Zavřít reklamu

Co se týče smartphonů, tabletů, počítačů a nositelné elektroniky, zaujímá zde Apple vysoké postavení, které mu většina konkurence může jen závidět. Díky své popularitě si může dovolit kompromisy, které byste ostatním výrobcům prostě neodpustili. V oblasti chytrých reproduktorů ale stále výrazně ztrácí, což sice na jednu stranu může změnit nově představený HomePod mini, přesto si však nemyslím, že výrobce jako Amazon nebo Google dokáže předstihnout. Jakožto čerstvý majitel jednoho z chytrých reproduktorů od Amazonu jsem sice chvíli uvažoval o menším reproduktoru od Applu, ať už se vám to však líbí nebo ne, stále má, zejména v oblasti chytrých funkcí, co dohánět. A v dnešním článku si ukážeme, kde Apple až nepochopitelně zaostává.

Ekosystém, aneb tady je uzavřenost neodpustitelná

Pokud máte v kapse iPhone, jako pracovní nástroj vám leží na stole iPad nebo MacBook, chodíte si zaběhat s Apple Watch a hudbu si pouštíte prostřednictvím Apple Music, splňujete naprosto všechny předpoklady pro pořízení HomePodu, ale i například jednoho z reproduktorů Amazon Echo – to samé se však nedá říci naopak. Osobně mám daleko raději Spotify hlavně díky poslechu hudby s přáteli a lepší personalizaci playlistů, a právě v tuto chvíli je pro mě HomePod téměř nevyužitelný. Jasně, mohl bych hudbu streamovat přes AirPlay, to je však značně nekomfortní oproti autonomnímu přehrávání. I ve chvíli, kdybych se dokázal přes toto omezení přenést, tak je tu další poměrně nepříjemné omezení. Neexistuje totiž způsob, jak HomePod propojit s jinými nejablečnými zařízeními. Reproduktory od Amazonu i od Googlu narozdíl od HomePodu poskytují Bluetooth konektivitu, což je značná výhoda. Na HomePodu tak můžete přehrát hudbu pouze z iPhonu.

HomePod mini Official
Zdroj: Apple

Siri není vůbec tak chytrá, jak se vám může na první pohled zdát

Pokud bychom se zaměřili na funkce hlasové asistentky Siri, kterou Apple na poslední Keynote vyzdvihoval, bylo zde řečeno, že se jedná o nejstarší asistentku vůbec. To je však asi tak jediné, v čem Siri své konkurenty předčí. Apple sice představil novou službu Intercom, tím však prakticky jen dohnal konkurenci, která je v boji neúprosná a v rukávu má daleko více zajímavých funkcí. Osobně si stále nemohu vynachválit funkci, kdy svému chytrému reproduktorů jen popřeji „Dobrou noc“, čímž se automaticky spustí uklidňující melodie ve Spotify a nastaví se časovač spánku. Skvělá je pak také vychytávka, kdy se po zazvonění budíku dozvím předpověď počasí, události z kalendáře, aktuální zprávy v českém jazyce a spustí se playlist mých oblíbených skladeb. Toho se u HomePodu bohužel nedočkáte. U konkurence jsou tyto funkce k dispozici i ve chvíli, kdy používáte Apple Music. Siri na HomePodu v chytrých funkcích výrazně ztrácí, a to dokonce i oproti té na iPhonu, iPadu, Macu či Apple Watch.

Konkurenční reproduktory:

Omezená podpora chytrého příslušenství

Jakožto úplně nevidomý uživatel tolik neocením význam chytrých žárovek, jelikož v mém pokoji mám konstantně zhasnuto. Pokud vám však jde primárně o ovládání chytrých světel, ne všechna si s HomePodem rozumí. U konkurence je navíc skvělé, že si můžete chytré žárovky propojit s vašimi rutinami, takže se například před spaním automaticky zhasnou nebo těsně před budíkem pomalu rozsvěcí, abyste se přirozeněji probouzeli. Ještě větší problém je však u HomePodu podpora robotických vysavačů nebo chytrých zásuvek. Díky chytrým funkcím reproduktoru od Amazonu mi stačí před odchodem z domu vyslovit jednu frázi a po mém příchodu je v domě relativně čisto – o tom si ale vlastníci HomePodů zatím mohou nechat jen zdát.

Cenová politika

Ceny Apple produktů vždy patřily spíše k vyšším, ve většině případů se však daly obhájit perfektní provázaností, zpracováním a funkcemi, které konkurence nenabídla. Na jednu stranu mohu souhlasit s tím, že se HomePod mini dá zařadit mezi cenově dostupnější produkty, pokud to však s chytrou domácností myslíte vážně, pravděpodobně nebudete pořizovat pouze jeden reproduktor. HomePod mini je v České republice bude k dostání za nějakých 3 500 korun, nejlevnější Google Home Mini nebo Amazon Echo Dot (3. generace) pak stojí zhruba dvakrát méně. Pokud budete chtít pokrýt reproduktory celou domácnost, zaplatíte u HomePodu nesrovnatelně vyšší částku, více funkcí ale nedostanete, spíše naopak. Je sice pravda, že ještě nevíme, jaký bude mít menší HomePod zvuk, pokud si však poslechnete například právě 3. generaci Amazon Echo Dot, tak ze zvuku budete při nejmenším nadšeni a většině uživatelům bude stačit jako hlavní reproduktor na poslech, tím spíš jako přídavné zařízení do chytré domácnosti.

Amazon Echo, HomePod a Google Home:

echo homepod home
Zdroj: 9to5Mac
Benjamin Levíček

Slepota není slepá ulice!

I když jsem nevidomý, snažím se překonávat bariéry a v žádném případě to neberu negativně. Studuji osmileté gymnázium, velice rád sportuji, hraji na hudební nástroje a poznávám nové lidi. Zajímám se o technologie, zejména pak o Apple, nezavrhuji ale ani jiné značky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Tak ja som si HomePod kupoval hlavne kvôli zvuku.. a v tejto oblasti nemá medzi smart reproduktormi konkurenciu. Mám doma veľa reprakov, napríklad aj Bang&Olufsen Beoplay M5, ktorý stal 600€, ale zvuk má lepší HomePod (teda mne sa páči oveľa viac) a B&O leží zaprášený na poličke, nehovoriac o dalších ako JBL, Bose, Sonos..

  Dobrý večer,
  pokud hledáte ideální řešení v oblasti zvuku, za cenu HomePodu najdete i lepší reproduktory. Jestli vám jde o chytré funkce, v reproduktorech HomePod zaostává jak za Amazonem, tak Googlem.

  To že Apple Home nepodporuje robotické vysavače, je přesně ten důvod, proč s jeho nákupem stále váhám. Mám-li dát 10 až 20 tisíc za kvalitní vysavač, rád bych aby fungoval způsobem, kdy po odchodu všech lidí z domova vyrazí uklízet, jakmile první člověk přijde domů, odjede do doku. A to bez pevného časového plánu. Samozřejmě jsem si vědom, že výrobci dávají vlastní aplikaci, ale právě s možností časového plánu, nikoli s reakcí na událost v Apple Home.

  Je nutné, aby robotický vysavač spolupracoval s chytrým reproduktorem? Možná to někdo využije a pak to “potřebuje”, ale já mám tohle z praktických důvodů oddělené a společně by to nemohlo správně fungovat. Podobně mě zaráží kritika autora článku ve věci propojení chytrých žárovek s rutinami. Já nemám problém ani s využíváním chytrých žárovek v domácnosti, ani s HomePodem. I když on vlastně taky ne, protože ani jedno z toho nemá. ?

  To zní jako recenze HomePodu od někoho, kdo ho nikdy neměl. :-)))
  Dočkáme se taky někdy recenze od zkušeného, dlouhodobého uživatele HomePodu?
  Já pevně věřím, že zakový uživatel vůbec nemá zde popisované problémy. A nejspíš nežije sám, takže stejnou rutinu životabudiče jako Levíček.

  Dobrý den,
  a jak víte, že jsem HomePod nikdy neměl nebo nepoužíval? Z Vašeho komentáře je spíše patrné, že jste si asi nikdy pořádně nevyzkoušel funkčnost ostatních chytrých reproduktorů… Ono je občas vhodné se podívat i na konkurenci a zjistíte, že ne ve všem musí být Apple nejlepší.
  Co jsem ve článku napsal špatně nebo nezmínil? HomePod má z konkurentů nejlepší zvuk, pokud si však chcete vytvářet co nejlépe fungující chytrou domácnost, s HomePodem nepochodíte.

  Homepod mám a vidím to kompletně jinak. To co se U ostatních výrobců asi jmenuje rutina je tu jako automatizace a scéna. Prakticky jde nastavit cokoliv. Spotify je problém, vlastně kvůli homepod si platím Apple Music a Spotify už tolik nepoužívám. Hlavní výhodu ale vidím v AirPlay o které se autor nezmiňuje. To že mi v každém pokoji hraje to samé bez časového posunu je super. Jinak ano čekal bych že bude siri chytřejší. Uzavřenost systému je dána politikou Apple a každý kdo má iPhone si na to už musel zvyknout. Je to daň za to že když něco Apple schválí tak to prostě funguje. Pokud chce někdo používat někdo chytré komponenty od výrobců, kteří nejsou pro HomeKit, stačí rozeběhnout jedno rasberry pi nahrát na něj software homebridge a nic tomu nebrání.

  Skvěle napsaný článek! Bohužel máte pravdu a ani ta elegance Apple ekosystému úplně neladí. Ale to je daň za zbytečný spěch, když chtějí vydávat nové systémy jednou za rok…

celý text

Čtěte více.