Zavřít reklamu

I když Apple představil iPhone 14 Plus již v rámci své akce Far Out 7. září, na pulty obchodů a do on-line prodeje se chystá až o měsíc později, tedy v pátek 7. října. I když je pak celá řada iPhonů 14 poměrně kontroverzní – a to v dobrém i špatném, najde se alespoň 5 důvodů, proč si koupit iPhone 14 Plus a nesáhnout po jiné verzi a generaci iPhonu. 

Velikost 

Apple zaříznul iPhony mini s jejich 5,4“ velikostí úhlopříčky displeje a přinesl model z druhé strany spektra. iPhone 14 Plus tedy, jak už jeho název napovídá, přináší konečně velký displej i do základní řady iPhonů pro všechny ty, kteří nepotřebují funkce modelů Pro, za které také nemusí utrácet ty peníze navíc. Stačí vám tedy výbava základního iPhonu? Nyní jej můžete mít i s velkým 6,7“ displejem (Dynamic Island, adaptivní obnovovací frekvence a Always On však chybí).

Nejdelší výdrž baterie ze všech iPhonů 

Apple uvádí, že iPhone 14 Plus má pořádné plus pro baterii. Zmiňuje se o něm jako o iPhonu, který má nejdelší výdrž baterie ze všech iPhonů. Podle GSMAreny je kapacita jeho baterie 4323 mAh, a i když je stejná jako u iPhonu 14 Pro Max, protože je ten na její spotřebu náročnější, měl by jej model Plus překonat. Na jedno nabití tak zvládne až 100 hodin přehrávání hudby, což opravdu žádný jiný iPhone neumí.

Video funkce 

I když iPhone 14 Plus ztrácí na tom, že nemá teleobjektiv a ani 48MPx hlavní kameru, tak stejně jako modely 14 Pro umí nahrávat ve filmařském režimu v kvalitě 4K. Jasně to znamená, že je pro pořizování klipů lepším řešením, než třeba iPhone 13 Pro (Max), protože ten 4K v tomto neumí a umět nebude – u loňské generace je použití těchto záběrů limitováno jen na kvalitu 1080p. A pak je zde ještě akční režim, který dokonale stabilizuje nahrávaný záznam i z ruky. I to je jasná výhoda proč sáhnout po iPhonech 14 spíše než po jakékoli starší generaci.

Selfie kamera 

Pokud jsou mezi iPhony 14 a 14 Pro rozdíly v oblastí zadní sestavy fotoaparátů, tak v případě čelní kamery má základní řada stejné možnosti, i když nemá Dynamic Island (neumí ale samozřejmě ProRAW a ProRes). V celém portfoliu iPhonů se tak jedná o nejlepší telefony Applu pro pořizování autoportrétů, tedy selfíček. Pokud jste jejich milovníky, je to pro vás jasná volba. I když zůstalo stejné 12MPx rozlišení, clona je nyní ƒ/1,9 namísto ƒ/2,2 a konečně přibylo automatické zaostřování. Výsledky jsou tak ostřejší a barevnější, kdy Apple uvádí až dvojnásobné zlepšení výsledku při snížených světelných podmínkách.

Detekce autonehody 

Upřímně řečeno bylo vybrat ten pátý důvod poměrně těžké. Odolnost je totiž stejná s předchozí generací, v jistém ohledu to lze říci i o výkonu a nic moc víc zde není. iPhony 14 těch novinek zas tolik opravdu nemají, a proto je vhodné vypíchnout ještě jednu, a to tedy detekci autonehody. Pokud nevlastníte Apple Watch ani chytré automobily, které umí zavolat pomoc sami, je právě tato funkce ta, která vám může zachránit život.

Jeden důvod, proč si iPhone 14 Plus nekoupit – Cena 

Bohužel je situace taková, jaká je, a Apple na Evropském trhu své novinky nacenil poněkud nevhodně – to tedy alespoň pro zákazníky. iPhone 14 Plus vás tedy ve své základní 12GB paměťové variantě vyjde na 29 990 Kč, což je skutečně hodně, protože za tuto cenu jste loni měli iPhone 13 Pro. Bylo jasné, že Plus verze bude dražší, protože je logicky také větší, ale kdyby se pohybovala na hranici základního iPhonu, tedy na částce 26 490 Kč, bylo by to poměrně přijatelné. Bohužel s tím ale nic nenaděláme.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.