iWant

Nový iPad 5. generace je nakonec jen trochu lepším iPadem Air 1

iWant

Už známe důvod, proč si Apple mohl dovolit o tolik snížit cenu nového iPadu, který v interních dokumentech označuje jako iPad 5. generace. Jedná se sice o nástupce iPadu Air 2, jenže – jak se ukázalo – má horší některé parametry, což je i onen důvod nižší ceny.

V aktuální tabletové nabídce Applu je nový 9,7palcový iPad suverénně nejdostupnějším zařízením. Jednak proto, že u menšího iPadu mini 4 se Apple rozhodl nabízet již jen dražší konfiguraci s větším úložištěm a také že u iPadu 5. generace sáhl k několika krokům zpět.

Jednak se Apple poněkud netradičně vrátil k formě, která je tlustší a těžší. Nový iPad má stejné rozměry jako iPad Air 1 z roku 2013: 7,5 milimetru tloušťky a 469 gramů hmotnosti. Na papíru se může zdát rozdíl 1,4 milimetru v tloušťce a 25 gramů v hmotnosti jako malicherný, ale obě hodnoty při reálném používání poznáte.

Rozhodně to však není nepřekonatelný problém a jelikož je iPad nově pozicován jako vstupní tablet do světa Applu a pro mnoho zákazníků se tak bude jednat o první iPad, o něco větší rozměry, než na které mohou být zvyklí jiní jableční uživatelé, příliš řešit nebudou.

Mnohem důležitější je však to, proč se Apple k těmto rozměrům vrátil. Oproti iPadu Air 2 udělal iPad 5. generace velký krok zpět v displeji, znovu zpět k Airu 1. Na nejlevnějším iPadu nenajdete ani antireflexní vrstvu, ani laminovaný displej, což je dnes již standard v ostatních iPadech a což znamená, že můžete trpět na větší odlesky a že mezi samotným displejem a sklem je viditelná mezera.

To je skutečný krok zpět, který zážitek s iPadem opravdu zpříjemňoval, a je to největší daň za to, že všechny modely iPadu jsou o 7 800 korun levnější než stejně nakonfigurované 9,7palcové iPady Pro. Za tento příplatek u iPadů Pro dostanete významně lepší displej (True Tone s širším barevným gamutem), čtyři reproduktory, lepší přední i zadní kameru (True Tone blesk, 4K videa, stabilizaci atd.), rychlejší LTE nebo růžově zlatou barvu.

A co řadu Pro stále odlišuje nejvíce, je podpora pro Apple Pencil a Smart Keyboard. Co je naopak v novém iPadu lepší i proti modelu Air 2, je procesor. Z A8X skočil Apple na čip A9, který sice taktéž není nejnovější, ale vyšší výkon zajistí.

iPad 5. generace tak představuje jednoznačný kompromis mezi co možná nejnovějšími technologiemi a železem a zároveň co možná nejdostupnější cenou. Protože o 10 990 korun za 32GB model s Wi-Fi tu jde především. Nejlevnější iPad Air 2 stál sice jen o 1 000 korun, ale přesto může další zlevnění u mnoha uživatelů prolomit onu psychologickou bariéru, že si nyní mají svůj první iPad skutečně pořídit.

Navíc nižší cenou Apple neútočí jen na běžné zákazníky, velkou roli může sehrát nový iPad ve školství, kde se zatím jinak iPady často ukazovaly jako stále příliš drahá zařízení. V lavicích se už pak navíc parametry jako horší displej nebo větší rozměry mažou úplně.

 • Mareček

  Displej je velká slabina a taktiež to bude aj ram-ka. Kým na telefóne je 2gb v pohode pri tablete to neplatí. Vyššie rozlíšenie a tabletové aplikácie sú zložitejšie, stránky v prehliadači z 90% v desktopovej podobe. Čiže nie, pri apple sa systém kvôli ramke neseká, ale zase všetko rýchlo vyhadzuje z pamäte, takže sa budú pomerne často refreshovať stránky a aplikácie. Rozdiel vo výkone medzi A9 a A8X nie je až tak veľký, nakoľko A8X je trojjadro a A9 dvojjadro. Geekbench ipad air 2 1782 bodov, iphone 6s 2344…vyšší výkon tam je, ale nič čo by omámilo. Keď som kupoval ipad mini 2 za 330 eur bola to v podstate špička. Najnovší procesor, retina (aj keď trošku horšie farby) a jediné čo mi tak nejak chýbalo oproti iphone 5s bol touch id. Teraz je tu ipad ktorý má o generáciu pozadu cpu, displej ktorý výrazne zaostáva, a telo zrejme z ipadu air 1. Apple urobil špičku ako pro edíciu za ktorú si nechá ale riadne priplatiť…až tak že toto veru za tablet ochotný dať nie som….a tento entry model ma fakt nezaujal…a na mini sa apple vysral úplne.

  • bobo

   Takovýhle displej bych nepovažoval za slabinu. Displej je to pořád dost slušný. Není špičkový, ale pořád je to hodně fajn displej a uživatelům nebude nijak vadit.

   • Dalibor

    Přesně tak, ten displej je lepší než má 90 % tabletů na trhu. Že není laminovaný a kvůli krycímu sklu o 0,5 mm víc zapuštěný? No bože.

    Ale podle článku to nějak prý zvedá „zážitek“ z iPadu. Já jsem na nesmyslné používání slova „zážitek“ tady už alergický a těch pár desetin milimetru mi tedy kopřivku nezpůsobuje, resp. bych to musel zkoumat snad z boku, abych tu hroznou „mezeru“ viděl.

    A mmch. antireflexní vrstvu samozřejmě displej má, jako každý jiný displej, protože jinak by se na něj nedalo koukat. Akorát nemá nějakou tu „super duper“ snižující odlesky o XY %, přičemž když jste s tím venku, je to stejně úplně jedno :-D

 • Martin Topinka

  Když Apple věří, že se najde debil, co si to koupí, aby to s upgradem na další verzi iOS za půl roku vyhodil.. prodat tři roky starej šunt pod (staro)novým jménem opravdu dokáže jen Apple..

  • Dalibor

   Z pohledu použitelnosti je rozhodující procesor a RAM (nevím, kolik jí je). Takže je to spíš rok a půl staré. Tohle osazování starších SoC se mi ale také nelíbí, protože to tu morální životnost prostě zkracuje. Důležitější je ale i tak podle mne hlavně RAM.

   Co se týká toho ostatního, jako je displej, to mi třeba osobně tak nevadí, protože iPad se válí pořád doma, je to taková příležitostná čtečka webu apod. Když už jej vytáhnu na zahradu, tak přímé slunce neošálí ani nový displej, prostě je třeba si tak či tak najít rozumného fleka. Mám ještě iPad 4th a displej mne nijak neuráží, rozdíl hlavně v sytosti barev je vidět až v přímém srovnání s novým a ani tak to není nic, z čeho bych se posadil na zadek. Dovedu si představit, že bych tímto nahradil už trochu dýchavičný a těžký iPad 4 (pro který je iOS 10 pravděpodobně poslední), úplně ta základní verze mi zcela stačí, ani cellular vzhledem k použití nepotřebuji.

   Myslel jsem, že iPad si už nekoupím, protože ze všech věcí od Applu jej využívám zdaleka nejméně. Na cestách mám iPhone a pokud potřebuji dělat něco víc, iPad mne nevytrhne a beru stejně Macbook. Kdybych měl dát 19 tis. za základní Pro, jako „záchodový prohlížeč webu“, tak to nedám. 11 už možná ano (+ ještě s nějakou tou slevou někde někdy). Líbí se mi taky, že nemá vystouplou čočku foťáku, což mi u iPhone nevadí, ale u iPadu to považuji za pěkně debilní, nepoužívám žádné obaly (kromě smartcoveru) a pokládám jej holý na záda všude možně, ta by přišla brzo k úhoně.

   • Thor Stein

    Já třeba považuju naopak displej za nejdůležitější. Je to základní věc na kterou se dívám. Procesor je mi absolutně jedno. Výkony jsou dnes stejně nad hranicí reálnýho použití a vzhledem k tomu jak je iOS omezenej systém, tak je výkon stejně nevyužitelnej. Obecně je iPad jen taková lepší záchodová čtečka.

    • Dalibor

     Z mých zkušeností nemůžu spuhlasit. A9 je stále výkonný SoC (dnes), ale mít A8 či snad starší, to už viditelně poznám na odezvě. RAM je pak důležitá, aby toho zařízení moc „nezapomínalo“ a člověk tak nemusel opět čekat na znovunačtení aplikace = hrozná zdržovačka, co měl chvíli v pozadí. Třeba u toho iPadu 4 s 1 GB RAM je to už přímo tragické.

     Displej je pro mne také důležitý, ale spíše u pracovního nástroje, což pro mne iPad není. A na běžné použití se mezi starým a novým displejem u mne žádný wow efekt nedostavil. Zato jasně vidím rozdíl 8000 Kč.

    • Host

     :-))) To se hned pozná odborník, který by s ním nedokázal nic víc, než použít to jako záchodovou čtečku. Takových odborníků si vždycky hrozně vážím – neumí vůbec nic. :-)

     • Robin Martinez

      Takže záchodoví čtenáři, kterým nejde o výkon, ale o displej si nesmí kupovat iPad?

      • George

       To přece nikdo netvrdí. Ty to tady někde vidíš?

     • Martin Topinka

      K cemu pouzivate iPad (bez pripony Pro) Vy? Rad se inspiruju. Pro me je to v prvni rade knihovna elektronickych knih a clanku, co v nouzi umi par funkci typi email, web, kalendar, takze to prirovnani k lepsi zachodove docela sedi.

      • Host

       Já možná nebudu ukázkový případ, ale každý uživatel má svůj způsob použití. Někdo ho bere místo počítače, protože mu to stačí. Na internetu je už spousta článků, kde lidé popisují svůj týden s iPadem místo počítače. Už jen z Čechů mě hned napadají dva a jejich využití má hodně daleko od záchodové čtečky – oni totiž nejsou z těch, kteří na ten „chetré pléšek“ v jednom kuse nadávají a pokuzují, co všechno s ním nejde. Ono s ním hodně věcí jde, obzvlášť když člověk chce.
       Co se mě týče, já na něm knihy prakticky nečtu, web a maily jsou asi klasika, něco si zahraju, využívám sdílené kalendáře a úkoly, pracuju s dokumenty ve Wordu, v Excelu a v PowerPointu (Office 365), využívám mapy, navigaci, prohlížím a upravuju fotky a obrázky a dělám spoustu dalších věcí, které mě hned nenapadají nebo si je často neuvědomuju, že by mi bez toho chyběly.

     • Thor Stein

      Já si zase vážím lidí co s ním něco dokážou. Nějakej kulervoucí příklad, namísto tupých frázi. Jinak přiznej, že jen blábolíš.

      • Martin Vymětal

       Používám ho jako druhý displej (app Duet). Kreslím na něm své nápady a náčrty infografik pro byznys. Čtu na něm knížky, ve kterých si mohu dělat elektronické poznámky. Sleduji na něm filmy na cestách. Ovládám na něm své bankovnictví a finanční software. Píšu na něm články, hlavně ve vlaku, kde mám jistotu, že mi vydrží baterie celý den (ne jako MacBook PRO). Prezentuji z něho (Keynote), když ho u klienta připojím k dataprojektoru. Tužkou korekturuji grafické návrhy …jasně, že bez něj dokážu žít, anebo to samé udělat jiným zařízením. Ale proč, když je iPad tak pohodlný? Takže máš vlastně pravdu, je to „lepší“ záchodová čtečka. Ale o dost lepší!

    • N2by

     Když je pro tebe důležitý displej, tak si kup Air 2, je ještě o kus levnější než ten nový iPad.

  • George

   Tady jsi hodně mimo a nemáš pravdu, v ničem.

   • Martin Topinka

    To je mozny. Ty si ten „novy“ iPad koupis?

    • George

     Ne, já nejsem cílovka, já čekám na nový Pro. Ten současný jsem vynechal a jedu na Air2. Ale chápu lidi, kterým bude stačit. Stejně tak si dokážu představit místa, kam se hodí základní model za co nejnižší cenu a tohle bude přesně ono.

    • N2by

     Částečně souhlas s Georgem. Pro spoustu lidi to může být zajímavé, Já na Air 2 jedu jenom seriály a děti jednoduché hry a pořád mi stačí. Pravda, před 2 měsícema jsem dělal Hard Reset a novou instalaci (bez obnovy původního) a s rychlostí to hodně pomohlo.
     Otázkou spíš je, proč teďka radej nekoupit Air 2, protože je ještě o fous levnější a hlavně má lepší displej. To někomu kdo bude vybírat opravdu nezávidím.

 • Martin Vymětal

  Lehce omlazené low-end zařízení, vstupní brána do světa iOS. Stejné, jako iPSE – pěkné, robustní, užitečné, 90 % funkcí dražších zařízení, ale cena výrazně nižší. Prostě iPad pro ty, co nechtějí utrácet nebo ho používají jen jako čtečku. Proč ne? Jen proto, že mě to nezajímá a není to určené pro mě hned nebudu psát, že je to na nic.

 • Pavel Pacák

  Pro mě je největší průser ten procesor. V iPhonu mám A8 a aktuání iOS 10 už mě na něm svou pomalostí vyloženě štve. Jestliže iPad má A9, dostane se k stejně zoufalé rychlosti už za pár měsíců s příchodem iOS 11. Koupit si iPad a za půl roku z něj mít lenochoda? Díky, nechci. Kdyby tam bylo A10, neřeknu ani popel. Takhle ne.

  • Dalibor

   A8 je výkonem bohužel velmi blízko A7, dost mne v tomhle tehdy zklamal. Vzpomínám si, že rozdíl v rychlosti mezi 5s (A7) a 6 (A8) byl pocitově velmi malý a už následující iOS 9 jej solidně zbrzdil. Také proto jsem vyměnil rychle za 6s (A9) a rozdíl je propastný, je to mnohem rychlejší telefon. A9 je výkonný SoC, oproti iPhone 7 s A10 nevidím v odezvě rozdíl, nebo je nepostřehnutelný. Takže bych se toho v tomto případě nebál.

   • N2by

    Není to tím, že s novým zařízením příjde nova instalace?

    • Dalibor

     Jak jsem psal, při výměně 5s na 6 jsem měl pocit, že mám stejně rychlý telefon jen s větším displejem, ani čistý systém na to neměl vliv. Kdežto 6s je mnohem rychlejší telefon, ani backup natáhnutý z cloudu na tom nic nezměnil, i teď po update na iOS 10 si stále drží skvělou odezvu. Pokud vám někdy pomohl hard reset jak čtu výše, tak asi bylo něco hodně špatně, normálně jsem si nevšiml, že by mi toto někdy něco přineslo. Ale nemám ani jsem neměl Air 2, ten má A8X, což je 3 jádro, takže může mít i toho výkonu více než mělo 2 jádro A8 v iPhone 6.

     • N2by

      No ja prave na iPad Air 2 dost v diskuzich nadaval a lidi mi psali ze u nich vsechno OK, tak jsem dostal doporuceni na cistou instalaci a opravdu to pomohlo. Je mozne, ze jsem ty data na iPadu prevadel z iPadu 2 (bez Air, takze pekna radka iOS verzi ;-) ). Jinak souhlas, s iPhonem 6s jsem spokojenej, urcite je to i ted po resetu iPadu Air 2 malinko zivejsi. Zvlastni, ze hlavne na Apple programech (Treba AppStore). 6s jsem mel prvni iPhone, takze jsem zacal od zacatku, takze porovnani se starsima verzema nemam. Nejak mi pripada ze i historicky jsou ty „s“ verze takovy doladenejsi.

      • Dalibor

       jj, tak asi tam byl nejaky problem. S tou pameti souhlas, je dulezita, vice nez SoC, a ideal je kupovat kdyz to navysuji, pokud to ma chvili vydrzet. Mam jeste iPad 4 a na casual pouziti je to celkem v pohode, ale ten 1 GB RAM uz je proste o nicem, skoro nic to neudrzi v pameti. Vzhledem k tomu, ze iPad pouzivam malo, tak mi to zatim az tak nevadi, ale pouzivat to vic, uz bych to davno vymenil. Nikdy jsem nechapal ty reci o tom, ze iOS nepotrebuje tolik RAM, sice to neni jak u Androidu ze se to s mene RAM zacne sekat apod., ale tim ze to furt vsecko znovu nacita = zdrzovani skoro neustale. Zrovna iPhone 6 s 1 GB toho byl dukazem, sveho casu TOP model v nabidce, a uz jak vysel bylo do oci bijici, ze ma nesmyslne malo pameti, od Applu docela podraz v te dobe… jeste za ty prachy.

       • N2by

        Jo souhlas. Taky jsem kupoval vsechny zarizeni s tim, ze byl zrovna upgrade RAM ;-). To posledni dobou Apple delal ve 3-letych cyklech. Takové zařízení má potom o 2 roky delší životnost. Na druhou stranu pokud uz koupis, tak se modlis, aby k takovemu navysovani moc nedochazelo ;-). Oni potom vyvojari misto optimalizace napisou ze mas u starsiho zarizeni smulu, takze u noveho to zere hodne a u stareho to nejede vubec.

  • N2by

   Měl jsem stejný problém s pomalostí iPadu Air 2 a 90% problémů vyřešil Hard Reset a čistá instalace. Opravdu brutalní posun výkon o 3 třídy. Hlavně Store a jiné Jablečné služby. Takže doporučuju, teďka je z něj šikovné zařízení co vydrží dalí 2 roky ;-).

 • Jakubv

  Myslím, že většina diskutujících to nepochopila, Apple má pro top uživatele, ženoucí se za top HW model iPad Pro 9.7″, který jistě dříve či později updatuje na nový CPU, Air2 byl jen o málo horší a tak udělali zjevný krok, potřebovali levnější HW, podpořit prodeje Pro verze a ne Air3, který by se více přiblížil k Pro 9.7.
  Ad procesor A8 a A9, opravdu by mě zajímalo, co používáte na iPadu za aplikace, že ten výkon potřebujete, sám jsem si koupil hned první iPad 1 hned po uvedení v USA a o rok a půl po něm iPad 2, kde největší motivace byla mít model s Simkou a 3G a dlouho jsem jej úspěšně používal a nakonec přešel na Air2 kde největší motivace nebyl ani výkon, ale nemožnost sdílení mobilního připojení na Wifi, což uměl jako první až model s Retinou.
  Myslím si, že pro většinu uživatelů bude A8X v Air2 a následně A9 v 5. generaci dostatečný po mnoho let, lidé to potřebují převážně na web, emaily, texty a video, případně děti na hraní her, ale málo co kromě špičkových her a geeku ten výkon u nových modelů plně využije.
  A na těžení bitcoinu jsou lepší platformy ;-)

  • Lukáš Severa 

   Přesně tak, jednoznačný souhlas. Spousta lidí by si nikdy předražené Pro nekoupilo a ani nevužilo..