Zavřít reklamu

Jablečná sluchátka jsou mezi jablíčkáři obzvláště oblíbená, za což primárně vděčí své skvělé provázanosti s jablečným ekosystémem. Apple AirPods nabízejí nejen kvalitní zvuk pro poslech hudby či podcastů, ale především si rozumí s ostatními Apple produkty a mohou se mezi nimi rychle přepínat. Jak je ale u sluchátek zvykem, časem se mohou zašpinit, a dokonce tak ztrácet i na funkčnosti. Ve spolupráci s Českým servisem vám proto přinášíme návod, jak se o sluchátka starat a jakým způsobem je čistit.

Pravidla pro všechny modely

Pamatujte na to, že sluchátka nesmíte nikdy namáčet do vody. Namísto toho se spolehněte pouze na měkký a suchý hadřík, který nepouští vlákna. V některých případech je však možné hadřík lehce navlhčit. Dbejte ale zvýšené opatrnosti, aby se do žádného z otvorů nedostala tekutina. Stejně tak není na místě k čištění používat jakékoliv ostré předměty či abrazivní materiály. Ačkoliv se to někomu může zdát jako dobrý nápad, nikdy byste se o nic podobného neměli pokoušet. Hrozí totiž nenávratné poškození sluchátek a tím i ztráta záruky.

Jak vyčistit AirPods a AirPods Pro

Začněme u těch nejpopulárnějších, tedy AirPods a AirPods Pro. Pokud byste na samotných sluchátkách měli skvrny, stačí je otřít zmiňovaným hadříkem, nanejvýš navlhčeným čistou vodou. Je ale nutné je následně otřít suchým hadříkem (který nepouští vlákna) a před zpětným vložením do nabíjecího pouzdra je nechat kompletně uschnout. Pro vyčištění mřížky mikrofonu a reproduktorů stačí použít suchou vatovou tyčinku.

AirPods Pro a AirPods 1. generace

Čištění nabíjecího pouzdra

Čištění nabíjecího pouzdra od AirPods a AirPods Pro probíhá velice podobně. Opět byste se měli spoléhat na suchý měkký hadřík, avšak pokud byste potřebovali, můžete jej lehce navlhčit 70% izopropylalkoholem, nebo 75% etanolem. Následně je opět nesmírně důležité nechat pouzdro vyschnout, a zároveň i zde platí, že se do nabíjecích konektorů nesmí dostat žádná tekutina Co se pak týče Lightning konektoru, můžete sáhnout po (čistém a suchém) kartáčku s jemnými štětinkami. Do portu ale nikdy nic nestrkejte, hrozí totiž jeho poškození.

Jak vyčistit špunty AirPods Pro

Špunty z AirPods Pro můžete snadno ze sluchátek sundat a klidně je opláchnout pod tekoucí vodou. Pamatujte ale na to, že nesmíte používat mýdlo nebo jiné čistící prostředky – spoléhejte se jen na čistou vodu. Ještě před tím, než je zpátky nasadíte, je nesmírně důležité je nechat pořádně vyschnout. Tento proces si můžete urychlit použitím suchého hadříku. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nikdy byste tento bod neměli podcenit.

Jak vyčistit AirPods Max

V závěru si ještě pojďme posvítit na náhlavní AirPods Max. Čištění těchto jablečných sluchátek je opět vcelku podobné, a proto byste si měli připravit měkký suchý hadřík, který nepouští vlákna, s nímž si hravě vystačíte. Pokud potřebujete očistit skvrny, stačí hadřík navlhčit, sluchátka očistit a následně osušit. I v tomto případě je klíčové, abyste je nepoužívali, dokud skutečně nevyschnou. Stejně tak se vyvarujte přímému kontaktu s vodou (či jinou kapalinou). Jak již bylo zmíněno, ta se totiž nesmí dostat do žádného z otvorů.

Čištění náušníků

Čištění náušníků a hlavového mostu byste skutečně neměli podcenit. Celý proces si naopak žádá více času a maximální soustředěnost. Nejprve si totiž musíte sami namíchat čistící směs, která se skládá z 5 ml tekutého pracího prášku a 250 ml čisté vody. Do této směsi si namočte zmiňovaný hadřík, následně jej lehce vyždímejte a velice opatrně použijte pro očištění obou náušníků a hlavového mostu – každou část byste dle oficiálních informací měli čistit jednu minutu. Zároveň hlavový most čistěte vzhůru nohama. Tím zajistíte, aby do samotných spojů nenatekla žádná tekutina.

AirPods Max

Následně je samozřejmě nutné roztok omýt. Proto budete potřebovat další hadřík, tentokrát navlhčený čistou vodou, pro otření všech částí, po čemž následuje finální osušení suchým hadříkem. U toho však celý proces nekončí a na vaše AirPody si ještě nějakou tu chvíli budete muset počkat. Přímo Apple totiž doporučuje, abyste po tomto kroku náušníky položili na rovnou plochu a nechali je alespoň 24 hodin schnout.

Profesionální servis i pro vaše sluchátka

Pokud raději preferujete odborné vyčištění, nebo máte se svými AirPods jiné problémy, doporučujeme se obrátit na autorizovaný servis Apple, kterým je Český servis. Ten si navíc mimo AirPodů poradí se záruční i pozáruční opravou všech ostatních produktů s logem nakousnutého jablka. Konkrétně se tedy zaměřuje na iPhony, Macy, iPady, Apple Watch, iPody a další zařízení, včetně sluchátek Beats, Apple Pencil, Apple TV nebo Monitorem spánku Beddit.

Český servis se zároveň zaměřuje na servis produktů Lenovo, Xiaomi, Huawei, Asus, Acer, HP, Canon, Playstation, Xbox a řady dalších. V případě zájmu vám stačí dané zařízení donést přímo na jednu z poboček, nebo využít možnosti bezplatného svozu, kdy se o odeslání i doručení postará kurýr. Tato společnost pak ještě pro firmy nabízí opravy hardwaru, outsourcing IT, externí správu počítačových sítí a profesionální IT poradenství.

Servisní služby Českého servisu naleznete zde

.