Zavřít reklamu

Finder patří mezi jednu z aplikací, kterou na Macu využíváme každý den, a to prakticky nepřetržitě. Skrze Finder se spouští aplikace, otevírají soubory, vytvářejí složky a vše ostatní podobného duchu. Říká se, že uživatel, který na Macu nevyužívá klávesový zkratky, nevyužívá jablečný počítač naplno. Pokud totiž nepoužíváte klávesové zkratky, tak vždy nějakou dobu trvá, než přesunete ruku z klávesnice na myš a zase zpátky. Pokud byste si chtěli fungování ve Finderu na Macu ulehčit pomocí klávesových zkratek, bude se vám líbit tento článek.

prehled_klaves_macos

Command + N

Jestliže se nacházíte ve Finderu a potřebujete otevřít jeho nové okno, tak se nemusíte přesouvat do Docku, klepnout na Finder pravým a zvolit možnost pro jeho otevření. Jednoduše stačí, abyste stisknuli klávesovou zkratku Command + N, čímž dojde okamžitě k otevření nového okna. To se hodí třeba při kopírování souborů z jednoho místa na druhé. Pro otevření nového panelu Finderu stačí využít zkratku Command + T.

Command + W

Výše jsme si ukázali, jakým způsobem můžete otevřít nové okno Finderu. Pokud těchto oken však máte otevřených hodně a chtěli byste je postupně zavřít, tak stačí, abyste stisknuli zkratku Command + W. Pokud stisknete Command + Option + W, tak se zavřou veškerá okna Finderu, která jsou aktuálně otevřená.

Command + D

Pokud chcete na Macu něco zkopírovat a vložit, tak s největší pravděpodobností využíváte klávesovou zkratku Command + C a Command + V. Jestliže však někdy v budoucnu budete potřebovat provést duplikaci nějakých souborů, tak není nic jednoduššího než je označit, a poté stisknout Command + D.

Command + F

Čas od času se můžeme ocitnout v situaci, kdy potřebujeme v nějaké obsáhlé složce či umístnění něco vyhledat – osobně se často hledám různé soubory v Koši. Pokud chcete vyhledat nějaký soubor a znáte počáteční písmeno jeho názvu, tak stačí tohle písmeno stisknout a Finder vás ihned přesune. Pokud však stisknete Command + F, tak se vám zobrazí možnosti pokročilého vyhledávání, což se hodí.

Takto by mohl vypadat budoucí MacBook Air:

Command + J

V každé složce, kterou ve Finderu otevřete, si můžete nastavit individuální volby zobrazení. To znamená, že si můžete individuálně změnit například velikost ikon, styl zobrazení, zobrazené sloupce a mnoho dalšího. Pokud byste si ve složce chtěli okno s volbami zobrazení rychle otevřít, tak stačí, abyste stisknuli Command + J.

Command + Shift + N

Mezi jednu z činností, které každodenně v rámci Finderu provádíme, patří vytváření nových složek. Většina z vás nové složky vytváří klepnutím pravým tlačítkem, kde se pak příslušná možnost nachází. Věděli jste však, že pro vytvoření nové složky můžete využít také Command + Shift + N? Jakmile tuto zkratku stisknete, tak se složka ihned vytvoří, dokonce ji pak můžete rovnou přejmenovat.

finder mac

Command + Shift + Delete

Veškeré soubory, které na Macu vymažete, automaticky putují do koše. Zde zůstávají do té doby, dokud koš nevysypete, popřípadě si můžete nastavit, aby se soubory smazané před více než 30 dny automaticky smazaly. Pokud chcete rychle vysypat koš, tak stačí, abyste v něm stisknuli klávesovou zkratku Command + Shift + Delete.

Command + mezerník

I když se to může zdát neuvěřitelné, tak osobně znám opravdu mnoho jedinců, kteří na Macu nevyužívají Spotlight. Jedná se sice o takové jedince, kteří mají Mac spíše na jednoduchou kancelářskou práci, i tak ale doporučuji, aby se Spotlight naučili využívat všichni z nás. Pokud jej chcete rychle aktivovat, stačí stisknout Command + mezerník, a to kdekoliv v systému.

Command + Shift + A, U a další

Součástí operačního systému macOS je několik různých nativních složek – jedná se třeba o Aplikace, Plochu, Utility či iCloud Drive. Pokud stisknete klávesovou zkratku Command + Shift + A, tak otevřete Aplikace, pokud poslední klávesu nahradíte písmenem U, tak se otevřou Utility, písmenem D pak otevřete plochu, písmenem H domácí složku a písmenem I otevřete iCloud Drive.

Command + 1, 2, 3, 4

Při používání Finderu si v jednotlivých složkách můžete nastavit styl zobrazení položek. Konkrétně si můžete vybrat jeden ze čtyř různých stylů, a to ikony, seznam, sloupce a galerii. Klasicky lze styl zobrazení měnit v horní nástrojové liště, využít však můžete také klávesovou zkratku Command + 1, 2, 3 či 4. 1 je zobrazení ikon, 2 zobrazení seznamu, 3 zobrazení sloupců a 4 zobrazení galerie.

Prohlédněte si rozdíly mezi macOS 10.15 Catalina a macOS 11 Big Sur:

.