Zavřít reklamu

Telefony už dávno neslouží pouze pro volání a psaní zpráv. Jedná se o nesmírně komplexní zařízení, díky kterému můžete využívat sociální sítě a různé aplikace, hrát hry a mnoho dalšího. Samozřejmostí je pak také nespočet funkcí a možností, které můžete využívat. Některé tyto funkce jsou samozřejmě známé a uživatelé je využívají na denním pořádku. Existují ale i skryté funkce, o kterých se příliš nemluví. Pojďme se společně podívat na celkově 10 skrytých funkcí na iPhone, o kterých jste možná nevěděli. Prvních 5 najdete v tomto článku a dalších 5 pak ve článku na našem sesterském magazínu Letem světem Applem – odkaz přikládám níže.

DALŠÍCH 5 TIPŮ ZOBRAZÍTE ZDE

Živý text

Dost možná už jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste před sebou měli nějaký kus papíru s textem, který jste potřebovali převést do digitální podoby. Většina jedinců nejspíše v takovém případě spustila textový editor a začala text znak po znaku přepisovat. Žijeme ale v moderní době a dlouhé přepisování nepřipadá v úvahu. K dispozici jsou speciální OCR programy, které dokáží analyzovat text na fotce, a poté ho do digitální podoby převést. Podobnou funkcí nově disponuje také iOS – jmenuje se Živý text a dělá přesně to, co jsem popsal. Aktivovat ho můžete v Nastavení → Obecné → Jazyk a oblast, kde aktivujte Živý text. Níže pak přikládám článek, jak můžete Živý text využívat.

Ovládání poklepáním na záda

Součástí prakticky všech operačních systémů od Applu je v Nastavení speciální sekce Zpřístupnění, ve které se nachází funkce, jež jsou určené především pro určitým způsobem znevýhodněné uživatele, tj. například pro nevidomé či neslyšící. Pravdou ale je, že mnoho funkcí z této sekce může využít i obyčejný uživatel, který není nijak znevýhodněný. Mezi jednu z těchto funkcí patří možnost pro ovládání iPhonu poklepáním na jeho záda. Pro aktivaci této funkce přejděte do Nastavení → Zpřístupnění → Dotyk → Klepnutí na zadní stranu. Zde si pak stačí vybrat akce pro dvojité a trojité poklepání.

Staré zobrazení Safari

S příchodem operačního systému iOS jsme se dočkali výrazných designových změn v nativním webovém prohlížeči Safari. Pokud využíváte iPhone již delší dobu, tak určitě víte, že v minulosti se adresní řádek v Safari nacházel v horní části obrazovky. Nyní jej však Apple přemístil úplně dolů, a to za záminkou jednoduššího ovládání. Někteří uživatelé si tohle přemístění pochvalují, jiní zase nikoliv. Patříte-li do druhé skupiny, tak si můžete nastavit původní vzhled Safari. Stačí přejít do Nastavení → Safari, kde níže v kategorii Panely zaškrtněte možnost Jeden panel.

Výběr SIM karty u Dual SIM

Jedinci, kteří pro své fungování musí využívat dvě SIM karty, si na podporu u jablečných telefonů museli relativně dlouho počkat. Podpory Dual SIM jsme se totiž dočkali až s příchodem iPhonu XS, což ještě není tak úplně dávno. Navíc k tomu uživatelé museli využít jednu klasickou nano-SIM a druhou e-SIM, což v té době bylo ještě nezvyklé. Využívání dvou SIM karet však v iOS dlouhodobě není úplně ideální a mnoho věcí si jednoduše nenastavíte. V iOS 15 jsme se alespoň dočkali možností pro jednoduché přepnutí SIM karet pro volání a psaní SMS. Pokud vytáčíte kontakt, tak si u něj můžete po rozkliknutí SIM kartu zvolit, kromě toho je možné provést změnu i při vytáčení přes číselník. Ve Zprávách si SIM kartu změníte při psaní nové SMS, anebo stačí nahoře v konverzaci klepnout na jméno uživatele, a poté SIM kartu změnit.

Zrychlení iPhonu

Patříte mezi uživatele nějakého staršího iPhonu? Pokud ano, tak je velmi pravděpodobné, že vám i nadále slouží dobře – dost možná byste ale ocenili, kdyby byl trochu rychlejší. V iOS už se několik let nachází možnost, díky které je možné v systému vypnout animace, čímž jej výrazně zrychlíte. Jednak totiž ulevíte hardwaru, a jednak se animace, které nějakou dobu trvají, nebudou muset provádět. Pokud byste si to chtěli vyzkoušet, tak stačí přejít do Nastavení → Zpřístupnění → Pohyb, kde aktivujte možnost Omezit pohyb.

.