Zavřít reklamu

Internet je plný různých programů, s jejichž pomocí můžete jednoduše vyčistit váš Mac či MacBook. Ve většině případech však takové programy stojí hromadu peněz. Ve stínu placených variant je poté několik výjimek, které jsou k dispozici zdarma. Pojďme se v tomto článku podívat na tři programy, které vám umožní zdarma vyčistit váš operační systém macOS.

CCleaner

Prvním programem, který dost možná většina z vás zná z Windows, je CCleaner. Ten je e verzi zdarma k dispozici také pro macOS. Společně s CCleanerem můžete rychle a jednoduše provést čistku nepotřebných souborů, které se nachází uvnitř macOS. Verze zdarma se oproti té placené liší pouze v tom, že nenabízí automatické aktualizace a automatické odstranění historie prohlížečů. Používání CCleaneru je jednoduché – po spuštění si v levém menu vyberete možnosti, které chcete analyzovat a po analýze jen stačí kliknout na tlačítko Vyčistit. V sekci Nástroje poté najdete možnost pro jednoduchou odinstalaci aplikací a mnoho dalších užitečných funkcí.

OnyX

Druhou aplikací, kterou můžu pro vyčištění macOS doporučit, je OnyX. Ten se primárně stará o ověření struktury systémových souborů, avšak nabízí také velmi pokročilý čistič, který dokáže v rámci několika sekund najít a vyčistit gigabajty nepotřebných souborů. Vyčištění nepotřebných souborů provedete po spuštění v sekci Údržba, kde stačí u položky Vyčistit zvolit, které kategorie má program vyčistit. V sekci Nástroje poté můžete provést ověření souborového systému a mnoho dalších funkcí, které se mohou v některých případech hodit.

AppCleaner

Pokud se vrhnete do odinstalování některých aplikací, tak je nutné zmínit, že při klasické odinstalaci nedojde k ostranění veškerých souborů, které dotyčná aplikace vytvořila. S odstraněním dalších souborů aplikace vám může pomoci AppCleaner. Tato jednoduchá aplikace funguje tak, že po spuštění do jejího okna přetáhnete aplikaci, kterou chcete odstranit, a necháte jej chvíli pracovat. AppCleaner vám poté zobrazí veškeré soubory, které se s aplikací nějakým způsobem pojí, a vy je můžete taktéž jednoduše smazat.

.