Zavřít reklamu

Apple v nových operačních systémech představil opravdu mnoho skvělých funkcí, na které se velmi jednoduše zvyká. Největšího počtu novinek jsme se již tradičně dočkali s příchodem iOS 15, tím ale rozhodně nechceme křivdit například macOS Monterey či watchOS 8. Mezi jednu z nových funkcí patří také Live Text, v českém jazyce Živý text, která dokáže rozpoznat jakýkoliv text na obrázku či fotce a přenést ho do takového formátu, ve kterém s ním můžete pracovat. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 způsobů, jak lze na iPhone funkci Live Text používat.

Na uložených obrázcích

Začneme naprosto základním využitím funkce Live Text, a to na již uložených fotkách. Určitě už jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste si vyfotili nějaký dokument či jinou formu textu, a poté jste s ním chtěli pracovat. Abyste se však k textu dostali, tak jste museli využít různé převodníky z obrázků na text, popřípadě jste jej museli přepisovat. Ani jedna z těchto možností není ideální, naštěstí si právě s tímto poradí Live Text. U uložených obrázku můžete rozpoznat text tak, že otevřete Fotky, následně konkrétní obrázek rozkliknete, a poté vpravo dole stisknete ikonu Live Text. Následně se veškerý text označí a vy s ním můžete začít pracovat. Ve Fotkách ve skutečnosti nemusíte na ikonu Live Text ani kliknout – tím se vám pouze označí rozpoznaný text. Označit text můžete prstem rovnou ihned, jako na webu.

V reálném čase při focení

Druhým způsobem pro využití funkce Live Text je v reálném čase při focení, a to v nativní aplikaci Fotoaparát. To se může hodit tehdy, pokud chcete okamžitě začít pracovat s textem, na který míříte objektivem. V takovém případě tedy stačí, abyste na text objektiv zaměřili, a poté jej nechali zaostřit. Následně dojde k rozpoznání textu, což potvrdí ikona funkce Live Text, která se zobrazí vpravo dole. Na tuto ikonu klepněte, čímž dojde k „zamrznutí“ rozpoznaného textu. Následně už můžete s tímto odděleným textem jednoduše pracovat, stejně jako na webu. Prstem jej můžete označit, následně zkopírovat apod.

U obrázků ze Safari

Na předchozích stránkách jsme si ukázali, že lze Live Text využít ve Fotkách u uložených obrázků, a také v nativní aplikaci Fotoaparát pro rozpoznání textu v reálném čase. Pokud využíváte pro procházení webu nativní prohlížeč Safari, tak pro vás mám skvělou zprávu, jelikož i zde je možné Live Text u obrázků využít. Postup je v tomto případě stejný jako ve Fotkách. Stačí si tedy najít obrázek s textem, a poté na něm jednoduše podržet prst, stejně jako byste se pokusili označit jakýkoliv klasický text na webu. Případně můžete na obrázku podržet prst, a poté z menu, které se zobrazí, vybrat možnost Zobrazit text. Tímto se veškerý rozpoznaný text zvýrazní a vy s ním můžete začít pracovat. Každý obrázek na webu, u kterého chcete s textem pracovat, doporučuji pro zjednodušení otevřít zvlášť na dalším panelu.

V aplikacích namísto kopírování

Ocitli jste se někdy v situaci, kdy jste například prostřednictvím aplikace Zprávy potřebovali odeslat nějaký text, který se nachází ve vytištěném dokumentu, který leží před vámi? Pokud ano, tak nejen v tomto případě vám dokáže pomoci Live Text. Jednoduše stačí, abyste v textovém poli pro text podrželi prst, a poté klepnuli v malém menu na ikonu funkce Live Text (v určitých případech s popiskem Skenovat text). Poté se ve spodní části obrazovky objeví okno, ve kterém se ocitnete ve Fotoaparátu. Následně tedy stačí objektiv namířit na text, který chcete vložit, a vyčkat na rozpoznání. Jakmile se text rozpozná, tak se automaticky vloží do textového pole. Tohle vložení je každopádně nutné potvrdit, a to klepnutím na tlačítko Vložit. Kromě Zpráv je tento způsob vložení textu možné využít třeba v Poznámkách či v Safari, ale také v Messengeru a v dalších aplikacích třetí strany – zkrátka všude tam, kde je možné vkládat text.

Práce s odkazy, e-maily a čísly

Kromě toho, že můžete Live Text využít pomocí zmíněných způsobů pro rozpoznání a vložení libovolného textu, tak existuje ještě jeden způsob, kdy dokáže zjednodušit život. V rozpoznaném textu je totiž možné taktéž jednoduše pracovat se všemi odkazy, e-maily a telefonními čísly. Pokud tedy pomocí Live Textu rozpoznáte nějaký text, ve kterém se bude odkaz, e-mail či telefonní číslo nacházet, a poté na něj klepnete, tak se ocitnete buď na konkrétním webu v Safari, v mailové aplikaci s novou zprávu na konkrétní adresu, popřípadě v rozhraní pro zahájení volání na ono číslo. To, že je možné s odkazem, e-mailem či číslem pracovat, poznáte jednoduše podle podržení. Interakci s odkazy, e-maily i telefonními čísly je možné provádět kdekoliv, kde je k dispozici Live Text.

.