iWant

Zlato neuspělo. Keramické Apple Watch možná ukazují budoucnost iPhonů

iWant

Apple Watch Edition. Právě tato modelová řada chytrých hodinek z dílen kalifornské společnosti v roce 2015 ukázala veřejnosti možnost, jak utratit necelého půl milionu korun za nositelné zařízení. Hodinky, jejichž tělo bylo poseto 18karátovým zlatem, šplhaly až k částce 515 tisíc korun a byly určeny pro segment nejnáročnějších uživatelů s citem pro luxus a exkluzivitu. S tím je ale po dvou letech konec. Apple okusil, co znamená figurovat na trhu s luxusními hodinkami, a selhal.

Nejdražší edice Apple Watch nicméně pokračuje, jen významně zlevnila a oblékla se místo zlata do keramiky. Právě keramika může hrát důležitou roli v budoucích produktech Applu.

Minulý týden Apple ukázal nejen novou generaci iPhonu, ale také nové hodinky Watch Series 2. Soustředěnost na sportovní využití (což dokazuje i model ve spolupráci se společností Nike) byla výrazná natolik, že přebila i segment luxusního a módního pojetí. Jen krátce se Apple zmínil o novinkách od Hermèsu a už vůbec nekomentoval fakt, že z nabídky vyřadil zlaté Watch Edition. Luxusní zlato nahradila bílá keramika, která je podstatně levnější.

watch-edition-ceramic3

Apple chtěl zlatou řadou Edition nabídnout něco víc než jen „obyčejné“ chytré hodinky. Puncem exkluzivity chtěl oslovit úplně jinou klientelu, která si zakládá na luxusu, ale nevyšlo mu to. I když bylo tělo jablečných hodinek z 18karátového zlata, od švýcarských gigantů, jak si sliboval, příliš milovníků hodinek nepřetáhl, a to především kvůli tomu, že většina lidí s chutí investovat do prvotřídních hodinek chce klasické mechanicky poháněné stroje, ne technologickou vymoženost, která rychle zastará.

Špičkové švýcarské hodinky si své jméno nezískaly a nezískají tím, že budou nabízet rychlejší procesor či nejnovější operační systém. Ani čip k měření fyzických aktivit. Zkrátka nepotřebují žádné inovace. Stačí jim bohatá tradice, originalita, ruční zpracování a mechanický ciferník. Tady Apple s chytrými hodinkami zkrátka nemohl prorazit, minimálně ne teď.

Technologické společnosti nemohou konkurovat výrobcům hodinek se staletou působností. Moderní technologie má tu nevýhodu, že s odstupem času vždy přijde něco nového, lepšího. To je zcela proti fungování klasického hodinářského průmyslu. Ne nadarmo se říká, že se hodinky dědí z generace na generaci.

watch-edition-ceramic2

I přes výše popsaný neúspěch nicméně řada Watch Edition nekončí. Pro většinu uživatelů nedostupné zlato nahradil poněkud netradiční materiál – bílá keramika. Ta nyní představuje nejdražší variantu Watch Series 2 (vyjma módních modelů Hermès). Přesto jsou přibližně desetkrát levnější, než byly zlaté Watch. Keramické stojí kolem 40 tisíc korun a tím pádem jsou rázem mnohem konkurenceschopnější.

Použití keramiky v druhé generaci Apple Watch však nemá za úkol pouze ohromit po designové stránce. Tento materiál, v odborné terminologii nazýván jako zirkonová keramika, v sobě totiž skrývá důležité prvky, které by mohly definovat i budoucnost dalších jablečných produktů. O nich se detailně rozepsal Brian Roemmele v diskuzi na serveru Quora. Nemůže být příliš pochyb o tom, že za použitím nového materiálu stojí šéfdesignér Applu Jony Ive, který je známý tím, jak rád s novými materiály experimentuje.

V první řadě se jedná o celkovou strukturu. Zirkonová keramika je oproti ostatním materiálům velice lehká, pevná a extrémně zatížitelná. Využívá ji například i vesmírná společnost NASA, a to nejen z hlediska pevnosti, ale také z důvodu rozptýlení a vedení tepla, které má být ve srovnání s jinými materiály nejlepší.

Klíčové také je, že je zirkonová keramika rádiově transparentní, což je u mobilních zařízení důležité pro přenos rádiových vln, odolná vůči škrábancům a pravděpodobně i ne tolik nákladná na výrobu. Spekuluje se, že by dokonce mohla stát její výroba méně než hliník, ze kterého jsou iPhony nyní. Na druhou stranu také panují obavy, že by mohla být keramika mnohem křehčí.

Vzhledem ke zmíněným dispozicím je každopádně možné, že by hliníková těla iPhonů nahradit keramika skutečně mohla, byť je otázka, zda by z ní mohlo být kompletně celé tělo. V příštím roce, kdy iPhone oslaví deset let, se nicméně čekají právě u jablečného telefonu velké změny a jiný materiál šasi se nabízí. Zda to bude keramika, to se teprve uvidí.

Zdroj: The Verge, Quora