Zavřít reklamu

Face ID už tu s námi nějaký ten pátek je a různých testů spolehlivosti a funkčnosti se uskutečnilo mnoho. Většina závěrů hovoří o tom, že je Face ID spolehlivý a takřka bezchybný systém, který však trpí v ojedinělých případech drobnými neduhy. Mezi tyto případy se řadí například situace, kdy je iPhone schopné odemknout biologické dvojče majitele. To by se však mělo změnit.

Když Apple Face ID představoval světu, jednou z hlavních devíz měla být bezpečnost celého systému, která teoreticky několikrát převyšuje původní řešení v podobě Touch ID. Už tehdy však Apple varoval, že v případě jednovaječných, nebo extrémně podobných dvojčat/sourozenců, může občas nastat problém. To potvrdily také testy, které se konkrétně na tuto problematiku zaměřovaly.

Několikrát bylo prokázáno, že uzamčený iPhone dokáže odemknout dvojče, či velmi podobný příbuzný. V jednom případě se dokonce podařilo iPhone odemknout dítěti, které iPhone vyhodnotil jako jeho matku. Tyto nepřesnosti by však měly vymizet, neboť Apple vyvíjí řešení, které čtení obličeje ještě více zpřesní.

30120-49204-Apple-patent-application-vein-mapping-l

Informace vychází z nedávno zveřejněného patentu, který popisuje fungování další mapovací vrstvy obličeje, jež se zaměřuje na pozici, velikost a tvary obličejových žil (cév) uživatele. Nový systém by disponoval funkcí pro detailní kožní měření, díky kterému by bylo možné detailně zmapovat tento doposud skrytý systém identifikačních markerů. Sourozenci si mohou být vzhledově velmi podobní (v mnohých případech až nerozeznatelní), fyzické rozložení a rozvrstvení cév v obličeji je však dalším unikátním prvkem, který celkově skládá mozaiku lidského obličeje.

Tento nový systém by využíval stejných nástrojů, jako běžné Face ID – tedy infračervený senzor s 3D projektorem, který by byl nastaven pro snímání dalších informací. Díky mapování obličejových cév by se také eliminovalo riziko odemčení zařízení za pomocí detailních (a velmi drahých) 3D masek, které v některých testech dokázaly bezpečnostní systém obejít.

Tzv. „vein matching“ je v současnosti aktivně vyvíjenou metodou identifikace, kterou pro své potřeby používá například FBI. Systém však rozhodně není hotový a nedá se očekávat, že by se tato funkcionalita objevila například u letošních iPhonů. Jde spíše o příslib do budoucnosti. Face ID tu s námi nějaký ten pátek bude a Apple se pokusí celý systém udělat co nejdokonalejší. Toto může být jen jeden z krůčků kupředu.

Face ID twins FB

Zdroj: Appleinsider

.