iWant

iWant

Nová aplikace Clips od Applu je iMovie pro mladou generaci

iWant

Music Memos, App Store pro Zprávy a nyní Clips. Apple rozšiřuje své portfolio zábavných a kreativních aplikací. Již příští měsíc bychom měli v rámci iOS 10.3 dostat novou videoaplikaci Clips, která slibuje tvorbu a sdílení zábavných videí s popisky, efekty, smajlíky a neotřelou grafikou. Zmíněné funkce již nabízí řada aplikací a sociálních sítí, například Snapchat, a Apple se nyní snaží nabídnout vše v jednom velkém balíku. A jako bonus přidává funkci Live Titles.

Díky Live Titles je velmi snadné vytvořit pro video animované titulky, a to tím, že je jednoduše nadiktujete a Clips už je převedou na text. Nová aplikace má podporovat 36 jazyků a můžeme jen doufat, že mezi nimi bude i čeština. Vedle Live Titles si pak již můžete vybrat z tradičních úprav, filtrů a efektů, které v různé kombinaci nabízejí konkurenční aplikace.

Natáčet můžete záběry přímo v Clips, ale stejně tak můžete pracovat s již natočenými videi či fotografiemi z knihovny, import je snadný. V případě zájmu do videa přidáte titulky a pak už některé z nepřeberného množství efektů, abyste dali videu – jak říká Apple – šmrnc.

clips

Z nabídky si vyberete nějaký filtr, přičemž nechybí ani artový, nikoliv nepodobný oblíbené aplikaci Prisma, vložíte emotikony, přidáte grafiku v podobě textových bublin nebo šipek. Do svého díla také můžete přidat hudbu, která se automaticky přizpůsobí délce vašeho videa. Jakmile budete s úpravami a videem spokojeni, můžete sdílet výtvor v nejvyšší kvalitě všemožně sdílet.

Clips automaticky poznají, kdo je na videu, a navrhnou, s kým ho máte sdílet. Jedním klepnutím na jméno pak hotové video pošlete skrze Zprávy. A pokud budete chtít vystavit svůj výtvor veřejně, podobně snadno ho nahrajete na Facebook, Instagram, YouTube nebo Twitter.

To nejlepší ze sociálních sítí

Právě z těchto sociálních sítí a mnoha dalších aplikací a jejich funkcí Apple složil Clips. Narazíme tak na známé věci ze Snapchatu, Vine nebo zmiňované Prismy. Rozdílem je to, že Clips nejsou žádnou sociální sítí, ale pouze kreativním nástrojem, z něhož pak na sociální sítě nahráváte. Pro Apple je ale v tuto chvíli důležité především to, že podobný nástroj bude mít a bude na něm moci demonstrovat stále větší funkce svých čoček, což má potenciál především do budoucna.

„Tohle je více než o Snapchatu o skutečnosti, že fotoaparát je hnacím motorem prodejů nových iPhonů,“ komentoval novou aplikaci na Twitteru Mathew Panzarino z TechCrunch. „Apple potřebuje vlastní cestu, jak prosazovat kameru a její případné 3D snímání či polohovací schopnosti.“

clips-ipad

Clips pak uvítají uživatelé, kteří na Snapchatu, Instagramu nebo Facebooku nežijí, ale přesto si rádi s rodinou nebo přáteli zašlou vtipné video, což bude nyní mnohem přímočařejší a jednodušší. Ne nadarmo se tak o Clips začalo mluvit jako o nástupci iMovie či dokonce Final Cutu Pro v tom smyslu, že Clips je jednoduchým iMovie pro dnešní mladou generaci, žijící krátkými videi plných efektů na sociálních sítích. Ostatně právě vývojáři iMovie a FCP se na Clips také podíleli.

Apple tak má po rozšíření iMessage o App Store, emotikony a podobné novinky další nový nástroj pro moderní a populární způsob komunikace. Objevily se také spekulace, že Apple mohl zvažovat vytvoření dalšího App Storu právě pro aplikaci Fotoaparát, ale nakonec raději vsadil na samostatnou aplikaci, kterou by měl uživatelům přinést spolu s iOS 10.3 během dubna.