iWant

Microsoft ukázal počítače pro profesionály a kreativce. Na řadě je Apple

iWant

Tento týden je v technologickém světě nesmírně zajímavý. Nové produkty dnes představoval Microsoft, zítra ho bude následovat Apple a zajímavý je z toho důvodu, že budeme moci získat dobrý vhled do strategie obou firem, jak smýšlejí nad počítači. Také keynote Applu se má týkat především počítačů.

Na debatu o tom, co představil Microsoft, co to znamená a jak by na to měl reagovat Apple, je zhruba jen čtyřiadvacet hodin, a tak by bylo nejlepší si ten jeden den počkat, než vyneseme nějaké soudy. Microsoft ale dnes Applu hodil rukavici, kterou by zřejmě měl jeho sok sebrat. Pokud ne, dost možná se významně odvrátí od uživatelů, kteří mu kdysi pomohli na vrchol.

Řeč není o nikom jiném než o tzv. profesionálních uživatelích, jimiž máme na mysli různé vývojáře, grafiky, umělce a mnoho dalších kreativců, kteří používají počítače pro zhmotňování svých představ a nápadů a tedy i jako nástroj pro živobytí.

Apple si takové uživatele vždy hýčkal. Jeho počítače, pro běžného uživatele často nedostupné, dříve kolikrát představovaly jedinou možnou cestu, jakou se mohl takový grafik vydat. Vše bylo dělané tak, aby měl k dispozici všechno, co potřebuje, a samozřejmě nejen grafik, ale kdokoliv další, kdo potřeboval vysoký výpočetní výkon, připojovat periferie a používat další pokročilé nástroje.

microsoft-surface-studio

Jenže ta doba je pryč. Apple sice nadále ve svém portfóliu drží počítače s přídomky „Pro“, kterými právě na náročné uživatele cílí, ale kolikrát už to vypadá, že to je jen naoko. Ta tam je maximální péče o filmaře a fotografy, pro které představovaly Macy, ať už stolní nebo přenosné, tu nejlepší volbu.

Apple obecně v posledních letech své počítače, a to všechny do jednoho, přehlíží, ale zatímco běžného uživatele to někdy zas až tak trápit nemusí, profesionálové trpí. Kdysi výkladní skříně Applu v této oblasti – MacBook Pro s Retina displejem a Mac Pro – nebyly aktualizovány tak dlouho, že by si jeden mohl myslet, jestli Apple ještě vůbec zajímají. Potřebné péče se nedostává ani dalším modelům.

Zítřejší keynote proto představuje pro Apple jedinečnou příležitost, jak všem pochybovačům, ale i dosud věrným zákazníkům ukázat, že počítače jsou pro něj stále téma. Byla by chyba, kdyby tomu tak nebylo, přestože mnohem více v módě jsou mobilní zařízení. iPhony a iPady ale nejsou pro všechny, respektive filmař na iPadu prostě nesestříhá takové věci jako na počítači, ač se může Tim Cook snažit přesvědčovat o opaku sebevíc.

apple-pencil-ipad-pro03

Jistě teď mnozí poznamenají, že s tím vším výše zmíněným by šlo počkat do zítra, protože Apple může představit produkty, které ho opět vrátí do sedla, a pak budou taková slova z velké části zbytečná. Ale vzhledem k tomu, co dnes ukázal Microsoft, je dobré si poslední roky Maců připomenout.

Microsoft dnes totiž jednoznačně ukázal, že mu právě na profesionální sféře uživatelů velice záleží. Dokonce pro ně vyvinul i úplně nový počítač, který má ambici přemodelovat způsob, jakým kreativci pracují. Nový Surface Studio možná svým all-in-one provedením a tenkým displejem připomíná iMac, ale tam zároveň všechny paralely končí. Kde možnosti iMacu končí, tam ty Surface Studia teprve začínají.

Surface Studio má 28palcový displej, který můžete ovládat prstem. Zobrazí stejně širokou paletu barev jako iPhone 7 a díky dvěma ramenům se dokáže velice snadno naklánět, abyste ho mohli využít například jako plátno pro pohodlné kreslení. Navíc Microsoft představil ještě „radiální puk“ Dial, který funguje jednak jako jednoduchý ovladač pro přibližování či listování, ale také ho můžete přiložit k displeji, pootáčet jím a měnit barevnou paletu, kterou právě kreslíte. Samozřejmá je spolupráce s tužkou Surface Pen.

Výše zmíněné je jen zlomek toho, co Surface Studio a Dial nabízejí a umí, nicméně pro náš účel to postačí. Troufnu si odhadnout, že pokud dnes sledovali prezentaci Microsoftu majitelé Maců, odpovídající škatulce profesionálů, museli si nejednou povzdechnout, jak je možné, že něco takového nedostávají od Applu.

Rozhodně se věc nemá tak, že by měl zítra napochodovat na pódium Phil Schiller, hodit za hlavu všechno, co dosud hlásal, a představit iMac s dotykovým displejem, ale pokud se bude vše točit jen kolem základních MacBooků, bude to také špatně.

Microsoft dnes ukázal svou vizi kreativního studia, kde ani tak nutně nezáleží, jestli zrovna máte tablet Surface, notebook Surface Book nebo stolní počítač Surface Studio, ale máte jistotu, že pokud budete chtít (a pořídíte si v dané kategorii dostatečně výkonný model), budete moci tvořit všude, a to i s tužkou nebo Dialem.

Apple se místo toho v posledních letech snaží mermomocí protlačit iPady jako jedinou náhradu všech počítačů, až z toho na profesionály dokonale zapomíná. Těm se sice na iPadech Pro s tužkou Pencil skvěle kreslí, ale výkonný stroj v podobě počítače stále mnoho z nich potřebuje v zádech mít. Microsoft má ekosystém uzpůsobený tak, že vlastně můžete víceméně všude dělat všechno a vším, stačí si jen vybrat. Apple takovou možnost z různých důvodů nemá, ale přesto by bylo skvělé vidět, že mu na počítačích, a to po hardwarové i softwarové stránce, ještě stále záleží.

Běžným uživatelům může líbivý dvanáctipalcový MacBook v růžově zlaté stačit, ale kreativce neuspokojí. Dnes to vypadá, jako by Microsoftu na těchto uživatelích záleželo mnohem více než Applu, což je s ohledem na historii velký paradox. Již zítra ale může být všechno jinak. Na tahu je nyní Apple, který by měl vhozenou rukavici zvednout. Jinak všichni kreativci zapláčou.