Zavřít reklamu

Opět to uteklo jako voda – představení nových jablečných operačních systémů se totiž nezadržitelně blíží. Apple nové majoritní verze svých systémů každoročně představuje v rámci vývojářské konference WWDC, která se koná vždy v létě. Letos se startu konference WWDC21 dočkáme již 7. června, tedy za méně než jeden měsíc. Před pár dny jsme na našem magazínu zveřejnili článek s 5 věcmi, které bychom chtěli vidět v iOS 15, v tomto článku se budeme zase věnovat macOS 12. Nutno podotknout, že se jedná o subjektivní článek – pokud tedy máte vy nějakou funkci, kterou byste chtěli v novém macOS vidět, určitě vyjádřete svůj návrh v komentářích.

Opravy, optimalizace a zase opravy

Pokud by se mě někdo zeptal na jedinou věc, kterou bych chtěl vidět v budoucí verzi macOS, tak by má odpověď vypadala velmi jednoduše – opravy. Apple každý rok vydává nové operační systémy, ve kterých se neustále objevují nové a nové funkce. Problém je však v tom, že během jednoho roku jablečná společnost tyto funkce nestihne optimalizovat a zdokonalit. A tak se všemožné chyby neustále kupí a je běžnou praxí, že na opravy banalit musíme čekat klidně několik let. Byl bych rád za to, kdyby Apple snížil interval vydávání nových verzí systémů na dva roky, toho se ale nejspíše nedočkáme. Rok věnovaný opravám bych tedy rozhodně uvítal, jelikož se denně setkávám s různými chybami, které dokáží ovlivnit mé fungování.

Prohlédněte si rozdíly mezi macOS 10.15 Catalina a macOS 11 Big Sur:

Time Machine zálohy na iCloud

Moderní svět se dělí na dvě skupiny. V první skupině najdete jedince, kteří pravidelně zálohují, ve druhé pak zbytek uživatelů, kteří si myslí, že o svá data nemohou přijít. Postupem času se uživatelé ze druhé skupiny dostávají do skupiny první, jelikož se jim přihodí nějaká nemilá záležitost, která způsobí ztrátu dat. Svá data můžeme zálohovat pomocí Time Machine, tedy pomocí kompletní zálohy, ze které můžeme náš Mac kdykoliv obnovit, popřípadě lze zálohu přenést na další Mac. Tyto zálohy lze ale ukládat pouze na externí disky. Už delší dobu uživatelé po Applu chtějí, aby umožnil provádění Time Machine záloh na iCloud – máme totiž k dispozici tarif s až 2 TB úložiště, na které by se bez problému zálohy mohly vejít.

Zálohování na NAS
Zálohování na NAS Zdroj: Předvolby systému v macOS

Mazání a odvolání iMessages

S příchodem macOS 11 Big Sur a iOS 14 jsme se dočkali určitého přepracování nativní aplikace Zprávy. Konečně můžeme například využít přímé odpovědi či zmínky, popřípadě lze konečně nastavit názvy a ikony skupinových konverzací. To, po čem ale uživatelé dlouho volají, včetně mě, je možnost mazání či odvolání odeslaných zpráv v rámci iMessage. Dost možná už se vám stalo, že jste nějakou zprávu či obrázek omylem poslali špatné osobě a ve finále tak vznikl obrovský průšvih. Jako naschvál totiž vždy špatné osobě odešleme nějakou „peprnou“ zprávu. V rámci ostatních komunikačních aplikací máme možnost pro mazání či odvolání odeslaných zpráv a rozhodně by bylo fajn tuto funkci přenést i do iMessage.

Widgety na ploše

V rámci iOS a iPadOS 14 jsme se dočkali kompletního přepracování widgetů, které nyní vypadají o dost moderněji. Pokud vlastníte iPhone, tak si widgety dokonce můžete přímo přesunout na domovskou stránku mezi aplikace – díky tomu máte vybrané informace či data vždy na očích. Bohužel se ale Apple z nějakého důvodu rozhodl, že tuto možnost přidání na domovskou stránku zpřístupní jen na jablečných telefonech. Doufejme tedy, že s příchodem macOS 12 se možnosti přidání widgetů na plochu dočkáme i na našich jablečných počítačích. Jednoduše bychom tak mohli sledovat například informace o počasí, akciích či událostech pokaždé, jakmile bychom se ocitli na ploše.

iOS 14: Widget pro stav baterie a počasí
Zdroj: SmartMockups.com

Zkratky na Macu

Apple téměř před dvěma roky představil iOS 13 a iPadOS 13, a to společně s novými vymodlenými funkcemi. Dočkali jsme se například tmavého režimu, zapomenout však nesmíme ani na přidání aplikace Zkratky. Díky této aplikace si můžete vytvořit jakési sledy úloh, které pak lze kdykoliv spustit. O pár měsíců později pak Apple do Zkratek přidal také Automatizace, které slouží k provedení určitých akcí poté, jakmile nastane určitý stav. Osobně si myslím, že by bylo naprosto perfektní, kdybychom možnost tvoření zkratek získali i na Macu. Aktuálně už si Zkratky můžeme užít na iPhonu, iPadu, a dokonce i Apple Watch – příchodu Zkratek na Mac tak doufejme nic nebrání a opravdu se dočkáme.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více