Zavřít reklamu

Polovinu prosince máme za sebou a již brzy se přehoupneme do další dekády. Toto období je ideální příležitostí k bilancování, a magazín Time ji využil k sestavení žebříčku nejdůležitějších a nejvlivnějších technologických zařízení uplynulého desetiletí. V seznamu nechybí výrobky firem zvučných jmen, více než jednou jsou v ní ale zastoupeny pouze produkty společnosti Apple – konkrétně se jedná o první iPad z roku 2010, Apple Watch a bezdrátová sluchátka AirPods.

První iPad z roku 2010

Před příchodem prvního iPadu byla představa tabletu víceméně něčím, co známe z nejrůznějších sci-fi filmů. iPad od Applu ale – podobně jako o něco dříve iPhone – nastolil revoluci ve způsobu, jakým lidé používají výpočetní techniku nejen pro osobní účely, a výrazně ovlivnil to, jak se v následujících deseti letech vyvíjela přenosná elektronická zařízení. Jeho působivý multi-touch displej, naprostá absence fyzických kláves (pokud nepočítáme Home Button, tlačítko pro vypnutí a tlačítka pro ovládání zvuku) i stále rostoucí výběr odpovídajícího softwaru si okamžitě získal přízeň uživatelů.

Apple Watch

Magazín Time ve svém shrnutí podotýká, že se o výrobu chytrých hodinek pokusilo hodně výrobců, k dokonalosti ale tento obor dotáhla teprve společnosti Apple. Té se za pomoci Apple Watch podařilo stanovit standard pro to, co by ideální chytré hodinky měly vlastně umět. Od svého prvního představení v roce 2015 se chytré hodinky od Applu posunuly ze zařízení, používaného hrstkou uživatelů, k mainstreamovému doplňku, a to zejména díky svému chytrému softwaru i neustále se zlepšujícímu hardwaru.

AirPods

Podobně jako třeba iPod si i AirPody postupem času získaly srdce, mysl i uši jisté skupiny milovníků hudby (nemluvíme o audiofilech). Bezdrátová sluchátka od Applu poprvé spatřila světlo světa v roce 2016 a velice rychle se stihla stát ikonou. Mnozí začali AirPods považovat i za jistý projev společenského postavení, se sluchátky se ale pojí také jistá kontroverze, týkající se například jejich neopravitelnosti. Bezdrátová sluchátka od Applu se stala obrovským hitem loňských Vánoc a podle mnohých analytiků nebudou ani letošní svátky výjimkou.

Další produkty

Kromě zmíněných výrobků od Applu se na seznam nejvlivnějších produktů dekády dostala i řada dalších položek. Seznam je opravdu velmi různorodý a najdeme na něm automobil, herní konzoli, dron nebo třeba chytrý reproduktor. Která další zařízení podle magazínu Time významně ovlivnila uplynulé desetiletí?

Tesla model S

Podle magazínu Time lze i auto považovat za gadget – obzvlášť jedná-li se o Teslu model S. Tento vůz zařadil magazín Time do žebříčku zejména pro to, jakou revoluci způsobil v automobilovém průmyslu a jakou výzvu představuje pro konkurenční výrobce automobilů. „Představte si Teslu Model S jako iPod mezi auty – pokud by váš iPod byl schopen zrychlení z nuly na 60 během 2,3 sekundy,“ píše Time.

Rapsberry Pi z roku 2012

Rabsberry Pi může na první pohled působit spíše jako součástka než jako samostatné zařízení. Při bližším pohledu ale můžeme vidět miniaturní netradiční počítač, původně určený k propagaci programování ve školách. Komunita příznivců tohoto zařízení se neustále rozrůstá, stejně jako narůstají schopnosti a možnost využití Rapsberry Pi.

Google Chromecast

Pokud vlastníte Google Chromecast, možná jste v posledních měsících zaregistrovali jisté problémy s příslušným softwarem. To ale nic nemění na tom, v době svého uvedení na trh znamenalo toto nenápadné kolečko významnou změnu ve způsobu přenosu obsahu z mobilů, tabletů i počítačů na televizory, a to za opravdu příjemnou pořizovací cenu.

DJI Phantom

Jaké zařízení se vám vybaví, když se řekne „dron“? U mnohých z nás to jistě bude DJI Phantom – šikovný, skvěle vypadající, výkonný dron, který si rozhodně s žádným jiným nespletete. Mezi tvůrci videí na YouTube patří DJI Phantom k nejoblíbenějším modelům vůbec, a oblibě se těší jak u amatérů, tak i u profesionálů.

Amazon Echo

Jistý boom v uplynulých letech zaznamenaly také chytré reproduktory od nejrůznějších výrobců. Z poměrně širokého výběru zvolil magazín Time reproduktor Echo od Amazonu. „Chytrý reproduktor Echo od Amazonu a hlasová asistentka Alexa jsou jedněmi z nejpopulárnějších,“ píše Time, a dodává, že do roku 2019 se prodalo více než 100 milionů zařízení s Alexou.

Nintendo Switch

Pokud jde o přenosné herní konzole, odvádí firma Nintendo skvělou práci již od příchodu Game Boye v roce 1989. Výsledkem snažení o neustálé zlepšování je také přenosná herní konzole Nintendo Switch z roku 2017, kterou magazín Time právem zařadil mezi nejvlivnější technologické produkty uplynulé dekády.

Xbox Adaptive Controller

Také samotný herní ovladač se může snadno stát výrobkem desetiletí. V tomto případě jde o Xbox Adaptive Controller, který firma Microsoft vydala v roce 2018. Společnost Microsoft na ovladači spolupracovala s organizacemi na podporu lidí s mozkovou obrnou a handicapovaných hráčů, a výsledkem je skvěle vypadající herní ovladač, vyhovující zásadám přístupnosti.

Steve Jobs iPad

Zdroj: Time

.