Zavřít reklamu

Už známe důvod, proč si Apple mohl dovolit o tolik snížit cenu nového iPadu, který v interních dokumentech označuje jako iPad 5. generace. Jedná se sice o nástupce iPadu Air 2, jenže – jak se ukázalo – má horší některé parametry, což je i onen důvod nižší ceny.

V aktuální tabletové nabídce Applu je nový 9,7palcový iPad suverénně nejdostupnějším zařízením. Jednak proto, že u menšího iPadu mini 4 se Apple rozhodl nabízet již jen dražší konfiguraci s větším úložištěm a také že u iPadu 5. generace sáhl k několika krokům zpět.

Jednak se Apple poněkud netradičně vrátil k formě, která je tlustší a těžší. Nový iPad má stejné rozměry jako iPad Air 1 z roku 2013: 7,5 milimetru tloušťky a 469 gramů hmotnosti. Na papíru se může zdát rozdíl 1,4 milimetru v tloušťce a 25 gramů v hmotnosti jako malicherný, ale obě hodnoty při reálném používání poznáte.

Rozhodně to však není nepřekonatelný problém a jelikož je iPad nově pozicován jako vstupní tablet do světa Applu a pro mnoho zákazníků se tak bude jednat o první iPad, o něco větší rozměry, než na které mohou být zvyklí jiní jableční uživatelé, příliš řešit nebudou.

Mnohem důležitější je však to, proč se Apple k těmto rozměrům vrátil. Oproti iPadu Air 2 udělal iPad 5. generace velký krok zpět v displeji, znovu zpět k Airu 1. Na nejlevnějším iPadu nenajdete ani antireflexní vrstvu, ani laminovaný displej, což je dnes již standard v ostatních iPadech a což znamená, že můžete trpět na větší odlesky a že mezi samotným displejem a sklem je viditelná mezera.

To je skutečný krok zpět, který zážitek s iPadem opravdu zpříjemňoval, a je to největší daň za to, že všechny modely iPadu jsou o 7 800 korun levnější než stejně nakonfigurované 9,7palcové iPady Pro. Za tento příplatek u iPadů Pro dostanete významně lepší displej (True Tone s širším barevným gamutem), čtyři reproduktory, lepší přední i zadní kameru (True Tone blesk, 4K videa, stabilizaci atd.), rychlejší LTE nebo růžově zlatou barvu.

A co řadu Pro stále odlišuje nejvíce, je podpora pro Apple Pencil a Smart Keyboard. Co je naopak v novém iPadu lepší i proti modelu Air 2, je procesor. Z A8X skočil Apple na čip A9, který sice taktéž není nejnovější, ale vyšší výkon zajistí.

iPad 5. generace tak představuje jednoznačný kompromis mezi co možná nejnovějšími technologiemi a železem a zároveň co možná nejdostupnější cenou. Protože o 10 990 korun za 32GB model s Wi-Fi tu jde především. Nejlevnější iPad Air 2 stál sice jen o 1 000 korun, ale přesto může další zlevnění u mnoha uživatelů prolomit onu psychologickou bariéru, že si nyní mají svůj první iPad skutečně pořídit.

Navíc nižší cenou Apple neútočí jen na běžné zákazníky, velkou roli může sehrát nový iPad ve školství, kde se zatím jinak iPady často ukazovaly jako stále příliš drahá zařízení. V lavicích se už pak navíc parametry jako horší displej nebo větší rozměry mažou úplně.

.