iWant

Šéf elektromobilového projektu po šestnácti letech končí v Applu

iWant

Fakt, že Apple tajně pracuje na projektu spojeném s automobilovým průmyslem, už dnes málokdo rozporuje. Krycí název „Project Titan“, v rámci něhož podle mnohých Apple pracuje na vlastním elektrickém automobilu, nicméně nyní ztratí zásadní postavu. Z Cupertina odchází Steve Zadesky, který byl šéfem projektu a v Applu působil šestnáct let.

Zadesky svou kariéru začal podílením se na vývoji iPodů a iPhonů a v posledních dvou letech byl velmi často spojován s údajnou výrobou elektrického automobilu a dokonce měl držet jednu z vedoucích pozic. Dle informací The Wall Street Journal od osoby spojené s touto problematikou však jeho odchod nemá co do činění se samotným vývojem, nýbrž s osobními důvody.

Zadesky dostal od společnosti, ke které se připojil v roce 1999 po svém odchodu z Ford Motor Company, v roce 2014 povolení zabývat se vstupem Applu na trh s elektromobily, na který měl podle plánu svůj elektrický automobil pod krycím názvem „Titan“ dosadit v roce 2019.

Na základě informací od lidí spojených s tímto projektem však rok 2019 s nejvyšší pravděpodobností znamenal pouze skutečnost, kdy inženýři dokončí poslední úpravy na očekávaném produktu, tudíž by mohlo trvat i dalších několik let, kdy by veřejnost elektromobil spatřila ve své plné kráse a v prodeji.

Podle zasvěcených zdrojů se tým potýkal s jistými problémy ohledně špatného rozložení plánovaných cílů, ale i přes tyto nepříjemnosti ho Apple tlačil kupředu ambiciózním deadlinům, které nebyly tak jednoduše dosažitelné.

Společnost oficiálně nikdy nezveřejnila informace, že na elektrickém automobilu pracuje, ale situace, že si najala spousty veteránů z automobilového průmyslu a expertů jak na bateriovou, tak na samořídící technologii, dokazuje, že se k něčemu chystá. I samotný výkonný ředitel společnosti Tim Cook k příležitosti konference The Wall Street Journal konané v říjnu řekl, že se domnívá o masivní změně v průmyslu, kdy odkazoval na skutečnost, že samořídící technologie nabírá na síle a stává se důležitější než kdy dříve.

Zdroj: WSJ