Zavřít reklamu

Je tomu rok od zářijové Keynote Applu, na které nám společnost představila iPhone 14 Pro a 14 Pro Max, a to spolu s iPhony 14 a 14 Plus, Apple Watch Series 8 a Apple Watch Ultra. I když jsme i o něm před samotným představením věděli hodně, dokázal nás překvapit. Nejinak tomu může být i s iPhony 15. Nicméně pojďme si shrnout, jaký rok iPhonu 14 Pro (Max) to vlastně byl. 

Dynamic Island 

I když těch novinek bylo přece jen více, dvě nad ostatními vyčnívaly. Šlo o 48MPx fotoaparát a prvek Dynamic Island, který nahradil výřez. Pořád je zde sice zásah do displeje, ale vypadá už elegantněji. Apple navíc přišel s přidanou jeho funkcionalitou, díky které při sledování Keynote mnohým poklesla čelist. Právě Dynamic Island bylo to, co všichni chtěli, a proto šly modely Pro na dračku. 

Vtipné na celém prvku pro čelní kameru iPhonu bylo to, jak efektně pracuje s prostředím. Nicméně i když mají ty lepší Android telefony jen minimalistický průstřel, i tak se našel vývojář, který dokázal vyvinout aplikaci, která Dynamic Island na této konkurenční platformě supluje. A docela i fungovala, i když nyní už samozřejmě nikoho nezajímá. Před rokem ale přišla vlastně ještě dříve, než se začaly modely Pro prodávat, což samotnému vývojáři zajistilo neutuchající alespoň týdenní slávu.

Fotoaparáty 

Apple na to šel opět po svém. Když svět volal po tom, aby už se pohnul z 12MPx rozlišení, tak to sice udělal, ale ne tak, jak by si možná mnozí přáli. Standardně vám totiž z iPhonů 14 Pro pořád polezou jen 12MPx fotografie, pouze když budete fotit do formátu ProRAW, tak můžete využít plných 48 MPx. Nicméně i tak fotoaparáty zaujaly.

Pokud budeme spoléhat na hodnotící metriky testu DXOMark, tak iPhone 14 Pro (Max) v něm obdržel 4. místo. Když se ale na žebříček podíváme nyní, zjistíme, že jej nezvládlo mnoho novějších fotomobilů přeskočit. Spadnul totiž jen o čtyři příčky, kdy je aktuálně osmý. Po roce existence na trhu je to velice dobrý výsledek. Galaxy S23 Ultra je třeba 14., iPhone 13 Pro (Max) 11., vede Huawei P60 Pro.

Problémy v Číně 

Možná i proto, že iPhone 14 přinesl tolik novinek, které byste spočítali na prstech jedné ruky a iPhone 14 Plus měl měsíční zpoždění, šli lidi právě po modelech Pro. Jenže v ten nejméně vhodný okamžik se Applu pokazilo, co se mu pokazit mohlo. COVID-19 opět udeřil, a to v Číně a tamní továrně Foxconnu, kde se právě iPhony 14 Pro montovaly. Pro nulovou tolerentnost se kompletně zavřelo a nabíralo se extrémní zpoždění.

Jednoduše to znamenalo natažení dodacích lhůt, které lezly do řádů měsíců, což prostě v předvánočním období nechcete. To, že pak Apple neměl co prodávat, ho stálo neuvěřitelné množství peněz do doby, než se situace ke konci ledna stabilizovala. Celá situace ho ale nakopla k tomu, aby alespoň část výroby více diversifikoval. Po Číně tak sází na Indii. Jasně zde tedy platí pořekadlo: „Všechno zlé je pro něco dobré.“

Kde je nová barva? 

Přišlo jaro, situace trhu už byla stabilní, a Apple představil novou barvu iPhonu 14 a 14 Plus, kterou byla líbivá a křiklavá žlutá. iPhony 14 Pro a 14 Pro Max se ale nedočkaly ničeho. Apple pravděpodobně nepotřeboval přijít s novou lákavou barevnou variantou, protože Pro modely se pořád prodávaly skvěle právě z důvodu hladu, který Vánoce nedokázaly ukojit. Máme zde tedy pořád jen čtyři barvy, se kterými byly telefony představeny, kde je tou trochu exkluzivnější možná leda tak temně fialová.

Satelitní SOS 

I když zde máme pořád hodně nejasností (jako kolik bude služba vlastně stát), máme tady stejně tak mnoho zmínek o tom, jak služba zachraňovala životy napříč celým světem. Satelitní SOS je nicméně přítomno i v základních iPhonech, takže zde si všechnu slávu modely Pro určitě nepřipisují. Navíc pokrytí, kde je služba dostupná, se také pomalu rozšiřuje a je dokonce už i v Evropě. Uvidíme, jestli se na dnešní Keynote dočkáme nějakých aktualizovaných informací, určitě by to ale bylo nasnadě. Všechny ty případy jednoduše ukazují, že to má smysl. 

.