iWant

iMessage by chtěly být moderní a atraktivní, ale zatím se hledají

iWant

Netřeba debatovat o popularitě iMessage. Jednoduchost a nativní implementace v rámci Zpráv je něco, díky čemu jsou „modré bubliny“ oblíbené. Onu jednoduchost ale začal Apple loni trochu eliminovat, i kvůli tlaku konkurenčních komunikačních platforem, které toho nabízejí stále víc.

Proto se Apple rozhodl v iOS 10 svou komunikační službu výrazně obohatit a nabídl mnoho prvků, jež uživatelé hojně používali třeba v Messengeru nebo WhatsAppu. Vůbec největší novinkou se však stal vlastní App Store, který měl z iMessage vytvořit skutečnou platformu. Prozatím je však úspěch obchodu s aplikacemi a samolepkami diskutabilní.

Před rokem, ještě před představením iOS 10, jsem psal o tom, jak by Apple mohl iMessage vylepšit:

Osobně pro komunikaci s přáteli využívám zejména Messenger od Facebooku, s několika vybranými kontakty pak pravidelně komunikuji přes iMessage. A služba z dílny nejpopulárnější sociální sítě dneška vede; je totiž efektivnější. Jinak tomu není v případě iMessage ani v porovnání s dalšími, výše zmíněnými aplikacemi.

Po tři čtvrtě roce s vylepšenými iMessage můžu jednoznačně konstatovat, že Messenger u mě stále vede. Apple sice svou komunikační službu skutečně vcelku značně vylepšil, respektive osadil novinkami, ale v některých případech to dle mého názoru až příliš překombinoval.

Důkazem budiž App Store pro iMessage, který jsem mimo prvních dnů, kdy jsem plný elánu a očekávání zkoumal, co vlastně vlastní softwarový obchod může přinést, už mnohokrát nenavštívil. A to z velké části proto, že to ani není příliš jednoduché, intuitivní.

imessage-app-store-graveyard

Jedním z největších témat nového App Storu jsou samolepky. Je jich nekonečné množství, za různé ceny a s různými motivy, čímž Apple spolu s vývojáři reagoval na úspěch stickerů na Facebooku. Problém však je, že na rozdíl od Messengeru se v iMessage není k samolepkám tak snadné dostat.

Ve svém textu „Umírá iMessage App Store, nebo už je mrtvý?“ na Medium o tom dobře píše Adam Howell:

Miluji myšlenku App Storu pro iMessage. Miluji zaměření Applu na soukromí. Miluji budování nad aplikací, kterou používám každý den. Ale nejen že iMessage App Store umírá – obávám se, že už může být mrtvý.

Ani po pěti měsících běžní uživatelé nemají ponětí, kde se iMessage App Store nachází, jak k němu přistupovat nebo jak ho používat.

Howell dále popisuje, jak je při současném provedení App Store v iMessage ukryt pod zbytečně velkým množstvím kroků, které ani ve finále nedávají smysl. Pokud Apple chtěl, aby uživatelé mohli co nejsnadněji oživit své konverzace originálními samolepkami, nepovedlo se mu to. Obzvlášť když to srovnáme třeba právě s Messengerem.

V komunikátorovi od Facebooku v rámci konverzace klepneme na ikonu smajlíku a okamžitě vidíme všechny stažené sady samolepek. Pokud chceme novou, vlevo dole na nás svítí nákupní košík – vše je logické.

V iMessage nejprve klikneme na šipku, pokud jsme v textovém poli, následně na známou ikonu App Storu, jenže ta nás překvapivě do App Storu nedostane. Do obchodu se dostaneme až přes kliknutí na neurčité tlačítko vlevo dole a následně ikonu s pluskem a nápisem Store. Teprve pak se dostaneme k nákupu nálepek a mnohého dalšího.

To porovnání mluví za vše. Ostatně Facebook má v Messengeru vůbec mnohem lépe vyřešenou lištu tlačítek, která se nachází mezi klávesnicí a textovým polem. Na jediný dotek tak otevřete fotoaparát, knihovnu obrázků, samolepky, emoji, GIFy nebo nahrávání. U iMessage budete drtivou většinu těchto funkcí hledat déle.

I proto jsem ani nikdy samolepky v iMessage nezačal pořádně používat. V Messengeru klepnu, vyberu a posílám. V iMesage to obvykle trvá minimálně o jeden krok déle a navíc je ta celá zkušenost o něco horší, i třeba kvůli tomu, že se některé balíčky delší dobu načítají. To je při rychlé komunikaci nežádoucí.

Apple se ovšem nehodlá vzdát, naopak tento týden vyrukoval s novou reklamou, která přímo samolepky v iMessage propaguje. Ze spotu, v němž na sebe lidé lepí různé nálepky, však není úplně jasné jeho poselství. Apple se prozatím k úspěchům App Storu pro iMessage nijak nevyjádřil, takže není jasné, jestli se jen nesnaží po vlažném startu mezi uživatele znovu rozvířit zprávu, že tu vůbec něco takového jako samolepky je.

Jedním z důvodů, proč samolepky v iOS 10 v Cupertinu nasadili, je určitě snaha zalíbit se mladším uživatelům. V době Snapchatu a mnoha dalších komunikačních a sociálních sítí může slogan „řekněte to nálepkou“ fungovat, jenže musí být doplněn velmi jednoduchou funkčností. Což v iMessage neplatí.

Na Snapchatu, ale i na Instagramu nebo v Messengeru prostě jen kliknete, nahrajete/vyfotíte/vyberete a posíláte. iMessage by sice tolik chtěly být podobné, jenže se jim to nedaří. Prozatím se jejich App Store tváří trochu jako „overkill“, o němž mnoho uživatelů ani neví.

 • GA

  Propagací sračkovitost té implementace nevyřeší :-O

 • Saša Kliment

  Tak teprve po precteni tohodle clanku jsem zjistil, ze iM maji nejaky store. A to je pouzivam tisickrat denne.

 • DusanK

  iMessage je zmatok nad zmatok. Ak posielam SMS adresatovi, ktory ma tiez iMessage, tak to ide cez iMessage a nie cez klasicke SMS – to je v poriadku. Avsak, ak nahodou som niekde kde nemam internet, ale mam signal mobilneho operatora, tak iPhone sa to snazi poslat cez iMessage, napriek tomu, ze nie je pripojenie na internet (a nie cez operatora), a SMS sa neodosle vobec. Potom neskor, (o 2 az 5 hodin), sa SMS odosle bud cez iMessage alebo cez operatora – ako sa iPhonu chce.

  • Pokud máte v iPhonu v Nastavení – Zprávy – povolené „odeslat pomocí SMS“, při neúspěchu doručení iMessage se sms pošle za 5 minut sama.

   • Robin Martinez

    tohleto ‚se posle za 5 minut sama‘ je taky uzasny :D

    • Je to normální metoda jak iMessage mohou ověřit, zda cílená osoba neměla krátkodobý výpadek signálu na cestách. 5 minut je dostatečná tolerance. Pokud neměla, tak poslat SMS.

   • DusanK

    Mam to nastavene – Send as SMS. Aj tak to nefunguje.

  • Tomáš Čech

   Nj. Ale ty máš přece ios6, ne?

   • DusanK

    iOS 6 mam na starom 4S, iMessage mi nefunguje korektne na iPhone 6 s iOS 10.2.1.

 • Martin Topinka

  Čert čem stickers. Co mě osobně hodně chybí, je neexistence Hledání v rámci jedné konverzace. Člověk by to považoval za základní funkčnost, ale hledat se dá jen ve všech konverzacích najednou.

 • Mr.Crow

  Že by byl messenger od FB nějaká výhra se říct nedá. Už vůbec ne od té doby co z toho dělají snapchat/instagram. Já chci ten Messenger „lite“, chci jen psát a nemít kolem toho další množství kravin.

 • Robin Martinez

  iMessage pomalu, ale jistě začínám opouštět. Hlavně mě se*e fakt, že když třeba můj kamarád zrovna nemá signál, nebo má vypnutý internet, můj telefon mu i přes to odešle iMessage s domněním, že mu to došlo (ano, napíše se mi i status ‚delivered‘). Nicméně realita je taková, že mu zpráva příjde třeba za x hodin.

 • Tom

  Největší benefit iMessage je stejně šifrování.

 • Tomas Libensky

  Krom sporadické funkčnosti služby považuji za hlavní nevýhodu iM jeho izolaci pouze na Apple zařízení.

 • Používám převážně iMessage a nejvíc z nových funkcí využívám/e (v okruhu mých přátel) zpětnou reakci na zprávu (palec nahoru/dolu, srdíčko, vykřičník nebo otazník) sem tam i celoobrazovkové animace. Co vůbec nepoužíváme jsou různé animace bublin. Sem tam přilepím nějakou tu samolepku, když je čas, protože jak je v článku napsané, není to zrovna po ruce. Nenašel jsem ani potřebu využívat různé miniaplikace, opět proto, že nejsou po ruce nebo se sami ve vhodnou chvíli nenabídnou. Jak zde již někdo zmínil, také se sem tam potýkám s nedoručením nebo neobdržením některých zpráv nebo jejich pozdním doručením. Jsem zvědav co si na nás vymyslí v příští verzi systému.

 • Jan Šalomoun

  Reaguji na komentáře, které ukazují na problém s odesíláním z iMessage v offline – jak odesílatele, tak příjemce. Zaškrtněte si v nastavení poslat jako sms. To neznamená, že se budou zprávy posílat automaticky jako sms, ale právě v případě offline odejde klasická smska. Neříkám, že jsou iMessage bez chyby, ale tohle vím, že mnoho lidí zapnuté nemá a pak jim to dělá problémy, které popisujete.

  • Robin Martinez

   ano, to samozřejmě mám, nefunguje jim to správně.

   • Funguje všechno jak má mezi 3 macOS, Watch a 2 iPhony. Takže „nefunguje JIM to správně“ bych tu zas tak nepropagoval. :)

    • Robin Martinez

     v tom pripade vyreseno. Tobe to funguje, takze tam problem proste nemaj v zadnym pripade.

     • Ne Robine, ale pojem nefunguje JIM to správně je trochu zcestnej, když to milionům lidí funguje. Pochybuju že jsi zkusil z vlastní iniciativy opravu větší než „restartovat zařízení“.

      • Petr Krobot

       Kdyz to milionum lidi nefunguje (vcetne me a snad kazdyho v mem okoli) tak tam asi nejaky problem bude. A pokud musim zkouset opravu vetsi jak restart je celkem jasny znameni, ze je nekde problem.

  • DusanK

   Mam to zapnute a nefunguje to.

  • Jan Procházka

   A jak to udělat, když příjemce má jedno zařízení (iPad) doma na WiFi a druhé zařízení u sebe v zahraničí bez dat? Když o tom vím, tak vypnu data, pošlu zprávu a data zapnu. Ale co když o tom nevím?

   • Jan Šalomoun

    No sám mám i macbooki iPad i iPhone. Dcera má také iPad a iPhone a doma jsou zařízení vesměs pořád připojená. To samé kolega. Měl jsem za to, že zpráva primárně směřuje na telefon – tam je důležité, jestli je off či online. Pokud tomu tak není, tak je to divné, protože my jsme nikdy tento problém nezaznamenali.