iWant

Řešení problémů s baterií vyvolává pochybnosti o stavu Maců a snižujícím se zájmu Applu

iWant

Ta situace se dlouholetým uživatelům počítačů Mac nesleduje snadno. Jenže obzvlášť v posledních měsících už jen málokomu nedá nějaká záležitost spojená s jablečnými počítači důvod, aby nezapochyboval. Opravdu kdysi ryze počítačová firma přesunula Macy na druhou kolej? Apple tvrdí opak, ale činy to nedokazují.

V souvislosti s počítači od Applu by se dalo mluvit o mnoha tématech. Tím největším argumentem proti tvrzení kalifornské firmy, že ji na Macích stále záleží a přikládá jim tu nejvyšší prioritu, je fakt, že v posledních letech například zcela rezignovala na aktualizování několika produktových řad.

Z pohledu člověka, který již dlouhé roky nějaký jablečný počítač používá, je však nejvíce znepokojující to, že boty začíná Apple sázet jak v hardwaru, tak v softwaru. A to je komplexní problém, který ničí uživatelský zážitek, ať už máte starší Mac, nebo jste si koupili nejnovější MacBook Pro.

mac-lineup-family

Znepokojující příznaky

Právě u tohoto stroje by bylo nejjednodušší zůstat, protože se v posledních týdnech v souvislosti s Applem řeší hlavně právě on – MacBook Pro s Touch Barem – a kalifornský gigant za něj schytává pořádnou, vcelku nevídanou dávku kritiky. To celé ovšem jen dokresluje znepokojující dění poslední doby, kdy se můžeme začít ptát, kam tedy Apple se svými počítači míří.

Bývalý manažer Applu a uznávaný odborník Jean-Louis Gassée svůj text „Start MacBooku Pro: rozpačitost“ začíná:

„Bylo nebylo, Apple byl znám pro své špičkové schopnosti vyprávět příběhy a nejlepší správu dodavatelského řetězce v oboru. Ale nedávný start MacBooku Pro, s chybami a podceněný, ukazuje znepokojující omyly a vyvolává otázky o firemní kultuře, jež stárne.“

Gassée ve svém komentáři zmiňuje všechny body, za něž je nový MacBook Pro kritizován, ať už jde o operační paměť, množství adaptérů nebo jeho nedostupnost v obchodech, ačkoliv podle něj Apple mohl kritiku dopředu mnohem zmírnit:

„Zkušení manažeři Applu porušili základní prodejní pravidlo: nenechte zákazníky objevit problém. Žádný produkt není dokonalý, tak jim řekněte všechno, řekněte jim to hned, a sami si to přiznejte. Pokud to neuděláte, vaši zákazníci – a vaše konkurence – to udělá za vás.“

Gassée argumentuje tím, že kdyby se Apple během svého hodinové představování nového MacBooku Pro jen pár minut věnoval vysvětlení toho, proč může mít nejnovější profesionální počítač jen 16GB RAM, proč je potřeba používat mnoho adaptérů nebo proč není displej dotykový, udělal by líp. Obzvlášť když pak vzniklé škody žehlil dodatečně a narychlo až posléze. To všechno se nicméně netýká pouze MacBooku Pro.

Apple nekomentuje prakticky nic a v nejistotě nechává všechny uživatele jeho počítačů, kteří patří mezi ty vůbec nejloajálnější a zároveň nejstarší. Nikdo neví, kdy a jestli vůbec se ještě dočkáme nového Macu Pro nebo třeba kam mají své kroky směřovat majitelé stárnoucích MacBooků Air. Když pak po roce a půl Apple vyrukuje se zbrusu novým počítačem, u něhož se kupí jeden problém za druhým, jsou rozpaky a obavy na místě.

Mnoho z těch kritizovaných kroků by si přitom mohl Apple obhájit; často může jít o úhel pohledu, ať už na způsob užití nebo třeba vývoj do budoucna. Skutečné vrásky na čele ale jeden krok přeci jen vyvolává – je to poslední řešení Applu s údajně slabší výdrží nových MacBooků Pro.

Řešení neřešení

Ve svých propagačních materiálech Apple udává 10hodinovou výdrž na baterii. Jenže internet zaplavily stížnosti zákazníků, že jejich nové stroje se na tuto metu ani zdaleka nedostanou. Mnozí hovoří dokonce jen o zhruba poloviční výdrži (4 až 6 hodin), což je zkrátka málo. Předpoklady Applu sice obvykle bývají nadsazené, ale akceptovatelné v reálu bývají jedna, maximálně dvě hodiny pod jeho údaji.

Nové MacBooky Pro sice mají baterie s nižší kapacitou než předchozí modely z roku 2015, nicméně Apple přesto slibuje minimálně stejnou výdrž. Podle expertů může být z velké části na vině software – macOS si vzhledem k novým komponentům teprve potřebuje sednout a můžeme očekávat, že s každým dalším updatem Sierry bude výdrž MacBooků Pro lepší.

ifixit-macbook-pro

Ostatně právě to se čekalo i po vydání macOS 10.12.2, u něhož se ovšem Apple ani slůvkem o problémech s baterií nezmínil, byť rozsáhlé problémy se slabou výdrží přiznal jinak – odstraněním indikátoru výdrže baterie, což je vpravdě mnohem horší způsob.

K tomu pak Apple pouze dodal, že při jeho testech nové MacBooky Pro odpovídají oficiálnímu údaji, tedy 10 hodinám provozu na baterii, ale právě indikátor zbývajícího času do vybití prý může uživatele mást. Vzhledem k dynamicky fungujícím procesorům a dalším hardwarovým součástkám už není pro macOS tak snadné vypočítat relevantní časový údaj, jelikož vytížení počítače a činnost hardwaru se neustále proměňuje.

Odstranění indikátoru zbývajícího času do vybití baterie ale není řešením. Pokud teď nové MacBooky Pro vydržely jen šest hodin, tak jim schovaný indikátor tři hodiny navíc nepřidá, jen to uživatel neuvidí černé na bílém. Argumentace Applu, že už zkrátka vzhledem k neustále se měnícímu vytížení procesoru, procesech běžících na pozadích a celkovému různorodému využívání počítače nelze výdrž odhadnout přesně, se v tuto chvíli přijímá těžko.

Odstranění ukazatele je totiž jednoznačně odpověď Applu na aktuální problém, že jeho vlajkový notebook zatím nedokáže naplnit jím proklamovanou výdrž. Přitom potenciální problém se špatnými odhady, kolik zbývá do vybití baterie, tu je již dlouho. Rozhodně se nejedná jen o záležitost nejnovějších počítačů, ale důležité bylo, že díky časovému údaji mohl uživatel obvykle minimálně rámcově odhadnout, za jak dlouho mu počítač na baterce skutečně umře.

Bylo jasné, že když vám MacBook po surfování a kancelářské práci ukazoval 50 procent a čtyři hodiny do vybití a vy jste najednou otevřeli Xcode a začali programovat nebo prováděli náročnou grafickou práci ve Photoshopu, reálně už počítač čtyři hodiny nevydržel. Nicméně s tím již každý ze zkušenosti počítal a navíc se ukazatel po nějaké době srovnal.

10-12-2

Z vlastní dlouholeté zkušenosti vím, že alespoň orientačně si šlo s časovým odhadem pomáhat. Když mi MacBook při 20 procentech ukazoval hodinu, věděl jsem, že to už na delší práci bez zdroje není. Apple ale nyní časovou indikaci výdrže vzal kompletně všem a ponechal pouze ona procenta, která jsou v tomto ohledu mnohem hůře uchopitelná.

Kdyby byla výdrž nových MacBooků Pro taková, jaká má být, patrně by se Apple žádným časovým údajem nezabýval, ale takhle je bita především uživatelská zkušenost. Pokud současný algoritmus opravdu nebyl schopen vždy fungovat správně (někteří tvrdí, že ukazoval mimo klidně o čtyři hodiny), Apple měl jistě mnoho možností, jak ho vylepšit (např. zahrnutím dalších faktorů do rovnice). Ale rozhodl se pro nejjednodušší řešení – odstranit ho.

„Odhad dojezdu v Tesle závisí na mnoha faktorech, takže se ukazatele dojezdu zbavíme. Nemáte zač,“ parodoval krok Applu na Twitteru Mike Flegel. „Je to jako mít hodinky, které neukazují přesný čas, ale místo toho, abyste je opravili nebo vyměnili za nové, tak to vyřešíte tak, že je radši nenosíte,“ uvedl John Gruber, který touto hláškou mírnil svou předchozí, prý trochu neférovou, analogii: „To je, jako kdybyste přišli pozdě do práce, a napravili to rozbitím vašich hodinek.“

Zajímavý názor vyjádřil na 9to5Mac Ben Lovejoy:

„Zdá se mi, že – proklamací 10hodinové výdrže a odstraněním MagSafu – vize Applu je proměnit MacBooky v zařízení, které používáme jako iPhony a iPady: nabíjíme je přes noc, a pak je používáme jen na baterii. Většina z nás se ale k této vizi ani trochu neblíží.

Argument, že na iPhonech a iPadech jsou také jen procenta a nikoliv čas do vybití zařízení, padá často. Jenže je nutné si uvědomit, že počítače se na rozdíl od mobilních zařízení obvykle používají úplně jinak. Zatímco iPhone sice používáte celý den, ale jen v kratších časových intervalech, u nichž zbývající výdrž nemusí být tak důležitá, na MacBooku můžete chtít pracovat klidně osm hodin v kuse. Pak je odhad zbývajícího času relevantní.

Osobně jsem si časovým indikátorem při používání (nejnověji na loňském MacBooku Pro) vždy pomáhal a jeho předpovědi byly užitečné. Pokud na nejnovějších strojích tak spolehlivě ukazatel nefunguje, měl se Apple snažit najít jiné řešení, než že o něj připraví úplně všechny.

Sčítající se drobné chyby

Abychom ale byli féroví, není to jen o odstraněném ukazateli stavu baterky. To by bylo na nějaké zpochybňování soustředěnosti Applu na celý produkt málo, jenže příznaky jistého nezájmu vyvolává v posledních letech celý operační systém, od letoška nazvaný macOS.

Kolegové a mnoho dalších čím dál častěji hovoří o tom, že na Macu začínají narážet na chyby, které by ještě před pár lety byly nemyslitelné. Sám jsem si to obvykle nepřipouštěl, protože jsem kolikrát na popsané chyby sám vůbec nenarazil, jenže zjišťuji, že často dokážu nějaký drobný zádrhel přejít, aniž bych si to pořádně uvědomil.

macos-sierra

Nemluvím o žádných velkých lapsech, ale maličkostech, jako je občasné zamrznutí nebo spadnutí aplikace, vyskakování chybových hlášek nebo jednoduše nekorektní fungování věcí a funkcí, které jindy „prostě fungují“. Každý uživatel by asi mohl pojmenovat vlastní symptomy, často se mění v závislosti na aktivitě i typu počítače.

Obecně už to ale zkrátka se stabilitou a spolehlivostí není jako dřív, to při bližším pozorování pozná většina dlouholetých uživatelů Maců, byť jak sám přiznávám, někdy dokážeme mírné zhoršení jednoduše akceptovat a jít dál. Pokud mi ale nyní macOS dokáže zamrznout takovým způsobem, že není jiné řešení, než restartovat počítač, je to nežádoucí.

Operační systém samozřejmě nemůže být bez chyb, ale ne nadarmo mnozí říkají, že poslední opravdu stabilní macOS (či přesněji OS X) byl Snow Leopard. Apple si na sebe v tomto ohledu sám upletl bič, když se zavázal k tomu, že bude vydávat nový operační systém pro počítače každý rok. Zdálo se to vcelku nelogické už tehdy a možná by Apple měl vzít své rozhodnutí zpět. I vzhledem k upuštění od pravidelných aktualizací počítačů by to dávalo smysl.

Operační systém macOS si i nadále udržuje velmi vysokou úroveň a jeho chybičky zatím rozhodně nejsou důvodem k tomu, aby uživatelé pokukovali po jiných platformách, ale byla by zkrátka nebetyčná škoda, kdyby nebyla Macu dávána taková pozornost, jakou si zaslouží.

 • A1 A1ad33n

  Poslední update zrušil hodinovou předpověď z menubaru, ale lze ji tam jednoduchým trikem vrátit, jen je potřeba si vyzálohovat příslušný systémpvý soubor před update.

  Pak taky poslední update pravděpodobně podtaktoval CPU, protože zahraniční uživatelé hlásí zlepšení výdrže a snížení průměrné TDP ze 6W na 4W.

  • kk

   podtaktovani? lol :D to urcite ty lidi co si priplatili za vykonejsi HW potesi :D

   • Lucason

    Bude se jednat spíše než o podtaktování o omezení funkce Turboboost na minimum, nebo možná nastavění běžného taktu na nižší. Dnešní procesory svoji frekvenci mění prakticky neustále, proto jsou tak úsporné od svých předchůdců.

    Podobné téma jsem zkoumal, když se muj kamarád ITak divil, jak mužu počítač s komponenty se součtem příkonu asi 120W napájet adapterem 80W – no nemůžu – když běží na plný výkon grafika, procesor je přiškrcen na polovinu, naopak když běží procesor na TurboBoost, grafika je podtaktovaná..

    • A1 A1ad33n

     I straší OS X měly omezený výkon na baterii, kdo chce využívat plný výkon, musí být na adaptéru, za mě to udělal Apple dobře.

     • Daniel Čada

      Máte na tu informaci zdroj? Je zajímavá, nedaří se mi to ale dohledat. Díky.

  • test

   Opravdu jednoduché řešení jak facka :) teď s každým novým updatem něco užitečného zmizí a budu muset nějakým jedoduchým trikem vracet zpátky :)

 • Karel

  Snow Leopard byl vážně super. Od té doby tu takhle dobrý OS nebyl.

 • dfx

  Do dvoch rokov Apple zrusi Mac Pro a Mac Mini, lebo ich nikto nekupuje, tak isto, ako zrusil Xserve.

  A tiez zrusi macbook air, lebo nema retinu.

  iMac dostane 4 USB-C porty a na vsetko ostatne budu redukcie.

  A nakoniec urobia verziu XCode pre Windows a vsetky macy zrusia, lebo nemaju aspon 35% zisk na nich.

  A Tim Cook bude na keynote predvadzat, ze jemu ako profesionalovi staci iPad na vsetko. A mame pouzivat farebne vyvazene a duhove emoji.

  • Fish

   Nezapomen na etickou a gendrovou vyvazenost ;)
   Ale pěkně napsáno.

 • Mirek

  Hodil jsem to sice nejdřív pod sluchátka ale dalo mi to takovou práci :-)
  ——

  CUPERTINO(CA), Minulý týden bylo vydáno oznámení ve věci, o které se již
  delší dobu spekulovalo. Takřka přesně pět let po smrti jejich
  společného kmotra Stevena P. Jobse bylo rozvedeno manželství Design
  a Použitelnosti. Již delší dobu se spekulovalo o vzájemných neshodách
  a toto bylo potvrzeno ve společném prohlášení, které oba bývalí partneři
  vydali. Podle tohoto prohlášení již přibližně dva roky nežijí ve
  společné domácnosti a žádost o rozvod podala Design, v zastoupení
  p. Jonathanem Ivem, a jako důvod uvedla trvalé a nepřekonatelné rozpory.
  Design byla v minulosti častokrát na veřejnosti spatřena
  s p. Marketingem a tento několikrát veřejně ostře vystoupil na její
  podporu.
  Známý analytik a znalec prostředí cupertinské firmy Ping-Či
  Chujo se nechal slyšet, že můžeme zanedlouho čekat jejich oficiální
  zasnoubení. Tvrdí, že Design podváděla svého, dnes již bývalého,
  partnera Použitelnost s Marketingem již bezmála dva roky a své zasnoubení chtějí oslavit prohlášním o dalším odsunutí zahájení prodeje
  AirPods, na kterých je jasně vidět, že Design spolupracovala jen
  s Marketingem. Marketing se údajně nechal slyšet, že AirPods se do
  prodeje stejně nikdy nedostanou, protože fyzický kontakt zákazníka s tímto
  produktem by mohl poškodit jinak skvělou marketingovou kampaň nových
  sluchátek, uvedl Ping-Či Chujo.

  • Karel

   Kvůli User friendly jsem Apple měl rád. A nechápu, jak na to mohli zapomenout a to tak krátce po smrti Jobse. Pryč s Cookem. A je vidět, že když J. Iveho nikdo nehlíhá, udělá sice hezké věci, ale práhbídně použitelné.

   • Paul

    Jony Ive je prakticky odklizen a na současných produktových řadách se jako designer nepodílí, což mnohé vysvětluje.

 • Martin1254

  Je to smutné. Toto celé – celý článok. Pozoroval som to najprv na Ipad Air 1. Prvy softvér fičal úžasne a tento najnovší je vo vela aspektoch horší. (Netvrdim že stači vykon na všetky veci) ale zrazu hra ktoru som mal od prveho dna čo som rozbalil tablet sa seká… a iOS? aj ten ma svoje muchy a vobec sa mi to nepáči proste že multitasking sa nezobrazí správne alebo že aplikácie padaju denne častejšie ako sneh za cely rok. A je velmi smutne že toto čítam aj o Macoch celkovo. Snow leopard som nezažil (začinal som Lionom na macu mini) a Macbook Pro Retina som si kupil do školy na programovanie. Bohužial, už aj ja pocitujem iste chyby v systeme a nepáči sa mi, že chyby ktore som zažíval doteraz len na iOS sa pomaly ale isto dostavaju do macOS (zachvilu budeme spominat na zlate časy ked to bolo OS X, dalo sa to použivať aspon :D ) … Jedna z vecí čo mi ale vadí je, že spolužiaci čo nadavaju na Apple celkovo maju notbuky s windowsom a nie vždy im všetko ide :) ja som si kupil ovela drahši notbuk a niekedy maju oni výbavu aj lepšie ako ja… ale pointa je že ked som už zaplatil take peniaze, očakaval by som od toho aspon softvér bez chyby, preto že ten oni nemaju. Bojím sa že zachvílu budem mat rovnake problémy ako oni, a jediné čím sa budem od nich odlišovať je že budem mat jablčko na notbuku ale chybovost bude rovnaka. (P.S. nepotrebujem sa odlišovat od spolužiakov, ide mi o to aby som mal dobry softver lebo si na to potrpim, ale počuvať ich ako na to nadavaju že to je drahe a o nič lepšie sa može zachvilu stat pravdou, a potom by mi tych penazí bolo už aj lúto)

 • Daniel Čada

  Čtu tady neurčitou kritiku macOS a směru vývoje maců. Mám z toho dojem, že se počítačů Apple stává běžný ale předražený počítač. OK, ale v tom případě prosím o radu jaká je náhrada? Který počítač bez macOS by obstál před stejnou kritikou? Sem s ním, jdu do něho, kupuju, který to tedy je?

  • Teofrast

   Uživatelé Windows by jistě, a dnes zřejmě již i oprávněně zmínili tucet takových strojů.. Takže je možná na čase, začít uvažovat o tom, jestli ten „styl“ opravdu stojí za tu cenu. Psáno z PC s Windows. Který je s Win 10, na to co na něm dělám, opravdu stabilní.. Což je v mém případě i můj letitý Mac. Ale sám si přiznávám, že zvažuji příští stroj pořídit na poli Windows. Už kvůli mému očekávání a reálné ceně. Kterou bych na Macu musel o mnoho, mnoho navýšit. A opravdu mi za to ten „pocit“ stojí? Když už mě Apple naučil za software platit, tak zvažuji, jestli se jako poctivec prostě nevrátit k Windows.. od stáda ke stádu :)

   • Rick

    V práci makám na Win10, na jednom z posledních výkřiku „módy“ od Dellu. Doma pak používám retinu iMac a MBP 13″ mid2010. Ne, ani Windows 10 na posledním výkřiku od Dellu se nevyrovná pohodlné a mnohem bezproblémovější práci na macOS.

    • zbynda

     Můžu se zeptat, jaké problémy třeba na Win 10 řešíte? Používám W10 v Parallels Desktop na mém Macbooku Pro Late 2013 a nějak nemám problém. Dříve jsem měl Win notebooky s Win XP – Win 7, pak už jen ve virtuální mašině, ale nikdy jsem neměl nějaký velký problém a i ve virtuální mašině je všechno v pohodě. Nebo samozřejmě, občas se nějaký problém objevil, ale to na macOS nyní také (občas po uspání se macbook neprobudí apod.). Uznávám, že jsem ajťák a dost věcí si vyřeším a nebojím se toho, ale podle mě jsou Windows pro normálního uživatele taky docela v pohodě a moc nevidím důvod, proč tvrdit, že je macOS někde úplně jinde se stabilitou a rychlostí, jak dost často čtu.

     • LadaM

      No, odpověděl jste si vpodstatě sám. Už léta pozoruji, že nejstabilnější windows jsou ty, co běží ve VM. Nevím, jestli je to jednou sadou odladěných ovladačů HW, nebo tím, že jsou používané výhradně pro práci a dost často mimo intenet (VPN), ale je to tak. U hlavního OS, který navíc hostuje další VM a kterému se neustále aktualizacemi mění ovladače, boptná aktualizacemi atd, je situace výrazně odlišná. Chybovost MacOS roste (asi přidáváním podle mě zbytečných fičur), ale na Win zatím nemá. Mrznutí, tuhnutí, kousání – i na strojích v cenové kategorii MBP.
      A to nemluvím o ovládání, zobrazení na hi-res displejích a ergonomii systému obecně. Ale to už je jiné téma.

     • Rick

      Odpověděl Vám pan LadaM. Také jsem ITák, bratru končí mi pomalu druhá dekáda, Microsoftem jsem odkojen, a je to můj hlavní zdroj příjmů. Ve VM to běhá poměrně bez problémů, ale doladit to do toho stavu trvá na začátku nějaký čas. Pro BFU, který si to doladit neumí, je to pak k uzoufání, o bloatware, kterých jsou kdejaké notebooky plné, ani nemluvě. Kdežto u Maca pořád platí, že ten stroj vytáhnete z krabice, připojíte k wifi, přihlásíte se a fungujete.
      U Win10 stále platí stejný problém, že s aktualizacemi systém bobtná a zpomaluje se, nemluvě o tom, že čím dál častěji nějaká aktualizace něco pok*** a člověk pak musí složitě na internetu dohledávat, která to vlastně byla a co je potřeba udělat pro nápravu (za poslední půlrok minimálně dvě, z června a srpna). Už jen to, že se občas nepřihlásíte po sleepu do systému, protože jednoduše Win10 se snaží připojit přes (teď už nekativní) VPN (kterou jste ručně před sleepem neodhlásili), jenže nemá ověřovací kód, který generuje aplikace, takže koukáte jen na login screen a točící se kolečko (řešením je tvrdý restart) je průser (a není možnost, jak to přerušit/zastavit). Stále prakticky nepoužitelný IE nebo Edge. Ergonomická složitost atd.
      Ano, dávám za pravdu autorovi článku, že macOS začíná být zbytečně zabugovaný a Apple přestává být opatrný, ale hovořit o tom, že Win10 se konečně stávájí vyrovnanou konkurencí i pro BFU..to je velmi odvážné a troufám si tvrdit, že stále nepravdivé tvrzení.

    • ERT

     Tohle můžu potvrdit, macOS je prostě pro mě stále na hony před čímkoliv od MS. Pokud se člověk o svůj systém stará, tak macOS šlape jako hodinky.

   • Daniel Čada

    1. Tedy zmiňte aspoň jeden takový stroj, ať můžeme srovnávat.

    2. Z Windows jsem odešel na podzim 2013, koupil jsem MacBook Air, a cca měsíc jsem ho používal. Byl jsem tak spokojen, že jsem hned upgradoval na MacBook Pro a zálohu Aira obnovil do nového MacBooku.

    Vzápětí jsem koupil IMac a znovu rozbalil celou zálohu původně z MacBook Air. Za rok jsem upgradoval na iMac 5K a znovu do něj rozbalil zálohu z předchozího iMaca, původně z Aira. Teď jsem opět zálohu iMac 5K rozbalil do MacBoku Pro Touch Bar.

    Takže nyní používám Mac, který jede s rozbalenou zálohou už v pátém!!! počítači, původně z roku 2013 a nemám žádné problém.

    Tím odpovídám na vše. Mám rád, když se počítač používá, ne ladí drivery.

 • m2

  Další clickbait článek? To zase bude komentářu o ničem, takový flame to vám snad shoří i hosting. Není jich už přeci jenom trochu moc? Nepřijde vám ani trochu zajímavé jak se zvedl počet komentářů pod určitými typy článků? No článků… výkřiků do tmy, bez konstruktivního obsahu.

  Tak jsem vám přidal taky jeden k dobru. Snad potěší.

 • Radek Tichý

  Cook má obrovský problém, a to že nastoupil člověku, který měl absolutně jiné myšlení o tom jak jeho stroj má fungovat. Je až neskutečné jak se jeden stroj dokáže změnit.
  Dříve jsem byl zvyklý otevřít a pracovat. Jednoduchost, krása prostě použitelný zboží a za tu cenu to stálo. Jak tady již někdo v komentářích zmiňoval, ale dneska, díky tomu, že Apple maximálně zaspal, jsou produkty MS téměř srovnatelné s Apple. Je pravda, že spoustu věcí, které Apple používal již dříve MS dodal až teď při nástupu W10 a spousta věcí není dolazeno, nicméně i já sám jako ajťák a velký zastánce iOS a Mac OS, musím říct, že ty doby kdy jsem si kupoval produkty Apple především proto, že nemusím řešit problémy, které řeším v práci i doma, jelikož je vše v naprostém pořádku jsou již pryč.
  Windows začínám používat čím dál častěji a zjistil jsem, že pokud si člověk nastaví vše již při čisté instalaci, doladí všechny ovládače přesně pro svůj HW, nemám absolutně důvod pouštět MB protože kupodivu a z velkým odporem jsem zjistil, že to funguje :D ..
  Takže do budoucna, už to není o tom, přemýšlet jaký produkt Applu si vybrat, ale teď už je to o tom jaký produkt za cenu Applu si vybrat :(. Zjistil jsem, že lze najít tolik výrobků s daleko větší HW výbavou a srovnatelnou, ne-li lepší kvalitou, než MB, třeba od společnosti Dell či Lenovo.
  Obrovským překvapením pro mne bylo Surface Studio, které jasně naznačilo Applu, že stojí o nás jablíčkové uživatele. Odpověď Applu byla zoufalá, tady máte „obrázkovou lištu“, a chcete jen 16 GB paměti, protože kdybychom vám ji dali více, tak si v budoucnu už nebudete mít důvod kupovat další nové zařízení. Ano teď je možná 16 GB dostačující, ale co bude za 2 roky? Proč bych si měl kupovat zařízení okolo 40-60 tisíc a za dva roky ho vyměnit, protože je zastaralé?
  Nebo vysvětlovat fotografovi, grafikovi, kameramanovi, střihači atd., že nepotřebuje čtečku karet, ani přípojku na druhý monitor. Žádné konektivita, redukce chlapče, to chceš to nás bude živit :D.
  Článek blbě přeložený, ale pravdivý. Jako fanda Applu jsem zklamán a musím přiznat, že už to není to čím jsem se dříve mohl pyšnit, protože vím, že jakýkoliv „blbeček“ s W10 a dobrým strojem by mě rozcupoval…

  • dfx

   Ja medzi Applom a Microsoftom vidim rozdiel v tom, ze Apple je uzatvoreny voci nazorom zakaznikov a uzatvara sa stale viac a Microsoft je otvoreny nazorom zakaznikov a otvara sa stale viac.

   Napriklad Microsoft presadzuje dotykove ovladanie na displayi a aj ked Win8 bol schizofrenicky, tak s Win 10 sa to zlepsuje. U Applu zakaznik ani netusi, ci este nejaky Mac Pro alebo Mac Mini bude. Touch Bar je podobne schizofrenny ako bol dotykovy display s Win8.

   Alebo MS pripravil Surface Studio a aj ked si ho zatial kupi malokto, tak preco by v buducnosti, ked budu pripravene programy na ten puk, nemohol MS predavat ten puk samostatne a nemohol sa dat sparovat so Surface tabletom a ten sa pripoji k beznemu PC cez USB. A nasledne by sa dali tym pukom ovladat programy ako sa to da teraz na Surface Studiu.

   Dalsia moznost je pripravit Surface Phone na ktorom bezia desktopove aplikacie. Uplne bude stacit na zaciatok MS Office. Pridem domov, jednym kablom pripojim Surface Phone k monitoru a k monitoru mam pripojenu klavesnicu, mys, USB disk, … a mozem pouzivat desktopove aplikacie. A nepotrebujem ziadne PC doma.

 • Peter Pepínek

  budem sa opakovat…Jobs do vedenia APPLU dosadil schvalne Cooka, vedel ze je na vedenie a dalsie technologicke smerovanie APPLU neschopny…mozno je to odbornik na to co robil pocas vedenia APPLU este za Jobsa, ale bez neho absolutne zlyhava. Joho hlavnou a dovolim si povedat, ze hlavnou naplnou prace su LGBTI ikonky, podpora multikulturizmu vo forme novych smajlikov, podpora vrahyne Clintonovej, farebnych / duhovych / naramkov a duhovych pochodov. Komlet cely vyrobny program sa nam rozpada – iPhone, iPad, iWatch a komlet cela rada pocitacov a prislusenstva. Jobs predsa nemohol do vedenia APPLE po svojej smrti dosadit niekoho minimalne rovnako sikovneho, pripadne sikovnejsieho ako bol on sam. Nemohol predsa dovolit, aby po jeho smrti viedol APPLE niekdo kto to bude vediet, takto by sa na Jobsa rychlo zabudlo. Preto to premostenie, kde dosadil neschopneho LGBTI buzeranta,, ktory bude v blizkej dobe odvolany a potom uz bude moct viest APPLE konecne clovek – vizionar. A znova sa zacne poukazovat na Jobsa ako to vedel. Historia sa bude znova opakovat, len s rozdielom, ze vtedy Jobs sa zivy vratil a dotiahol APPLE tam, kde APPLE bol este 2 roky po jeho smrti a teraz to bude bez jeho fyzickej pritomnosti, ale v hlavach odbornej aj laickej verejnosti.

  • A1 A1ad33n

   Podle mě za to může Putin, nejdříve ovládl miliony sčítacích zařízení v USA a zařídil vítězství Trumpa, a teď sebral z OS X ukazatel zbylého času, LGBTI komunita je v tom nevinně.

   • Amaroun

    Jj Obama to taky rikal, pry nemaji prime dukazy, ale je jim to jedno, pac maji stejne pravdu i kdyby treba ne. Hotove, vyrizene!

  • Daniel Čada

   Takové množství blbin v jednom příspěvku. Cooka nezvolil Jobs, ale Board of Directors. Jobs mohl říci jen své doporučení. Věřit tomu, že např Al Gore, former vicepresident of the USA se nechal oklamat záludným Jobsem, který chce po smrti zničit své „dítě“ aby vynikla jeho genialita je jen úsměvná blbina. Věděl byste to, kdybyste o macích jen nečetl, ale vlastnil ho a denně užíval.

   http://investor.apple.com/corporate-governance.cfm

   • Peter Pepínek

    kto tvrdi, ze Gore mal byt jeho nastupca…Al Gore je zastupca globalnej elity…on sa na niejake riadenie v APPLE moze zvysoka …. , Cook je zas zastupcom neschopnej statnej elity, ktora o vedeni statu, zahranicnej politiky nevie zhola nic, preto aj vrahyna Clintonova, ktoru Cook podporoval aj financne aj moralne nevyhrala volby v USA…a Cook rovnako ako statna elita vie o riadeni takeho kolosu velmi malo…Jobs mu nechal spolocnost v raste, prosperite a na spici technologickych firiem…taka firma ako APPLE bezala este po smrti Jobsa ako roztocene koleso, vdaka tomu este prve 3 – 4 roky APPLE fungoval, lebo este bolo koleso roztocene. Pod vedenim Cooka sa ale koleso uz netoci, ale spomaluje a vysledky uz tomu nasvacuju…cohpo sa ten Cook dotkne to pojebe…APPLE ide dolu vodou…ten clovek ma v hlave jedine LGBTI a financne cisla…ale to nikdy APPLE neposunulo…rovnako na to doplatilo, ked Jobsa s jeho vlastnej firmy vyhodili a ten kto to sleduje, vie ako to dopadlo. Jedno je iste, Jobs sa uz do APPLE nevrati, ako v roku 1996, ked ho zachranil pred takymi neschopnymi ludmi, ako je Cook. Buducnost ukaze kto mal pravdu. PS: ja pouzivam APPLE od roku1999/2000 ked sa na trhu zacali predavat prve Jobsove produkty. Rovnako mam aj doma prvy iPhone 2 G a dalsie APPLE produkty. Viem o hystorii APPLE dostatok info, navstivil som aj muzeum v Prahe, 8 APPLE storov v EU a stretol som sa aj s Wozniakom…

    • Daniel Čada

     Pane, vy asi máte kognitivní potíže a nechápete psaný text. Al Gore je dlouholetý člen správní rady Apple (Board of Directors). Ta zvolila Coocka jako ředitele. Gore se zasedání, kde se určuje strategie firmy dlouhá léta účastní. Evidentně to vůbec netušíte. Správní rada zvolila Coocka na Jobsovo doporučení. Vy píšete, že tam Jobs schválně dosadil špatného ředitele, aby vynikla Jobsova genialita. Jak by ho asi udělal, když na nic takového nikdy neměl pravomoc? Tento záměr neodhalil podle vás ani Gore a zvedl pro něho ruku.

     Mimochodem, když Coock v roce 2011 nastupoval jako ředitel Apple, byla cena akcií 54$, dnes je 115$.

     Podle mě by pro vás bylo lepší, když vůbec netušíte o čem píšte raději nepsat vůbec nic.

     • Peter Pepínek

      citujem…Ta zvolila Coocka jako ředitele. a potom uvadzate toto citujem…Správní rada zvolila Coocka na Jobsovo doporučení…takze si protirecite…To ze akcie APPLU stupali…bola len predchadzajuca praca este za Jobsovho zivota…ten teplos sa len vezie na kolese, ktore uz dotocilo…zaujimave ta cena akcii…ja som kupoval akcie v roku 2003 za 16 dolarov za akciu, potom prisiel rok ked sa z 1 akcie stalo 7. V roku 2015 som predal vsetky svoje akcie, az na jednu za 130 dolarov…nemam pocit, ze sa vdaka Cookovi zvysuje cena akci, ked ja som dostal 130 dolarov za akciu 2015 tom a teraz vdaka podla vam skvelych manazerskych schopnosti Cooka je cena akcie 116…ja tam ziaden vzostup nevidim…skor prepad o 24 dolarov za akciu..takze mozme podla vas zatieskat Cookovi za skvele odvedenu pracu…

      • Daniel Čada

       V čem si protiřečím? Vždyť pišu, že správní rada volí a na Jobsovo doporučení se klidně mohli vyprdnout.

       Cena akcí roste setrvalým tempem i po smrti Jobse, neplatí tedy to vaše, že Coookova role je jen položit Apple, aby vynikl Jobs. Už od jeho smrti navrhli 6 telefonů, hodinky s prodeje stoupají. Tak neplácejte blbiny.

 • Slavek

  zajímalo by mě, kolik diskutujicich ma zkusenost s novym MBP delsí nez zazitek z obchodu. Ja jel puvodne pro model 2015, ale kdyz jsem je videl vedle sebe, padla volba jednoznacne na 2016noTB. jako byvalý uzivatel MBAir rozhodne nelituji a nechybí mi ani ty konektory, vlastne je to nakonec dobre vymyslene, protoze jak tu nekdo pise, ze surface pripoji jednim kabelem k monitoru ke kteremu jsou pripojene ostatni periferie, tak u macu jde udelat minimalne to same, ale jde to i lip. Jedna kostka za 2tis v designu MBP s HDMI,lan, 2x usb, sd slotem a pripojkou na napajení funguje dokonale. Proste misto napajeciho kabelu pripojite kabel od replikatoru a jedete! Zatim jsem se nedostal do situace, ze bych byl v pr… bez velkeho USB a pro sichr mam u sebe malou kosticku USB->USB-C (2x2cm). MBA jsem pripojoval na 3! kabely (napájení, USB a Displayport), zde stačí připojit jeden jediný!
  Zpetne premyslim, k cemu by byl nový MBA a jakou by mel mít konfiguraci, aby nebyl stejny jako to co, uz apple na trh dodal.

  • dfx

   Ved o to ide. MBP 2016 bez TB je v skutocnosti nahradou za MBA. Len je o 350 eur drahsi.

  • A1 A1ad33n

   Souhlas psal jsem to několikrát MBP bez TB má jen 2.0GHz Intel a je to jasná náhrada za MBA13, imo je i za dobrou cenu.

   Výdrž bude mít moc dobrou, má nejsilnější kapacitu baterie ze všech 13″ Late2016 modelů, nižší takt a je bez TouchBar… pro studenta nebo kancelařinu navýsost optimální.

 • Jirka

  Já se musím přidat – podle mého už prostě Apple není co byl:
  * iPhone jsem přestal používat už před několika lety – Android se dotáhl – funkčně je srovnatelný – a výkonnější zařízení s delší výdrží jsou za zlomek ceny
  * MacBook pořád ještě používám, ale čím dál víc je to ze setrvačnosti – no a kvůli OSX (pardon Mac OS)
  ** Co se týče výdrže MacBooku (Pro 15, mid 2015) – je skoro nový a tak 4-5 hodin – když nestříhám video ve FinalCutuX – pak to jde dolů mnohem rychleji – větráky se skoro nezastaví i při editaci textu v IntelliJ nebo XCode
  ** Velikost displeje nahradili nesmyslnou hustotou pixelů – takže je pryč moje dlouholetá zásada nepoužívat k MacBooku externí displej (ano já hůř vidím a vyšší hustota pixelů je mi na houby)
  ** MagSafe – no který blb tohle odstranil?
  ** A normální USB porty?
  ** A všimli jste si stále roustoucí ceny u nás? Za ty peníze, za které je nyní základní MacBook 15, jsem kupoval MacBook 17 v plné palbě – a ten odešel letos a nový MacBook 15 ROZHODNĚ NENÍ lepší/výkonnější: méně USB portů, menší displej, zhruba stejně výkonný, zhruba stejná výdrž na baterri i přes to, že je nový (vs. 6 let starému 17“)

 • jp

  Já nevím, taky se mi směr, kterým se Apple vydává nelíbí. Asi nejvíc mi vadí zastaralá nabídka počítačů a ta nejistota, co s nimi vlastně bude nebo spíš nebude. Myslím, že článek to shrnuje docela hezky, celé chování Apple mi přijde jakési chaotické – skoro bych řekl, že z pohledu „zvenku“ skoro jako pokus-omyl. Je na nich vidět velká snaha uvést další bombu a zapomínají na základní produkty a jjeich funkčnost. Do toho se snaží být „cool a progresivní“, ale narovinu – třeba ta „dj scénka“ na keynote, to bylo opravdu dost trapné a dost to ukazuje, že Apple tlačí na pilu někde jinde, než by dlouholetí uživatelé chtěli a čekali. Ono dost věcí by Applu člověk odpustil, ale když se podívám na jejich cenovou politiku a snahu šroubovat i hodně kompromisní výrobky z pochybnou životností (Macbook 12) do cenových výšin, tak už mi to opravdu přijde hodně přes čáru. Osobně mám Apple výrobky rád (měl jsem všechno možné od iPodu s clickwheel po Macbook Pro), ale dávat přes 40000 za malý Core m Macbook 12 nebo 65000+ za „pro“ mi přijde zcestné. A názory typu, tak si kupte Air už vůbec nechápu. Výběhový a zastaralý model, prodávaný pořád za peníze, za které koupím nový stroj s W10, mi přijde jako dojení na druhém konci spektra. Mám rád třeba videa Petra Máry, ale nechápu, jak dnes může ještě někdo prakticky cokoliv, co Apple udělá, chválit do nebes a všechno si vysvětlovat případnými a dost spornými pozitivy.