iWant

Psychonauts – psychickými silami proti nekalému spiknutí

iWant

Poslední dobou se hojně hovoří o americkém herním studiu Double Fine Productions a jejich projektu ve službě Kickstarter. Fanoušci totiž doufají, že se jim dostane podobně skvělé hry, jakou byli v roce 2005 Psychonauts.

Jistě každého znás napadlo, jaké by asi bylo mít možnost číst myšlenky ostatních nebo vidět svět z jejich perspektivy. Ve hře Psychonauts je právě něco takového možné, i když trochu jinak, než si asi představujete. Ocitáme se v roli Razputina, chlapce, který je stejně jako několik dalších dětí na letním táboře. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, že? Omyl, jedná se totiž o tábor pro výcvik abnormálních psychických sil. Rodičové takto obdařených dětí sem svoje ratolesti posílají, aby si osvojili zvláštní schopnosti typu telekineze, teleportace a tak podobně. Razputin je však výjimečný v tom, že do Whispering Rocku přijel z vlastní iniciativy, aby se stal nejlepším psychonautem na zeměkouli. Proto sbírá rady od těch nejzkušenějších učitelů, kteří mu svoje schopnosti předvádějí tím, že ho vpouští přímo do své mysli skrze miniaturní magické dveře. Razputin se tak ocitá ve světech striktně geometrických, diskotékově barevných nebo rovnou šíleně surreálných. Každý z levelů je zkrátka materiálním otiskem té či oné osobnosti, se znázorněním všech jejich duševních pochodů, obav i radostí.

Psychonauts

Jak Raz postupně odkrývá tajemství svých učitelů, učí se novým a novým psychoschopnostem. Brzy umí koncentrovat svou psychickou sílu a pálit ji po nepřátelích, naučí se také levitovat, stát se neviditelným, manipulovat pomocí telekineze objekty. Pokud vám dosavadní popis přijde jako bláznovství, počkejte, až uslyšíte hlavní zápletku. Whispering Rock se totiž brzy přemění z poklidného letního tábora v drsnou válečnou zónu. Raz spolu se svými učiteli zjistí, že šílený profesor Loboto vysává ze všech studentíků jejich drahocenné mozky a ty pak ukládá do sklenic ve své laboratoři. Razputinovi tedy nezbývá nic jiného, než se vydat na strastiplnou cestu do opuštěné psychiatrické léčebny, kde má profesor Loboto svůj úkryt. V cestě mu však bude stát několik prazvláštních protivníků. Jak se vzhledem k povaze závěrečné lokace dá očekávat, jedná se o postavičky, které to v hlavě nemají tak úplně v pořádku. Narazíme namátkou na paranoidního hlídače snujícího ty nejabsurdnější konspirační teorie, schizofrenika v charakteru Napoleona Bonaparte nebo na bývalou operní pěvkyni, která psychicky neunesla svůj kariérní pád.

S těmito postavami se Razputin pochopitelně bude chtít vypořádat za použití svých psychických schopností, a tak se vydává přímo do jejich pokroucených myslí. Z jejich objevování přitom budete mít vyloženou radost, jelikož každá postava má svůj unikátní příběh a nosí v sobě nějakou zásadní životní strast, kterou můžete pomoci vyřešit. Budete proto řešit různé logické hádanky, sbírat ztracené myšlenky (které využijete k upgradování svých schopností místo obligátních zlatých penízků), hledat klíče k trezorům, kde lidé ukrývají svoje nejzásadnější životní zkušenosti. Krom toho ale budete své psychické schopnosti využívat i k boji, vždyť málokdo by jen tak nechal neznámého člověka (Raze) putovat svým vědomím. Bojovat tedy budete s obranným systémem v podobě „cenzorů“, kteří vás v nejhorším případě mohou i vyhodit z mysli svého chráněnce. Kromě toho na vás na konci levelu obvykle čeká boss s unikátní sadou schopností a slabostí. V tomto ohledu se tedy nudit rozhodně nebudete.

Co už je horší, je postupně upadající level design. Každý ze světů má sice unikátní vizuální styl, v závěrečné fázi jsou ale prostřední příliš komplikovaná a obsáhlá. Možná to bude znít zvláštně, ale Psychonauts mnohem více seděla linearita a přehlednost, která převládala v první polovině herní doby. K tomu se navíc vytrácí veškerý vtip, kterým byla půlka hry vyloženě prošpikovaná zejména v podobě komických scének. Ke konci je proto dost pravděpodobné, že vás dopředu požene pouze zvědavost a příběhová linie. Občasné problémy s kamerou nebo ovládáním jsou vzhledem k stáří hry pochopitelné, i když je k nim také nutno v hodnocení přihlédnout.

Přes to všechno jsou Psychonauts mimořádným herním počinem, který bohužel nebyl finančně tak úspěšný, jak by si vzhledem k své originalitě a inovativnosti zasloužil. Uznání se dočkal alespoň od svých četných fanoušků, kteří navíc skrze službu Kickstarter umožnili vývojářům financovat další hru, jíž bychom se mohli dočkat už v půlce příštího roku.

[app url=“http://itunes.apple.com/cz/app/psychonauts/id459476769″]
Psychonauts icon