iWant

Tým Applu vyvíjející elektromobil má problémy, projekt byl pozastaven

iWant

Společnost Apple měla (a bezpochyby stále ještě má) velké ambice, jak prorazit na automobilovém trhu, ovšem přísně utajovaný „Project Titan“ má nyní podle všeho problémy. Šéfové Applu totiž při poslední kontrole vývoje projektu nebyli spokojeni a celý tým, respektive najímání do něj bylo podle všeho pozastaveno.

Vyjádřit svou nespokojenost měl při diskuzi s vedením „automobilového týmu“ podle informací Apple Insideru vyjádřit sám šéfdesignér Applu Jony Ive. Na tzv. „Projectu Titan“ přitom ve firmě (uvnitř i mimo cupertinský kampus) pracuje více než tisíc lidí. Najímání Applu dokonce mělo být natolik agresivní, že přetáhli několik klíčových inženýrů z Tesly, což způsobilo průkopnické firmě Elona Muska velké problémy. Byť sám Musk takové informace dříve popíral.

Zpráva ohledně pozastavení týmu Titan přišla jen pár dní poté, co oznámil svůj odchod z Applu Steve Zadesky, který měl mít celý automobilový projekt na starost. Odchází prý z osobních důvodů. I tento odchod může hrát v aktuálním pozastavení projektu svou roli, protože Zadesky byl bezesporu důležitou postavou.

Podle Apple Insideru už kalifornská společnost narazila při vývoji na řadu problémů, a tak se plány ohledně dokončení elektromobilu stále posouvají, nyní prý nejdříve na rok 2019, ale to jsou zatím jen odhady. Mezitím navíc měl Apple kontaktovat například BMW, protože ho zajímá model i3, který by rád od BMW získal jako vývojářskou platformu. Německá automobilka, které se na poli elektromobilů poměrně daří, ale zatím není takové spolupráci příliš nakloněna.

Zdroj: Apple Insider
 • Pepa

  Představa toho čmárala, co nakreslil ten ilustrační obrázek, je docela směšná – to auto bude jezdit jen rovně nebo jak zatočí kola v těch úzkých blatnících? :-))))

  • Čmáral

   Ty „čmárale“, však se taky jedná o skicu, na které si designér ujasňuje hrubý koncept auta. Nejsou to plány, podle kterých se bude auto vyrábět.

   • Slávek

    Souhlasím…autor si zde jen ujasňuje, že auto od Applu nebude moci zatáčet.

   • Pepa

    Vím co dělá designer, ten co namaloval tohle, ale designerem není. Design není o tom, jak by to mohlo krásně cool vypadat a načrtneš si koncept, design je i o tom, jak se daná věc bude používat. Takže ten čmáral v životě nepřemýšlel o tom, že by to taky mělo jezdit … Umění průmyslového designu hned tak někdo neumí a tahle čmáranice je toho krásným příkladem :-)

    • Úzký blatník se vedle kola ihned rozšiřuje, kolo se natáčí cca. 45°, tvar pneu neznáme? Tak kde je problém.

    • Tomáš Čech

     Ten obrázek hlavně nevydal nikdo z Apple, ale někdo, kdo si rád maluje…

    • pro zajímavost pane designere

  • Jméno

   Je to auto od Applu takže všechno bude fungovat jinak než u konkurence. Tzn, že tohle auto zatáčí tak, že hýbe planetou.

  • Petr Beneš

   Pánové, přemýšlíte o tom příliš konvenčně. Jsou to vůbec kola? Co když se to bude vznášet nad zemí ;-) a nebo co když se bude zatáčet úplně jinak, třeba rozdílnou rychlostí otáčení na sobě nezávislých kol? A navíc je to opravdu jen ideová skica, nehledal bych v tom nic víc, než jen základní objemy a proporce.

 • Luděk Roleček

  Nadpis: projekt byl pozastaven
  Článek: celý tým byl pozastaven (uh?)
  Originál, ze kterého vycházíte: najímání nových lidí do projektu bylo pozastaveno

  Takže projekt zatím stále běží, jen se (údajně) pozastavilo agresivní najímání nových lidí (resp. veškeré najímaní nových lidí, ne jen to agresivní :)).

  • Pepa

   Nemůžeš po novinářské žumpě chtít, aby články, které napsal někdo jiný, alespoň pořádně přeložili … Moc práce, přemýšlení, úsilí a hovno za to.

 • Koukám, že je to tu samý odborník na design.

 • jardako

  Ten titulek je naprostá ostuda. Nechcete to opravit? „Hiring freeze“ není pozastavení projektu!!! (jak už píše kolega níže)