Zavřít reklamu

Co se týče smartphonů, tabletů, počítačů a nositelné elektroniky, zaujímá zde Apple vysoké postavení, které mu většina konkurence může jen závidět. Díky své popularitě si může dovolit kompromisy, které byste ostatním výrobcům prostě neodpustili. V oblasti chytrých reproduktorů ale stále výrazně ztrácí, což sice na jednu stranu může změnit nově představený HomePod mini, přesto si však nemyslím, že výrobce jako Amazon nebo Google dokáže předstihnout. Jakožto čerstvý majitel jednoho z chytrých reproduktorů od Amazonu jsem sice chvíli uvažoval o menším reproduktoru od Applu, ať už se vám to však líbí nebo ne, stále má, zejména v oblasti chytrých funkcí, co dohánět. A v dnešním článku si ukážeme, kde Apple až nepochopitelně zaostává.

Ekosystém, aneb tady je uzavřenost neodpustitelná

Pokud máte v kapse iPhone, jako pracovní nástroj vám leží na stole iPad nebo MacBook, chodíte si zaběhat s Apple Watch a hudbu si pouštíte prostřednictvím Apple Music, splňujete naprosto všechny předpoklady pro pořízení HomePodu, ale i například jednoho z reproduktorů Amazon Echo – to samé se však nedá říci naopak. Osobně mám daleko raději Spotify hlavně díky poslechu hudby s přáteli a lepší personalizaci playlistů, a právě v tuto chvíli je pro mě HomePod téměř nevyužitelný. Jasně, mohl bych hudbu streamovat přes AirPlay, to je však značně nekomfortní oproti autonomnímu přehrávání. I ve chvíli, kdybych se dokázal přes toto omezení přenést, tak je tu další poměrně nepříjemné omezení. Neexistuje totiž způsob, jak HomePod propojit s jinými nejablečnými zařízeními. Reproduktory od Amazonu i od Googlu narozdíl od HomePodu poskytují Bluetooth konektivitu, což je značná výhoda. Na HomePodu tak můžete přehrát hudbu pouze z iPhonu.

HomePod mini Official
Zdroj: Apple

Siri není vůbec tak chytrá, jak se vám může na první pohled zdát

Pokud bychom se zaměřili na funkce hlasové asistentky Siri, kterou Apple na poslední Keynote vyzdvihoval, bylo zde řečeno, že se jedná o nejstarší asistentku vůbec. To je však asi tak jediné, v čem Siri své konkurenty předčí. Apple sice představil novou službu Intercom, tím však prakticky jen dohnal konkurenci, která je v boji neúprosná a v rukávu má daleko více zajímavých funkcí. Osobně si stále nemohu vynachválit funkci, kdy svému chytrému reproduktorů jen popřeji „Dobrou noc“, čímž se automaticky spustí uklidňující melodie ve Spotify a nastaví se časovač spánku. Skvělá je pak také vychytávka, kdy se po zazvonění budíku dozvím předpověď počasí, události z kalendáře, aktuální zprávy v českém jazyce a spustí se playlist mých oblíbených skladeb. Toho se u HomePodu bohužel nedočkáte. U konkurence jsou tyto funkce k dispozici i ve chvíli, kdy používáte Apple Music. Siri na HomePodu v chytrých funkcích výrazně ztrácí, a to dokonce i oproti té na iPhonu, iPadu, Macu či Apple Watch.

Konkurenční reproduktory:

Omezená podpora chytrého příslušenství

Jakožto úplně nevidomý uživatel tolik neocením význam chytrých žárovek, jelikož v mém pokoji mám konstantně zhasnuto. Pokud vám však jde primárně o ovládání chytrých světel, ne všechna si s HomePodem rozumí. U konkurence je navíc skvělé, že si můžete chytré žárovky propojit s vašimi rutinami, takže se například před spaním automaticky zhasnou nebo těsně před budíkem pomalu rozsvěcí, abyste se přirozeněji probouzeli. Ještě větší problém je však u HomePodu podpora robotických vysavačů nebo chytrých zásuvek. Díky chytrým funkcím reproduktoru od Amazonu mi stačí před odchodem z domu vyslovit jednu frázi a po mém příchodu je v domě relativně čisto – o tom si ale vlastníci HomePodů zatím mohou nechat jen zdát.

Cenová politika

Ceny Apple produktů vždy patřily spíše k vyšším, ve většině případů se však daly obhájit perfektní provázaností, zpracováním a funkcemi, které konkurence nenabídla. Na jednu stranu mohu souhlasit s tím, že se HomePod mini dá zařadit mezi cenově dostupnější produkty, pokud to však s chytrou domácností myslíte vážně, pravděpodobně nebudete pořizovat pouze jeden reproduktor. HomePod mini je v České republice bude k dostání za nějakých 3 500 korun, nejlevnější Google Home Mini nebo Amazon Echo Dot (3. generace) pak stojí zhruba dvakrát méně. Pokud budete chtít pokrýt reproduktory celou domácnost, zaplatíte u HomePodu nesrovnatelně vyšší částku, více funkcí ale nedostanete, spíše naopak. Je sice pravda, že ještě nevíme, jaký bude mít menší HomePod zvuk, pokud si však poslechnete například právě 3. generaci Amazon Echo Dot, tak ze zvuku budete při nejmenším nadšeni a většině uživatelům bude stačit jako hlavní reproduktor na poslech, tím spíš jako přídavné zařízení do chytré domácnosti.

Amazon Echo, HomePod a Google Home:

echo homepod home
Zdroj: 9to5Mac
.