Zavřít reklamu

Na funkci rozpoznání obličeje, jakožto na biometrický autentizační mechanismus, se spoléhá stále více výrobců smartphonů. V zahraničí se obličejem dokonce schvalují platby v obchodech, nákupy jízdenek v hromadné dopravě, nebo se cestující po skenování tváře sami odbavují na letištích. Jak ale ukazuje výzkum společnost Kneron zabývající se umělou inteligencí, metody rozpoznání obličeje jsou zranitelné a lze je poměrně snadno obejít. Jednou z mála výjimek je Face ID od Applu.

Za účelem analýzy míry zabezpečení dostupných mechanismů rozpoznání obličeje vytvořili výzkumníci z americké společnosti Kneron kvalitní 3D masku obličeje. Pomocí té se jim podařilo oklamat platební systémy AliPay a WeChat, kde byli schopni zaplatit za nákup, byť přiložený obličej nebyl skutečné osoby. V Asii je technologie rozpoznání obličeje zančně rozšířená a běžně se používá ke schvalování transakcí (podobně jako u nás například PIN). Teoreticky by tak bylo možné vytvořit masku obličeje jakéhokoli člověka – například známé osobnosti – a hradit nákupy z jeho bankovního účtu.

3D mask Face ID

Alarmující ale byly výsledky testů provedené na systémech hromadné dopravy. Na hlavním letišti v Amsterdamu se totiž Kneronu podařilo pouhou fotografií zobrazenou na displeji telefonu obelstít samoodbavovací terminál. V Číně pak stejným způsobem byl tým schopný zaplatit za jízdenku na vlak. Pokud by se tedy kdokoli chtěl při cestování vydávat za někoho jiného nebo zaplatit za jízdenku z cizího účtu, stačilo by mu k tomu veřejně dostupná fotografie stažená ze sociálních sítí.

Výzkum společnosti Kneron má ale i pozitivní výsledky, a to zejména pro Apple uživatele. Dokonce ani poměrně věrohodná 3D maska, jejíž tvorba byla nákladná a časově náročná, nedokázala obelstít Face ID v iPhonu a iPadu. Stejně tak odolal i mechanismus rozpoznání obličeje ve vlajkových telefonech od Huawei. Oba systémy se totiž nespoléhají pouze na kameru, ale snímají tvář sofistikovanějším způsobem za pomoci infračerveného světla.

Zdroj: Frotune

.