Zavřít reklamu

Během včerejšího večera došlo k rozsáhlému výpadku služeb Facebooku, což postihlo nejen samotný Facebook, ale také Instagram a WhatsApp. Lidé o tomto incidentu hovoří jakožto o největším výpadku FB za rok 2021. Ačkoliv se na první pohled jedná o banalitu, tak opak je pravdou. Náhlá nedostupnost těchto sociálních sítí totiž vyvolala zmatek a pro mnohé se jednalo o obrovskou noční můru. Jak je to ale možné a kde vězí zakopaný pes?

Závislost na sociálních sítích

V dnešní době máme k dispozici nejrůznější technologie, které nám dokážou nejen usnadnit každodenní život, ale také jej patřičně zpříjemnit a zabavit nás. To je ostatně přesně příklad sociálních sítích, s jejíchž pomocí můžeme nejen komunikovat s přáteli či se socializovat, ale také přistupovat k nejrůznějším informacím a bavit se. Doslova jsme se tak naučili žít s telefonem v ruce – s myšlenkou, že veškeré tyto sítě máme kdykoliv na dosah ruky. Náhlý výpad těchto platforem tak mnoho uživatelů donutil k prakticky okamžitému digitálnímu detoxu, který pochopitelně nebyl dobrovolný, zmiňuje doktorka Rachael Kent z londýnské univerzity King’s College London a zakladatelka projektu Dr Digital Health.

Vtipné reakce internetu na pád služeb Facebooku:

Ta nadále zmiňuje, že ačkoliv se lidé snaží najít určitou rovnováhu v používání sociálních sítích, tak ne vždy se to úplně podaří, což přímo potvrdil včerejší incident. Akademická pracovnice nadále zdůrazňuje, že lidé z vteřiny na vteřinu byli donuceni přestat používat své mobilní telefony, respektive tedy dané platformy. Když už je ale přeci jen vzali do rukou, tak stejně nedostali očekávanou dávku dopaminu, na kterou jsou běžně zvyknutí.

Nastavení zrcadla společnosti

Včerejší výpadek se dnes řeší prakticky po celém světě. Jak zdůrazňuje i Kent, lidé nebyli vystaveni pouze náhlému digitálnímu detoxu, ale zároveň byli (podvědomě) konfrontování myšlenkou, jak moc jsou na daných sociálních sítích vlastně závislí. Jestliže navíc častokrát používáte Facebook, Instagram, anebo WhatsApp, tak jste se včera pravděpodobně setkali se situacemi, kdy jste neustále otevírali dané aplikace a kontrolovali, zdali jsou již dostupné. Právě podobné chování poukazuje na přítomnou závislost.

facebook instagram whatsapp unsplash fb 2

Nejlépe na tom nebyly ani podniky, které dané sociální sítě používají pro svou prezentaci a byznys. V takovém případě je zcela pochopitelné, že se v momentu, kdy člověk nemůže spravovat své podnikání, dostaví úzkost. U běžných uživatelů pak úzkost přichází z několika důvodů. Řeč je o neschopnosti scrollování, na které si lidstvo až neuvěřitelně navyklo, komunikace s přáteli, anebo přístupu k určitým produktům a službám.

Možné alternativy

Z důvodu nefunkčních služeb se spousta uživatelů přesunula na jiné sociální sítě, kde o své přítomnosti dávali ihned najevo. Včera večer si tak stačilo otevřít například Twitter či TikTok, kde se najednou většina příspěvků věnovala tehdejšímu výpadku. Z tohoto důvodu Kent dodává, že by byla ráda, kdyby lidé začali přemýšlet i nad možnými alternativami pro zábavu. Myšlenka, že prostý několikahodinový výpadek může způsobit až úzkost, je doslova zdrcující. Nabízí se proto několik možností. Lidé se v takových okamžicích mohou například vrhnout do vaření, čtení knih, hraní (video)her, vzdělávání se a podobných aktivit. V ideálním světě by včerejší výpadek, respektive tedy jeho následky, donutily lidi k zamyšlení a vedly by ke zdravějšímu přístupu k sociálním sítím. Doktorka se však obává, že podobná situace u většiny lidí vůbec nenastane.

.