplývat že je nejlepší a světě a blbosti nad klávesnicí sice v duchu doufám že to tak nebude a jestli ano tak jsem s Applem skončil

  • Robin Martinez

   Bohužel, musím souhlasit. Tohle mě na Applu poslední roky dost vadí. Příjdou s průměrným produktem, ale dělají, jako by na to čekal celý svět a nastaví tomu takovou cenu.

 • SD

  Apple prece taky bojuje. Treba tim, ze zrusi esc klavesnici, kterou vsichni pouzivaji :) taky USB A zrusi, i kdyz je stale lide pouzivaji.. holt jeden inovuje a druhej zase rusi porty.

  • Petr Šourek

   Klávesu ESC nepoužívám :-) Ne že bych chtěl ať ji zrušej, jenom reaguji na slůvko „všichni“

   • PetrOdut

    Jak někdo nemůže používat ESC? :D

    • Petr Šourek

     Zeptám se, k čemu?

     • Robin Martinez

      já ji konkrétně teda používám dost – obecně jsem víc ‚klávesnicová‘ osoba. Rychle tím zruším nějaký okno, dialog.

      Command + Option + Esc mi pomůže pro rychlé ukončení zamrzlých aplikací.

      Všechno jde řešit myší, ale je to o zvyku.

      • Petr Šourek

       Jsem také klávesnicová osoba, ale je pravdou, že zamrzlé aplikace řeším myší command + option + esc jsem si vzpomněl po tom, co jsem to napsal. Každopádně nic jiného mne nenapadá.

       Druhou věcí je to, že jsem primárně reagoval na slůvko „Všichni“, tím jak je OSX postaveno chápu, že každý uživatel ho může používat po svém, prostě tak jak mu vyhovuje. Mne vyhovuje používání OSX bez ESC, ale netvrdím, že to tak mají všichni, proto mne i zajímalo další použití této klávesy, třeba se naučím něco nového, co třeba časem využiji.

       Druhá věc, pokud ten led panel půjde nastavit a jak jsem koukal tak ano, tak předpokládám, že ESC tam půjde dát globálně pro všechny, nechme se překvapit.

       • SD

        Ok, tak ne vsichni, ale rekneme velka cast uzivatelu esc pouziva. Vazne musel jit? Skutecne neslo inovovat jinak a lepe? Ja nemam nic proti zjednodusovani, ale musi to mit hlavu a patu. A to za Jobse melo. Proste, kolikrat jsem si rikal za Jobsova Applu, jo, tohle se jim povedlo. Ted za Cookova si to uz nerikam, snad jen u par veci, ale dost casto si naopak rikam, „proboha proc?“ Nebudu sam, kdyz jim klesaji zisky, evidentne si to zacina rikat vic lidi.

        • Petr Šourek

         Chápu Váš pohled a svým způsobem se s ním ztotožňuji, každopádně uvidíme co bude představeno večer. Ono všechny servery říkají to A, tzn. bude odstraněn ESC, ale neříkají to B, tzn. čím to zdůvodní, což předpokládám, že bude večer. Uvidíme, třeba to i pro mne bude zklamáním, ale až čas ukáže, jestli to bylo dobré nebo špatné.

         Jinak nevím jestli mám večer vůbec koukat. Jednoduše to bude:
         – Dobrý den, skvělý podzim, prodalo se tolik a tolik iphonů a hodinek,
         – Hmm hardware, doposud to nejlepší co jsme udělali,
         – nashledanou
         Přijde mi, že i ty keynouty měli jinou atmosféru za Jobse, teďka je to jako přes kopírák furt to samý a nebo jsem to jen dřív neviděl, nebo nechtěl vidět :-(

         Nechápu to. Vím, že Jobs byl vizionář, ale určitě tam byla spousta kreativních lidí, kteří mu řekli co a on řekl jo/ne. Kam se ty lidi poděli? Neříkejte mi, že všechno to byly nápady jen Jobse, to by bylo hodně smutný :-(

         • JK

          Ty lidi jsou tam stále jen tam není ten co ve správnou chvíli řekl ano/ne. Jak sám Jobs řekl: Tim umí vést firmu a zařídit vše okolo ale nemá cit pro produkt. A tak to údajně nějak nastavil s tím, že Tim v té dané chvíli je nej volba a další by se měli starat o produkt. Bohužel to úplně nefunguje a to zjednodušování taky moc nepochopili. Mělo by se zjednodušovat používání ne něco ořezat.

        • Gen

         Súhlas, tiež to tak hovorím pri keynotoch :-D
         …aj keď so sluchadlami AirPods som prvý krát povedal „konečne niečo“

     • PetrOdut

      zavírání všech dialogů…

      • Petr Šourek

       Děkuji to „odtabuji“ a potvrdím entrem, takže mne to nenapadlo.

       • PetrOdut

        při programování zavírání všech možných nápověd (intellisense), zavírání spotlight, ESC zmáčknu 1000x denně :). Ale jasně, nevyvracím, že to někdo nepoužívá :)

        • Petr Šourek

         Hmm, tak se musím všem omluvit, používám ho, ale vůbec si to neuvědomuji :-( Intelisense :-/ Zrovna jsem na projektu, kde maj starej SAP, a tam intelisense moc dobře nefunguje, takže jsem si to neuvědomil :-(

         Omlouvám se za svoji tupost…

  • Robin Martinez

   Apple zruší klávesnice, dá tam velkej dotykáč a všechno se bude řešit gestama

 • Petr Šourek

  Jj, já to říkám už pár let, že nejlepší pro MS bylo vyhodit opici Ballmera, kterej tu firmu potápěl… Jsem zvědavej co Apple, ale nedělám si iluze, že by to co dneska představí bylo nějak extra…

  • Robin Martinez

   Ballmer byl pro Microsoft skutečný zlo, nicméně pan Satan Mandala to zatim taky moc nikam nesměřuje.

   MS sice představil obecně pár dobrých nápadů (hodně chválím, narozdíl od pana Zpocené Opice Ballmera, že přestali ignorovat svět Linuxu), jenže je nedodělávají a kupa věcí jim nefunguje

   • Petr Šourek

    Mno alespoň „nebrání“ lidem vymýšlet nové věci a začli se otevírat světu, to jestli jejich výrobky fungují nebo nefungují nechám na jejich uživatelích, protože vím, že na Apple také X věcí nefunguje (některé bug reporty mi tam smrděj přes 2 roky a 2 operační systémy).

    Je pravdou, že to celé beru jako zásluhu „nového“ ředitele, otázkou je jak to uvnitř MS funguje nyní.

    • Robin Martinez

     Ano, ve všem s Vámi souhlasím. Každá společnost má mouchy. Všechny změny asi ukáže čas, jen doufám, že k lepšímu

     • Petr Šourek

      To jsme 2… I když to momentálně pro Apple nevypadá moc pozitivně :-(

      EDIT: Ale to píši hlavně po čerstvé zkušennosti s upgradem z iPhone 5 na 7…

      • Robin Martinez

       Tak to by mě zajímalo? Něco špatně?

       • Petr Šourek

        Nic tak zásadního, spíš detaily…

        – Rozjebalo se mi iHealth (kryptovaná záloha přes iTunes) po obnově se mi ztratily data, nejspíš se jim nakopla databáze (tiket 28976572),
        – Telefon před restore vyžaduje SIMku, ale jakmile dám restore from iTunes a někdo mi zavolá, přeruší se obnova a můžu začít odznova (vím, že tohle mne štvalo už při přechodu iPhone 4 -> 5 v roce 2012), stejně tak při uploadu aplikací, když pak dám v iTunes sync, tak už synchronizace aplikací neběží a je třeba resetovat a zkusit znova a doufat, že nikdo nezavolá (vyndával jsem i SIMku, ale to pak produkovalo další problémy),
        – Pokud nenajde aplikaci v iTunes (zálohuju větší kousky a mažu v počítači, protože moje aplikační knihovna je velká), tak vyhodí jen hlášku, místo aby si zapamatoval, která apka to byla a nezkusil ji stáhnout z App store.

        Fakt detaily, který bych od Apple očekával, že budou vyřešený…

        • vypnout v nastavení automatického operátora a nastavit jiného potom vrátit zpět

         • Petr Šourek

          Děkuji, příště to tak udělám.

          Každopádně tohle beru jako standardní „workaround“ kdybych používal okna, opravdu jsem zlenivěl, co se uživatelských zvyklostí při používání počítačů a telefonů zlenivěl :-( Uvidíme, nedával jsem bug report, dal jsem feature request, tak třeba se chytěj.

         • rigor

          Neni jednodussi prepnout do letoveho rezimu?

        • Robin Martinez

         No, detaily to asi jsou, ale naprosto chápu, že by se tyhle věci dít asi neměly. Nicméně s restorem telefonu z cloudu mám taky svoje storky (zkráceně – občas problémy nastanou)

         • Petr Šourek

          Tomu rozumím a jako programátor vím, že chyby nastanou. Spíše mi jde o to to s Applem vyřešit, než jenom mávnout rukou a říci si, „Stane se“, chci být spokojeným uživatelem jejich produktů i nadále a nenadávat jen na to jak jsou neschopní.

          Ale je to fakt těžký, upřímně applí bug tracker je nejhorší, který znám. Zatímco ostatní se snaží, abyste nezakládal nový, pokud už tam nějaký funguje, tak do applího máte sázet snad každý a pak jen chodí, že to je kopie, atp. atp., což si myslím, že jejich lidi zatěžuje a pak nemají kapacitu se věnovat skutečným problémům… Když jsem jim na to dával tiket, tak mi napsali, že to tak mají z důvodu, že nechtějí kompromitovat soukromí ostatních uživatelů, ale je to takové… Prakticky by mohli skrýt přílohy a další věci. Mno jejich boj, třeba na to přijdou časem sami…

          Přeci jen, za den restorovat 60GB aplikací (ano spousta her a kravin) více jak jednou je unavující a více unavující je to pak dodělávat ručně… Pak ještě synchronizovat Apple Music, které si nedrží v záloze co všechno bylo staženo, dopostahovat další věci, jako třeba offline podklady pro mapy.cz a myslet na to, dříve, než je budu potřebovat :-)

 • dfx

  Ten puk je najzaujimavejsia inovacia odkedy Apple prisiel s viacdotykovymi gestami na touchpade. Microsoft moze zaplatit Adobe len za to, aby implementovali podporu pre ten puk do svojich profesionalnych programov a profesionali mozu postupne s obmenou hardwaru prejst na Surface Studio. MS to prezentoval presne tak ako Apple prezentoval iPad Pro. Len Surface Studio je pre profesionalov omnoho zaujimavejsi.

  Ak Apple odstrani ESC a celu hornu radu klavesov a nahradi to tym toolbarom tak profesionali umru od smiechu :-)

  Uz sa tesim ako Apple necha iba jeden alebo dva usb 3.1 porty na MBP a vyhlasi, ze jedine oni su odvazni to vsetko urobit. A kto chce normalne pracovat, tak bude potrebovat aspon dva dock stanice, aby ho mohol nabijat, pripojit ethernet, externy display a reproduktory a nabijat aspon iPhone a iPad. Dva dock stanice preto, lebo jednu bude potrebovat v praci a druhu doma. Nebude ju predsa prenasat do prace.

  Mac Pro ma uz tri roky a uz je naozaj zastaraly. Rovnako iMac je uz zastaraly. Obidva potrebuju nove graficke karty a Thunderbolt 3 a USB 3.1 porty. Mac pro potrebuje aj novy Xeon procesor.

  Mac mini je uz asi pre profesionalov odpisany.

  iPady Pro potrebuju novy A10X procesor, lebo uz su pomalsie ako iPhone 7.

  A som zvedavy, co bude s iPadom Air 2 a iPadom mini 4. Obidva su uz dva roky stare.

  • aster007

   dfx

  • aster007

   Tak ESC se dá přemapovat v nastavení, takže to bych jako problém neviděl.

   Navíc MBP měním vždycky po cca 5-7 letech (jsem teď v cca ve třetině cyklu), takže ve spoustě případů budou shánět redukce jen noví kupující…

   Navíc, spousta lidí používá monitor jako USB hub, takže staré periférie jednoduše „napícháte“ tam.

   Navíc, kdyby byli co k čemu, tak představí i dokinu (ideálně wired a wireless)

 • Martynet

  Docela hezky, ale ja neznam zadnyho umelce/grafika/kreativce, kterej by dobrovolne presel na windows :)
  Take jsem za celou svou karieru prosel hodne studii/reklamek/redakci a vsude se nastesti pouzivaly macy.
  Dokonce i IBM si to uvedomil a prechazi komplet na macy.

  • Jan Šalomoun

   No tak to prostě jen nemáte rozhled :-) Znám jich dost, co dělají na windows. Jeden teď sedí přímo přede mnou. Co se pak týče konstruktérů, architektů atd. tak těch je pořádnej ranec.

  • ViliamW

   Mac je uz v tomto biznise takmer mrtvy. Win uz ho davno predbehol. Je pravda ze z pohladu technického starnutia mac este stale je na tom vyrazne lepsie pretoze v pohode mi behaju Mac-y 6 rokov stare ale realne robim uz len na PCckach ktore sice cca kazde 2 roky upgradujem avsak kompaktibilita s externym prostredim je k nezaplateniu. Na druhej strane lepsi mobil ako iphon nepoznam a od 3ky ktoru som mal ako prvu som sa ani napokusal o inu znacku. Servis a sluzby apple su famozne.

 • Za mě super. Už za tu snahu a myšlenku.
  Na Apple jsem od 1995 a to odříznutí od profi uživatelů je smutný. Škoda.

  Stačí si najít fotku pracovny Steva s pak Tima. To podle už vypovídá hodně o směru Apple.

  Uvidíme večer. Ale čekám méně portů a více emoji.

 • snopek

  za mě MS jednoznačně palec nahoru! Ten puk je nejvěětší inovace za poslednich par let (bohužel..). Mají to hezky vymyšlený a když to budou výrobci SW podporovat, tak to bude mít úspěch.
  Co se týče dotykovýho toolbaru a odstranění esc, tak je mi to asi jedno. Přemýšlel jsem kdy naposledy jsem esc použil a fakt nevim. Navíc předpokládám, že Apple tuhle změnu bude mít dobře ošéfovanou a vše bude fungovat úplně normálně, jen přibudou nové možnosti ovládání pro dané aplikace.
  A myslím že ten toolbar bude možné i customizovat, takže kdo se bez esc nebo jiných kláves neobejde, tak si to prostě nastaví a hotovo. Akorát to bude dotykáč..

  • PK

   Jestli začneš používat Siri V novém operačním systému tak jediná možnost jak zavřít okno je použití esc

 • Mira
  • PB

   to zas bude patentova mela :)

 • JK

  To je přesně to co jsem očekával od Applu již po představení prvního iPadu. Nevím na co čekali a čekají. Hlavně že se oháneli post PC érou. Neočekávám že by zítra něco takového vytasily a doufám že reakce přijde brzy i když už budou zase druzí.

 • Jirka

  Tak tenhle článek mi některými pasážemi opravdu mluví z duše – Apple jde cestou komerce, na profesionály kašle. Ale ono na ně jednou dojde – iPhony se vyvíjejí mnohem pomaleji než konkurence a snobizmus, kvůli kterému si jej lidé pořizují snad také jednou vyčpí…

  Pak buď zkrachují, nebo se pokorně vrátí k pořádným strojům…