iWant

Nové MacBooky Pro aneb redukce, kam se podíváš

iWant

Před několika dny Apple představil nové MacBooky Pro a vedle Touch Baru a nového těla představovalo velkou novinku také odstranění prakticky všech standardních konektorů, které nově a jednotně nahradilo rozhraní USB-C.

Na první pohled se tento postup může zdát jako novátorský a vzhledem k parametrům USB-C (výrazně vyšší rychlost, oboustranný konektor, možnost napájení prostřednictvím tohoto konektoru) jako vysoce profesionální řešení, jenže je tu jeden problém – Apple předběhl dobu a zbytek odvětví ještě ve fázi stoprocentního přijetí USB-C zdaleka není.

Zní to trochu paradoxně, ale ve světle nově představených MacBooků Pro se Apple, který velmi dbá na jednoduchost, eleganci a čistotu stylu, ve světě grafických profesionálů a fotografů propadá mezi firmy, kdy kromě notebooku a napájecího adaptéru budete muset nosit prakticky celý kufřík redukcí. Však se stačí podívat do obchodu Applu a vyhledat „adaptér“.

Monitory a projektory

Pokud jste profesionálním nebo jakýmkoliv jiným fotografem, grafikem nebo třeba vývojářem, s velkou pravděpodobností nepracujete přímo na displeji notebooku, ale máte připojený velký monitor. Pokud nepatříte mezi šťastlivce, kteří už mají monitor s USB-C (a že jich je zatím opravdu málo), budete potřebovat první redukci, patrně z USB-C (Thunderbolt 3) na MiniDisplay Port (Thunderbolt 2) – Apple si za ni účtuje 1 490 korun. A to je teprve začátek.

redukce_01

Pokud potřebujete svou práci prezentovat na ještě větších televizorech nebo přes projektory, pak potřebujete redukci z USB-C na HDMI, která se navíc hodí i ke spoustě monitorům. Apple pro takové účely nabízí USB‑C víceportový digitální AV adaptér, který je však ještě dražší – stojí 2 090 korun. A pokud bohužel musíte pracovat ještě s projektory s VGA, bude to stát další peníze. Buď obdobný USB‑C víceportový VGA adaptér za 2 090 korun nebo jednodušší varianta od Belkinu za 1 039 korun.

Fotografovi něco chybí

Redukcí tak začíná přibývat, a to jsme teprve jen u toho, když potřebujete větší monitor nebo někam zrcadlit vaší tvorbu. Pokud jste fotograf, pak není úniku před SD nebo CF (Compact Flash) kartami, na něž zrcadlovky vaše fotky ukládají. Za rychlou čtečku SD karet, kterou zapojíte do USB-C, zaplatíte 1 429 korun. Opět bereme v potaz nabídku Applu, který prodává čtečku SanDisk Extreme Pro.

Když si koupíte nejnovější telefon a nejnovější počítač, nepropojíte je spolu.

V případě CF karet je to horší, žádná čtečka přímo zapojitelná do USB-C zatím zřejmě neexistuje, a tak bude nutné si pomoci redukcí z USB-C na klasické USB, která stojí 579 korun. Ta nicméně najde ještě mnoho dalších využití, protože klasický USB konektor má dnes prakticky každé zařízení. Dokonce i Lightning kabel od iPhonů, které tak bez redukce k novým MacBookům Pro vůbec nepřipojíte. Adaptér se vám bude hodit také k připojení flashek nebo externích disků.

Jednodušší dříve bylo i připojení k síti, nicméně je třeba říct, že Ethernet už není v MacBoocích delší dobu. Pro kompletní výčet možných redukcí nicméně musíme uvést také další kousek od Belkinu, který Apple nabízí, tedy redukci z USB-C na gigabitový Ethernet, která stojí 1 039 korun.

macbook-pro-usbc

S Lightningem máte zatím smůlu

Zdaleka největší paradoxy ovšem panují v oblasti kabelů, konektorů a adaptérů v rámci celého portfólia Applu. Ve svých nejen mobilních produktech totiž kalifornská firma už dlouho prosazuje vlastní konektor Lightning. Když ho poprvé ukázala jako náhradu 30pinového konektoru v iPhonech 5, plánovala s ním zaútočit i na již tehdy začínající USB-C. Zatímco v iPhonech, iPadech, ale i v Magic Mouse, Magic Trackpadu nebo Magic Keyboard na Lightning skutečně sází, v MacBoocích jde cestou USB-C a tyto zařízení si tak spolu na přímo vůbec nerozumí.

Je skutečně paradoxní, že když si dnes od Applu koupíte nejnovější telefon a nejnovější „profesionální“ počítač, nepropojíte je spolu. Řešením je opět další redukce, respektive kabel, který má na jedné straně Lightning pro iPhone a na druhé USB-C pro MacBook Pro. Za metr takového kabelu si ovšem Apple účtuje 729 korun.

A ještě jeden paradox. Zatímco v iPhonu 7 Apple ukázal „kuráž“ a odstranil 3,5mm jack pro sluchátka, v MacBooku Pro ho naopak jako jediný jiný port vedle USB-C nechal. Ani sluchátka od nejnovějšího iPhonu tak přímo do MacBooku Pro (ani jiného jablečného počítače) nepřipojíte, potřebujete k tomu opět redukci.

redukce_03

Až děsivý počet adaptérů, redukcí a kabelů, které si někteří budou muset k novým MacBookům Pro nutně pořídit, v posledních dnech řeší opravdu mnoho lidí. Vzhledem k cenové politice Applu se navíc nejedná o žádné malicherné téma. Už samotné nové počítače totiž začínají na vysokých částkách (nejlevnější MacBook Pro bez Touch Baru stojí 45 tisíc) a za redukce můžete ve výsledku zaplatit klidně několik dalších tisíc.

Pokud by navíc toto nemusel být pro každého takový problém, tak pro drtivou většinu uživatelů jistě nastane v tom ohledu, že bude nutné na všechny ty redukce a kabely pořád myslet. Pokud si zapomenete například externí čtečku SD karet a na cestě narazíte na zaplněnou kartu ve foťáku, máte smůlu. A takový scénář se bude opakovat s většinou ostatních redukcí.

Zkrátka místo toho, abyste s sebou měli „profesionální“ počítač, který si rozumí se vším, co potřebujete, budete muset vždy myslet na to, jestli vlastně tohle připojit vůbec dokážete. Apple tu s USB-C předběhl dobu a ještě si budeme muset počkat, než si na toto rozhraní zvyknou i všichni ostatní. A možná už také někteří kutilové vymýšlejí prozíravý byznys plán založený na tom, že začnou vyrábět elegantní a polstrované brašny, do nichž si všechny kabely a redukce pro váš MacBook Pro budete moci poskládat…

Autor: Pavel Illichmann