Zavřít reklamu

Náhled na Macu je skvělou nativní aplikací, která vám umožní nejen prohlížení fotografií a nejrůznějších obrazových souborů, ale nabízí také řadu nástrojů pro jejich úpravy, stejně jako pro práci se soubory ve formátu PDF. V dnešním článku vám představíme čtveřici zajímavých tipů, díky kterým budete moci Náhled na Macu využít opravdu na maximum.

Práce s více soubory najednou

Nativní aplikaci Náhled můžete použít také pro rychlou a pohodlnou hromadnou úpravu souborů. Tímto způsobem můžete například hromadně změnit rozměry více obrázků najednou, nebo několik obrázků naráz převést do jiného formátu. Nejprve v příslušném umístění označte obrázky, se kterými chcete pracovat. Poté na skupinu obrázků klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Otevřít v aplikaci -> Náhled. V okně Náhledu poté označte náhledy všech snímků, a poté stačí už jen provést požadovanou akci.

Převody souborů

Jak jsme již zmínili v předchozím odstavci, nativní Náhled na Macu můžete využít kromě jiného také k převodu obrazových souborů z jednoho formátu do druhého. Postup je velice jednoduchý – v Náhledu otevřete soubor, který chcete převést na jiný formát. Poté na nástrojové liště v horní části obrazovky klikněte na Soubor -> Exportovat, a zvolte požadovaný formát, název a umístění.

Zabezpečte soubory heslem

Soubory, které otevřete v nativní aplikaci Náhled, můžete také v případě potřeby zabezpečit heslem. Ze všeho nejdříve v Náhledu otevřete soubor, který potřebujete zaheslovat. Poté na nástrojové liště v horní části obrazovky klikněte na Soubor -> Exportovat jako PDF. Ve spodní části okna klikněte na Zobrazit podrobnosti, zadejte požadované heslo a soubor uložte.

Nový soubor ze schránky

Pokud jste do schránky na vašem Macu uložili nějaký obsah, můžete jej prostřednictvím Náhledu využít k vytvoření nového souboru. Spusťte na vašem Macu Náhled a na nástrojové liště v horní části obrazovky klikněte na Soubor -> Nový ze schránky. Můžete také použít klávesovou zkratku Cmd + N. Nativní Náhled se už sám postará o automatické vytvoření souboru z obsahu vaší schránky.

Nahled novy ze schranky
.